Reklama

Wodny czy tłuszczowy: Jak walczyć z różnymi rodzajami cellulitu?

Wodny, tłuszczowy, cyrkulacyjny,– to wszystko rodzaje cellulitu. Walkę z grudkami i nierównościami warto zacząć właśnie od ustalenia, który rodzaj pojawił się na naszym ciele. Dlaczego? Ponieważ metody, które sprawdzają się w przypadku jednego niekoniecznie zadziałają w przypadku drugiego.

Żeby prawidłowo ocenić, z jakim cellulitem walczymy, warto obejrzeć problematyczne partie ciała (najczęściej są to uda i brzuch) w świetle dziennym. W pierwszej fazie rozwoju cellulitu nierówności nie są zazwyczaj wyraźnie widoczne - pojawiają się po napięciu skóry lub jej uciśnięciu. W drugiej fazie zmiany są już widoczne gołym okiem.

Cellulit wodny (obrzękowy)

Ten rodzaj cellulitu może pojawić się u każdej z nas, ponieważ nie ma związku z wahaniami wagi czy nadwagą. Przyczyn jego powstawania może być kilka: zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłowe krążenie krwi i limfy, nieprawidłowa dieta (bogata w produkty wysokoprzetworzone) i brak ruchu.

Jak powstaje: W organizmie dochodzi do zatrzymywania się wody w tkankach, co powoduje powstawanie obrzęków, które "wypychają" tłuszcz, wodę i limfę w kierunku zewnętrznych warstw skóry.

Jak go rozpoznać: Nierówności zwykle pojawiają się na nogach (łydkach, udach) i pośladkach i odkształcają się pod naciskiem. Może powodować lekki ból.

Jak można z nim walczyć: Przede wszystkim należy ustalić, dlaczego się pojawił. Jeśli dużo się ruszasz i zdrowo odżywiasz, warto pójść do lekarza i poprosić o sprawdzenie poziomu hormonów. Jeśli jednak nie należysz do osób, które wiodą zdrowy tryb życia, pora to zmienić. Przede wszystkim zacznij się ruszać - nawet 30 minut spaceru dziennie (np. podczas powrotu z pracy) sprawi, że krew będzie lepiej krążyła w organizmie, a tkanki będą lepiej natlenione. Równie ważne jest wyeliminowanie z diety nadmiaru soli (zatrzymuje wodę w organizmie) i produktów o wysokim stopniu przetworzenia (napoje gazowane, jedzenie z proszku, przekąski doprawiane polepszaczami smaku i zapachu).

Tak możesz sobie pomóc: Unikaj noszenia butów na wysokim obcasie (obciążają nogi) i zakładania nogi na nogę (zaburza krążenie krwi i limfy). Żeby szybciej pozbyć się cellulitu możesz również smarować ciało odpowiednimi preparatami (przeznaczonymi właśnie do walki z cellulitem wodnym) i codziennie wykonywać masaże, które rozbiją nierówności i poprawią krążenie.

Cellulit tłuszczowy (lipidowy)

Ten rodzaj cellulitu pojawia się przede wszystkim u osób z nadwagą i otyłych, lub tych, które nagle przybrały na wadze. Powstaje na skutek zaburzeń w metabolizmie tłuszczów i nierównomiernego rozkładania się podskórnej tkanki tłuszczowej.

 Jak powstaje: Na skutek zaburzeń w komórkach gromadzą się kwasy tłuszczowe, toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Takie "grudki" są  wyraźnie widoczne pod skórą.

Jak go rozpoznać: Cellulit lipidowy pojawia się zazwyczaj na biodrach, brzuchu i udach - czyli tam, gdzie naturalnie (przynajmniej przypadku kobiet) gromadzi się  tłuszcz. W przeciwieństwie do cellulitu wodnego, na ogół nie jest bolesny.

Jak można z nim walczyć: Pierwszym krokiem jest zrzucenie dodatkowych kilogramów. Jeśli wiesz, że winna jest nieprawidłowa dieta lub brak ruchu - zastosuj zalecenia, które opisałyśmy w przypadku cellulitu wodnego, rozważ także zapisanie się na regularne zajęcia sportowe (fitness, basen, pilaste) - ruch nie tylko ułatwi ci chudnięcie, ale także pobudzi krążenie i przyspieszy usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Jeśli jednak przytyłaś gwałtownie bez wyraźnego powodu, skonsultuj się z lekarzem, bo przyrost wagi może być związany m.in. z chorobami tarczycy. Wtedy dopiero po odpowiednim leczeniu będziesz mogła zacząć gubić kilogramy.

Tak możesz sobie pomóc: Pamiętaj, że odchudzanie to nie wszystko. Musisz także zadbać o skórę. Pomogą ci masażery (rozbijają tkankę tłuszczową), peelingi (usuwają martwy naskórek i sprawiają, że składniki aktywne, zawarte  kosmetykach, lepiej się wchłaniają) i specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do walki z cellulitem tłuszczowym.

Cellulit cyrkulacyjny


Cellulit cyrkulacyjny jest połączeniem cellulitu wodnego i tłuszczowego. Występuje zarówno u kobiet szczupłych, jak i tych walczących z nadwagą. Może pojawić się na łydkach, kolanach, udach, biodrach i brzuchu.

Jak walczyć:  W przypadku tego rodzaju cellulitu najlepiej połączyć odchudzanie (lub zdrowe odżywianie) z ruchem i odpowiednim dbaniem o skórę objętą zmianami, grudkami i nierównościami.

Reklama
.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy