Reklama

Reklama

Miłość i pożądanie w życiu i... na scenie

Miłość, intymność, pożądanie... w życiu i na scenie. Wszystko zrodziło się z niezwykłej namiętności, którą obserwowała Francja. Ona Marie-Claude Pietragalla, ikona tańca, była primabalerina Opery Paryskiej, była dyrektor Baletu Narodowego w Marsylii. On Julien Derouault, utalentowany tancerz, były solista Baletu Narodowego w Marsylii.

Kontrowersji wokół ich szybko rodzącego się związku było wiele. On był jej protegowanym, pikanterii dodawał też fakt, że Marie-Claude Pietragalla jest starsza od tancerza o 15 lat. Mimo plotek i nieprzychylnych szeptów para jest ze sobą od ponad 20 lat! 

W wywiadzie dla francuskiego magazynu "Gala" była primabalerina uchyliła rąbka tajemnicy, jak wygląda i funkcjonuje ich związek: "Julien mnie dopełnił. Ma tak ognisty temperament, że można być tylko zadowolonym z kontaktu z nim. On popycha mnie do rozwoju, inspiruje. Znamy się tak dobrze, że aż ciężko o tym mówić". 

Reklama

Przedstawienie "Spotkanie z tobą było moim przeznaczeniem" jest taneczną love story z życia wziętą, mówiącą o miłosnej pasji aż do utraty tchu. To "intymna podróż, której celem jest eksploracja miłosnego związku. Spektakl o teraźniejszości, trwałości i zmienności uczuć, powodowanej ich ulotnością".

Ale to nie jedyny słynny spektakl, który zostanie wystawiony w Krakowie w ramach festiwalu Materia Prima. Pokazanych zostanie 12 wybitnych przedstawień wybranych z wielu prestiżowych wydarzeń teatralnych świata. Zaprezentują się teatry z Francji, Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Finlandii,  Grecji, Danii, Hiszpanii i Rosji. Wystawione zostaną przedstawienia odkrywcze, w których teatr łączy się z nowym cyrkiem i teatrem tańca, taniec przeplata się z multimediami, a także z teatrem lalek, masek i cieni;  gdzie gra aktorów często przeczy zasadom grawitacji i gdzie wyobraźnia nie ma granic. Będzie to prawdziwy festiwal gwiazd teatru.

Podróż do kresu

Do najgłośniejszych tytułów, które będą pokazane w Krakowie należy "Requiem pour L.". To najbardziej brawurowe dzieło duetu twórczego: kompozytora Fabrizia Cassola  i reżysera Alaina Platela. Artyści w odważny sposób pokazują drogę, którą wszyscy będziemy musieli przejść. Dotykają tabu, w czym pomaga im muzyka: Requiem Mozarta. Ta najsłynniejsza w historii msza żałobna staje się kanwą spektaklu, punktem wyjścia do stworzenia współczesnej, wielokulturowej ceremonii żałobnej i pożegnalnej , nie tylko dla L. Ten seans uwalnia w każdym z nas nowe obszary wrażliwości, przeżywania życia i tego co otwiera się po nim..... Doprowadza do kresu. To być może jedno z najważniejszych wydarzeń scenicznych ostatnich lat. Zjawisko wykraczające odważnie poza ramy, w jakich zwykliśmy umieszczać teatr i postrzegać jego rolę. To wieczór, który może zmienić nas na zawsze.  "Requiem pour L."  międzynarodowa koprodukcja  trzech słynnych instytucji takich jak: les ballets C de la B, Festival de Marseille i Berliner Festspiele zostanie pokazana już 19 i 20 lutego 2019, w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Twórca sukcesów Cirque du Soleil i Cirque Éloize

Do Krakowa przyjedzie też szwajcarska Compagnia Finzi Pasca oraz jej założyciel charyzmatyczny Daniele Finzi Pasca, reżyser, inscenizator, aktor, wizjoner teatru, twórca sukcesów Cirque du Soleil i Cirque Éloize, a także spektakularnych ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich. Po ogromnym sukcesie podczas 4. edycji festiwalu, gdzie grupa prezentowała w Krakowie przedstawienie "La Verita", tym razem artyści przywożą do Polski specjalnie na życzenie Festiwalu MATERIA PRIMA swój wielki hit "Donka - list do Czechowa".  Jest to olśniewający spektakl z pogranicza teatru, nowego cyrku, teatru tańca, muzyki i śpiewu z udziałem jedenastu artystów-akrobatów. W tym przedstawieniu poetyckie obrazy będą następowały po sobie jak we śnie. Nie zabraknie też zapierających dech w piersiach akrobacji, przeplatanych dowcipnymi scenami wybornej klaunady. Spektakl będzie hołdem dla Antoniego Czechowa.

Różnorodnie i fascynująco

Tegoroczny festiwal Materia Prima fascynuje różnorodnością. Wystawione jeszcze zostaną m.in.: spektakl "300 el x 50 el x 30 el" przy­gotowany przez FC Bergman, będący opowieścią o społeczności w uścisku se­kretnego strachu, ujawniający hipokryzję, zakłamanie i przemoc; słynne show pełne niezwykłego humoru "Lebensraum", holenderskiego twórcy Jakopa Ahlboma, który przenosi na scenę magię kina niemego i tworzy przedstawienie inspirowane filmami Bustera Keatona, pioniera komedii slapstickowej; zjawiskowy spektakl flamenco "Katedra", którego wykonawcą będzie zachwycająca i robiąca karierę tancerka Patricia Guerrero; "Instytut", spektakl przygoto­wany przez teatr Gecko, będący opowieścią o absurdach cywilizacyjnych; przedstawienie "Odej­ście" VHS pokazujący surrealny obraz miłości zmierzającej do zniszczenia; oraz dwie jedno­aktówki National Dance Company Wales: "Folk" czyli obraz życia postawionego na głowie i "Atalaÿ" pokazujący zaraźliwy taniec zrodzony w ciepłym klimacie Morza Śródziemnego.

Pod prąd

Festiwal Materia Prima zwraca uwagę na piękno w teatrze, na przywrócenie ładu estetycznego w sztuce, "idzie pod prąd" panującej na scenie modzie. Udowadnia, że prawdziwa sztuka może zawsze fascynować. Poprzednie edycje festiwalu kończyły się sukcesem, co potwierdziły m.in.: duża frekwencja publiczności, szeroki oddźwięk medialny oraz entuzjastyczne recenzje polskich i zagranicznych krytyków. - Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy to wydarzenie unikalne w skali światowej. Festiwal pokazuje panujące trendy i tendencje teatru formy na arenie międzynarodowej  jednocześnie stanowiąc kontynuację tradycji polskiego teatru plastycznego, twórczości artystów takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna - mówi  Adolf Weltschek, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima. - Program tegorocznego festiwalu jest niezwykle atrakcyjny. Większość z tych zespołów będzie w Polsce po raz pierwszy i prawie wszystkie przywiozą do Krakowa widowiska będące polskimi  premierami - dodaje.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Festiwal Materia Prima 15-23 lutego 2019
Informacje i bilety

Zobacz także:


Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy