Reklama

Reklama

Menopauza. Jak nie dać się jej zaskoczyć?

Menopauza to nic innego jak proces prowadzący do ustania funkcji rozrodczej kobiety. Następuje przeważnie pomiędzy 40 a 58 rokiem życia i jest całkowicie naturalnym etapem, który czeka każdą z nas. Jak rozpoznać, że przekwitanie właśnie się rozpoczęło?

Ważna zmiana w życiu kobiety

Menopauzą określamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, po której przez kolejne 12 miesięcy z przyczyn fizjologicznych nie nastąpiło krwawienie. Wygasanie płodności jest procesem, któremu towarzyszą liczne zachodzące w ciele i duszy przemiany. Mogą się one zacząć pojawiać nawet kilka lat przed właściwą menopauzą i trwać jeszcze po ustaniu miesiączkowania. Jak podaje zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w publikacji "Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet", szacuje się, że po menopauzie jest obecnie 10 proc. kobiet, ale co roku liczba ta wzrasta ze względu na wydłużającą się średnią długość życia. W Polsce średni wiek menopauzy wynosi 51 lat.

Reklama

Typowe objawy menopauzy

Gdy wchodzimy w wiek okołomenopauzalny możemy zaobserwować, że szybciej się męczymy i w ciągu dnia odczuwamy senność, nawet jeśli dobrze wypoczęłyśmy w nocy. Ale mogą niestety pojawić się także problemy ze snem, obniżenie nastroju czy drażliwość. Typowym objawem nadchodzącej menopauzy są również zmiany naczynioworuchowe, do których zalicza się kołatanie serca, bóle głowy, uderzenia gorąca - ciało może wręcz zalewać się potem, gdyż wysyłany przez mózg sygnał informuje, że musi je ochłodzić, nawet gdy temperatura otoczenia jest niska. Pozostaje nam zapewnienie organizmowi komfortu termicznego poprzez unikanie rozgrzewających posiłków i napojów, branie chłodnych pryszniców, noszenie cienkich ubrań. Te objawy przeważnie poprzedzają ostatnią miesiączkę.

Okres postmenopauzalny

Po ustaniu miesiączki stopniowo poziom hormonów ponownie się stabilizuje, ale na niższym poziomie. Typowe objawy menopauzy znikają, ale mogą pojawić się inne zmiany. W tym okresie wiele kobiet boryka się z problemami ginekologicznymi, takimi jak infekcje i suchość pochwy czy nietrzymanie moczu, do tego zwalnia metabolizm. Jeśli do tej pory walczyłyśmy z nadwagą czy otyłością, teraz możemy mieć jeszcze większe problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jak wykazuje badanie "Życie i funkcjonowanie kobiet w okresie przekwitania" opublikowane w 2017 roku w czasopiśmie naukowym "Gerontologia Polska" aż 47 proc. kobiet, które ciężko lub średnio przechodziły menopauzę, dostrzegło w swoim wyglądzie wyraźne zmiany na niekorzyść.

Zmiany skórne

Zmiany dotyczą nie tylko tycia, ale również wyglądu skóry. Staje się ona sucha na skutek zaburzenia funkcjonowania bariery hydrolipidowej i zaniku kwasu hialuronowego będącego swoistym magazynem wody dla skóry. U kobiet po 25 roku życia każdego roku następuje spadek poziomu kolagenu, czyli głównego składnika budulcowego skóry właściwej, o mniej więcej 1 proc. rocznie. Tymczasem w ciągu pierwszych pięciu lat przekwitania skóra traci nawet 30 proc. kolagenu oraz 57 proc. lipidów w porównaniu do stanu sprzed klimakterium. To znacząco wpływa na jej wygląd: staje się wiotka, traci jędrność i elastyczność, w wyniku tego pojawiają się na niej zmarszczki. Nie oznacza to jednak, że po menopauzie mamy przestać się cieszyć kobiecym pięknem.

Specjalistyczne kosmetyki

W tej sytuacji bardzo ważne jest nawadnianie skóry. Nie wystarczy pić dużej ilości wody. By poprawić wygląd, powinnyśmy sięgnąć po wysokospecjalistyczne kosmetyki dla kobiet w okresie menopauzy. Vichy stworzyło specjalną linię kosmetyków Neovadiol dla skóry menopauzalnej do łagodzenia objawów starzenia się skóry u kobiet przed i po menopauzie. Zawarte w nich składniki aktywne, takie jak proksylan oraz ekstrakt z nasion z kasji, stymulują syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego, dzięki czemu skóra odzyskuje jędrność i staje się lepiej nawilżona. Woda wulkaniczna Vichy wzmacnia jej barierę ochronną, co sprawia, że jest mniej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Niacynamid oraz witaminy E i Cg stanowią ochronę antyoksydacyjną, dzięki czemu skóra odzyskuje blask i jest mniej podatna na przebarwiania. Z kolei kwasy omega będące składnikami linii Neovadiol po menopauzie mają na celu wypełnienie międzykomórkowej struktury lipidowej, co prowadzi do intensywnego odżywienia skóry.

Partnerem publikacji jest Vichy

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy