Reklama

Reklama

Kolor pełen blasku

Włosy bez tajemnic. Fakty i mity o ich pielęgnacji

Prawd o pielęgnacji włosów jest wiele. Jedni twierdzą, że włosów nie należy myć za często, drudzy, że można nawet codziennie. Niektórzy zalecają wcieranie odżywki do włosów w skórę głowy, inni przestrzegają, by absolutnie tego nie robić. Jak więc z włosami postępować?

Częste mycie szkodzi włosom.

Mit: Codzienne mycie niszczy je tylko wtedy, gdy szampon jest źle dobrany do rodzaju włosów. Usuwać z nich zanieczyszczenia trzeba tak często, jak tego potrzebują. Nie należy jednak używać zbyt ciepłej wody i wysuszających szamponów (nawet przy włosach przetłuszczających się).

Dorośli mogą używać szamponów dla dzieci.

Prawda: Pamiętajmy jednak, że przy włosach z problemami lub po koloryzacji tak delikatny szampon to za mało. Włosy farbowane, suche czy z łupieżem potrzebują odpowiednio dobranej pielęgnacji.

Reklama

Odżywkę do włosów można nakładać także na skórę głowy.

Mit: Gdy wcieramy w nią odżywkę, bardzo szybko przetłuszcza się. W skórę głowy można wmasowywać tylko preparaty do tego przeznaczone.

Włosy rozdwajają się, kiedy są za długie.

Prawda i mit: Gdy włosy zaczynają sięgać ramion, łatwiej się uszkadzają, np. ocierając o ubrania. Ale rozdwajanie się włosów jest też spowodowane niewłaściwą ich pielęgnacją. Zniszczone końce trzeba po prostu obciąć. A profilaktycznie trzeba je systematycznie natłuszczać, np. olejkiem rycynowym.

Używanie suszarki niszczy włosy.

Mit i prawda: Szkodzi im zbyt gorący nawiew - przesusza włosy i uszkadza ich strukturę. Dlatego warto suszenie włosów kończyć chłodnym nawiewem - zamyka ich łuski.

Kosmetyki do stylizacji niszczą włosy.

Mit i prawda: Lakiery, żele czy pianki nie wyrządzają włosom dużej szkody, pod warunkiem, że są dobrze zmywane szamponami głęboko oczyszczającymi.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama