Reklama

Dlaczego włosy wypadają

Zdarza się, że włosy wypadają lub wyglądają na mocno przerzedzone. Jak się okazuje, te dwie przyczyny utraty włosów mają odrębny charakter.

Zarówno lekarze dermatolodzy, jak i fryzjerzy podkreślają, że przyczyny wypadania włosów mogą być różne. Do nich należą między innymi:

1.     Stres. Pod jego wpływem nadnercza produkują nadmierną ilość androgenów, co powoduje osłabienie cebulek włosowych.

2.     Hormony. Nagłe zmiany hormonalne związane z ciążą czy menopauzą wpływają na osłabienie kondycji włosów. Dużą rolę ogrywają również hormony odpowiedzialne za nadczynność bądź niedoczynność tarczycy.

3.     Palenie papierosów. Nikotyna wpływa na cały organizm. Dym papierosowy powoduje, że włosy matowieją, stają się słabsze i wypadają.

Reklama

4.     Nieprawidłowa dieta. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nieprawidłowa dieta odbija się nie tylko na naszym zdrowiu, lecz również na naszym wyglądzie. Jeśli nie dostarczymy organizmowi wystarczająco białka, żelaza, mikroelementów i witamin, efekt odczujemy na własnej skórze. I to nie jest przenośnia.

5.     Nieprawidłowa pielęgnacja.  Ciasne spinanie, tapirowanie, ściskanie gumkami sprawia, że włosy się łamią. Mechaniczne uszkodzenie włosa powoduje również używanie prostownic i lokówek, podobnie jak suszenie ich zbyt gorącym strumieniem powietrza z  suszarki.

6.     Leczenie farmakologiczne. Niestety zdarza się, że skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych lekarstw jest wypadanie włosów.

7.     Chemioterapia. Nie zawsze w wyniku leczenia chemioterapią pacjent traci włosy. Jeśli tak jest, pamiętać należy, że włosy te odrosną.

8.     Czynniki zewnętrzne. Dla włosów nie ma idealnej pory roku. Mocne słońce, kąpiele w słonej czy też chlorowanej wodzie, wiatr, noszenie zimą czapki, to wszystko są czynniki powodujące mechaniczne uszkadzanie naszych włosów. Ich jednak nie da się uniknąć.

Gdy przyczyna utraty włosów tkwi w jednym z wymienionych wyżej czynników, wystarczy, że dobrze zdiagnozujemy problem, by powstrzymać ten proces.

Przerzedzanie włosów

Wypadanie włosów jest naturalną fazą ich rozwoju. Jednak są sytuacje, które wzbudzają nasz niepokój, a jedną z takich jest bez wątpienia moment, gdy fryzura znacznie traci objętość.Włos, który powinien odrosnąć zatrzymuje się w fazie uśpienia.

Choć utrata włosów budzi sprzeciw, inaczej jest postrzegana, gdy spotyka ona mężczyznę, a jeszcze inaczej, gdy dotyka kobietę. W naszej kulturze mężczyzna pozbawiony włosów nie budzi zdziwienia, niezależnie od tego, czy o jego łysinie zadecydowała biologia czy też fryzjer. Z kolei kobiety najczęściej niezwykle mocno przeżywają podobną zmianę w swoim wyglądzie.

Jednym z powodów tego zamieszania są męskie hormony płciowe - androgeny. To one bowiem są przyczyną łysienia u kobiet, nierzadko związanego z okresem menopauzy, czy z przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Uwarunkowania genetyczne również odgrywają tu dużą rolę.

Pamiętajmy - jeżeli zaobserwujemy u siebie symptomy przerzedzania włosów, nie zwlekajmy, tylko zgłośmy się do endokrynologa. To on powinien skierować nas na badania, które potwierdzą bądź wykluczą przyczyny hormonalne takiego stanu rzeczy.

Burze hormonalne nie są jedynym powodem wpływającym negatywnie na kondycję włosów. Brak żelaza również skutkuje pojawieniem się objawów, takich jak przerzedzanie fryzury.

Kolejna przyczyna może tkwić w zaburzeniach nerwicowych. Jedna z chorób zwanych trichotillomanią, jest zaburzeniem kompulsywno-obsesyjnym, objawiającym się głównie tym, że osoba na nie cierpiąca nie może powstrzymać się przed wyrywaniem włosów - to bowiem przenosi jej ulgę.

Takie zachowania wymagają leczenia nie tylko dermatologicznego, ale także terapeutycznego i farmakologicznego.

Do chorób, które powodują przerzedzanie się włosów należy bez wątpienia łuszczyca. Po wyleczeniu skóry głowy, proces ten powinien zostać nie tylko zatrzymany, ale także nasza fryzura powinna odzyskać dawny wygląd.

Upływający czas także działa niekorzystnie na wygląd naszych włosów. Po 40. roku życia ubywa ich, ponieważ gospodarka hormonalna naszego organizmu zaczyna pracować inaczej.

Warto pamiętać również, że włosy są nie tylko naszą ozdobą, ale również niezwykłym sejsmografem, który może informować nas o ukrytej chorobie. Nie lekceważmy, gdy się przerzedzają lub nadmiernie wypadają. Sprawdźmy u specjalisty, jaka jest prawdziwa przyczyna tego stanu rzeczy.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy