Reklama
Energia kultury

Zachwycająca architektura i znakomita oferta kulturalna. Polskie filharmonie to dziś wizytówki miast

Trudno przejść obojętnie obok budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, która przypomina zamek Królowej Lodu, czy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach nawiązującej do śląskich familoków. Imponująca jest nie tylko architektura polskich filharmonii, ale również ich oferta kulturalna.

Partnerem publikacji jest PGE Polska Grupa Energetyczna

Filharmonia Narodowa w Warszawie

Filharmonia stołeczna znajduje się przy ulicy Jasnej. Budynek liczy sobie już ponad 120 lat, a jego projekt wzorowany był na Operze Paryskiej. Wewnątrz znajdują się dwie sale: koncertowa z ponad 1000 miejsc oraz kameralna na 378 osób. To właśnie w tym miejscu odbywają się koncerty w ramach Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Do Filharmonii Narodowej wróciły po pandemii abonamenty, dające melomanom wstęp na liczne koncerty symfoniczne, oratoryjne i chóralne, a także kameralne. Z kolei dla dzieci przygotowano edukacyjny program "Poranki i Popołudnia dla Małych Melomanów". Mecenasem tego wydarzenia jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Reklama

Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Została założona w 1945 r., początkowo jako Miejska Orkiestra Symfoniczna, a od 1949 r. zyskała miano Państwowej Filharmonii Bałtyckiej.

Filharmonia dysponuje czterema salami, największa liczy 1000 miejsc.

W Filharmonii Bałtyckiej odbywa się m.in. Siesta Festival, wydarzenie inspirowane autorską audycją muzyczną prowadzoną przez Marcina Kydryńskiego, na którym prezentowana jest muzyka jazzowa, soul, tradycyjny pop, a także world music.

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Najważniejsza sala koncertowa w Krakowie znajduje się przy ul. Zwierzynieckiej. Filharmonia została założona w 1945 r. Sam budynek powstał kilkanaście lat wcześniej i pełnił funkcję Domu Katolickiego. Projekt wzorowany był budynkiem "Maison du Peuple" w Brukseli. Obecnie władze miasta planują stworzenie nowego Centrum Muzyki. Inwestycja realizowana jest na Cichym Kąciku w Krakowie.

Najważniejszym wydarzeniem, które odbywa się w krakowskiej filharmonii, jest Festiwal Szymanowski/Polska/Świat. W tym roku ma miejsce trzecia edycja tego święta muzyki klasycznej. Motywem tegorocznego wydarzenia jest koncepcji pieśni. Podobnie jak w przypadku stołecznej filharmonii, krakowscy melomanii (zarówno ci starsi, jak i młodsi) również mogą nabywać abonamenty, które upoważniają do wstępu na wybrane koncerty. Mecenasem Filharmonii im. Karola Szymanowskiego jest PGE. Dzięki współpracy kilku polskich filharmonii ( w tym właśnie krakowskiej) i wsparciu PGE w trakcie pandemii zrealizowano projekt "Posłuchaj energii Miasta", czyli zajęcia edukacyjne online skierowane do najmłodszych melomanów, których celem była promocja polskich miast.

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Gmach Narodowego Forum Muzyki znajduje się w na placu Wolności. Powstał w 2015 r. Mieści cztery sale koncertowe (główna na 1804 miejsca), trzy sale kameralne, a także m.in. przestrzeń wystawienniczą oraz pomieszczenia konferencyjne.

Na placu Wolności odbywa się m.in. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, który ma oddawać hołd możliwościom ludzkiego głosu czy festiwal muzyki elektroakustycznej Musica Electronica Nova.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Zespół powstał już 1939 r. w Warszawie, a po II wojnie światowej reaktywowano go w Katowicach jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. W 1999 r. w uznaniu za zasługi orkiestra otrzymała tytuł Narodowa. Od 2014 r. siedzibą NOSPR-u jest imponujący budynek przy placu Wojciecha Kilara. Gmach mieści dwie sale koncertowe: wielką na 1,8 tys. miejsc oraz kameralną dla 300 osób. Inspiracją dla projektanta Tomasza Koniora była muzyka oraz architektura Śląska, a przede wszystkim familoki zabytkowej dzielnicy Katowic - Nikiszowca. NOSPR, jako jedyna w Polsce instytucja, została przyjęta do międzynarodowej organizacji ECHO, zrzeszającej 22 najbardziej prestiżowe sale koncertowe w Europie.

NOSPR oferuje słuchaczom cykle tematyczne, do których należy JazzKlub, czyli znakomite koncerty jazzowe, oraz Po mistrzowsku - spotkania z muzyką najwybitniejszych twórców wszech czasów. W gmachu odbywają się również duże imprezy, m.in. Festiwal Katowice Kultura Natura, a także Festiwal Prawykonań, na którym prezentowane są dzieła muzyczne przed oficjalną premierą.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Siedziba szczecińskiej filharmonii jest budynkiem, o którym nie sposób nie wspomnieć w tym zestawieniu.

Ten wyjątkowy projekt sprawił, że filharmonia stała się symbolem Szczecina. Wewnątrz znajdują się dwie sale koncertowe, a otwarta przestrzeń holu sprawia, że budynek stanowi przestrzeń publiczną, z której korzystać może każdy.

W Filharmonii w Szczecinie odbywają się liczne koncerty symfoniczne, kameralne, a także wydarzenia edukacyjne (warsztaty dla dzieci, koncerty rodzinne) oraz wystawy. Sala udostępniana jest również pod koncerty artystów muzyki popularnej.  

Partnerem publikacji jest PGE Polska Grupa Energetyczna

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy