Reklama

Reklama

Powody, dla których dojrzała kobieta to szczęśliwa kobieta

Menopauza wcale nie musi być dla kobiety trudnym okresem. Wystarczy spojrzeć na nią nie jako na moment, kiedy coś się kończy. To proces zmian, który zaczyna coś nowego. Co dokładnie? Bardzo dużo. Każdy etap życia ma bowiem swoje niepowtarzalne i niekwestionowane korzyści. Trzeba tylko umieć je odkryć.

Menopauza to proces prowadzący do ustania funkcji rozrodczej kobiety, następujący najczęściej pomiędzy 40. a 55. rokiem życia. Książkową definicję znamy jednak wszystkie, podobnie jak często wymieniane dolegliwości, wiążące się z tym czasem. Wcale tak jednak być nie musi - zarówno dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, jak i wzrastającej świadomości kobiet. Menopauza może bowiem być najpiękniejszym okresem życia kobiety, nowym początkiem, zmianą na lepsze oraz skupieniem się na sobie i swoich potrzebach - zarówno cielesnych, jak i duchowych. Tym bardziej że czas przekwitania rozłożony jest na kilka lat. Można więc podjąć odpowiednie kroki, by się na niego przygotować. Co warto zrobić?

Reklama

Choć goni nas czas

Lekarze zgodnie podkreślają, że kluczowy jest stan, w jakim kobieta wchodzi w menopauzę - im jest zdrowsza, tym lepiej. O stan zdrowia warto więc nieustannie dbać. Z pewnością pomocne okażą się naturalne metody, jak wartościowa dieta, zdrowy sen, unikanie stresu oraz częste spacery na słońcu (w skórze wytwarza się wówczas witamina D). Innymi słowy: aktywny tryb życia. Ale również znalezienie czasu na relaks, hobby oraz spotkania z rodziną i przyjaciółmi.

Oczywiście okres menopauzy wiąże się ze zmianami fizycznymi i emocjonalnymi tak silnymi, że trudno przymknąć na nie oko i udawać, że nie istnieją. Uderzenia gorąca, zmęczenie, problemy ze skórą, zmiany nastrojów - ze wszystkim można sobie jednak poradzić, a znalezienie sposobów na łagodzenie tych objawów jest łatwiejsze, niż może się wydawać. Menopauza nie jest ani żadną chorobą, ani innego rodzaju nieprawidłowością, którą należy leczyć. Jest dokładnie przeciwnie - to jeden z objawów zdrowia kobiety. Okres ten może wbrew pozorom może okazać się najpiękniejszy w całym życiu.

Skóra, w której żyję

Pewnych problemów nie da się jednak uniknąć, choć do pewnego stopnia można zminimalizować niepożądane skutki przekwitania. Chodzi o proces starzenia się skóry, kiedy dochodzi do wielu nieuniknionych zmian hormonalnych związanych przede wszystkim z obniżeniem poziomu estrogenu i progesteronu. A to oznacza, że pogarsza się jakość skóry. Widać to między innymi po tym, że staje się ona sucha, szara, szorstka, zwiotczała i pozbawiona blasku. Zmarszczki są natomiast bardziej wyraźne, a worki pod oczami zaczynają się pogłębiać.

Jak pokazały jednak badania prowadzone przez Laboratoria Vichy, wszystkie te symptomy związane są przede wszystkim ze spadkiem ilości hormonu DHEA (nawet do 90 proc.) oraz lipidów (do 57 proc. w porównaniu do skóry przed menopauzą). W tym okresie warto więc szczególnie zadbać o skórę: nawilżać i odżywiać ją kremami bogatymi w lipidy, aplikować przeciwutleniacze oraz stosować kosmetyki ze składnikami pobudzającymi, by zapobiec utracie kolagenu. W tym celu Vichy stworzyło całą linię specjalistycznych kosmetyków Neovadiol. Zawarte w niej składniki aktywne, takie jak: proksylan oraz ekstraktz nasion kasji pobudzają syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego, dzięki czemu skóra staje się lepiej nawilżona i jędrna. Na jej odżywienie wpływają natomiast kwasy omega, a witaminy B3 (niacynamid), E i Cg sprawiają, że odzyskuje ona blask i jest mniej podatna na przebarwiania.

To (nie) tylko seks

Menopauza wielu osobom kojarzy się z końcem życia seksualnego. Nic bardziej mylnego. Mimo że nasza kultura przesiąknięta jest kultem młodości, niejako wykluczając osoby starsze z grona ludzi aktywnych seksualnie, wcale tak być nie musi. Seksualność jest ważnym elementem całego naszego życia - niezależnie od wieku. Choć w czasie menopauzy potrzeby te rzeczywiście mogą być słabsze, to seks może (i powinien!) towarzyszyć nam do później starości.

Pamiętajmy również, że współżycie sprzyja budowaniu związków i odczuwaniu miłości, mając ogromne znaczenie nie tylko w sferze fizycznej, ale i emocjonalnej. Najistotniejszą rolę w utrzymaniu zainteresowania życiem seksualnym odgrywa stan zdrowia. Pozytywną stroną menopauzy bez wątpienia jest też możliwość zrezygnowania ze stosowania środków antykoncepcyjnych. A lęk przed zajściem w ciążę dla wielu kobiet bywa przeszkodą w odczuwaniu pełnego zadowolenia i czerpaniu satysfakcji ze współżycia. Menopauza to także w pewnym sensie wybawienie dla kobiet odczuwających silne bóle menstruacyjne.

Menopauza pozostaje czasem poszukiwania nowej tożsamości i próbą odnalezienia się w nowych rolach, a to oznacza szansę na wiele korzystnych zmian. To też doskonały moment dla kobiety na wykorzystanie największych atutów, związanych z wiekiem. Umiejętność patrzenia na świat z dystansem, doświadczenie i życiowa mądrość, czerpanie radości z małych i pozornie błahych rzeczy, nieprzejmowanie się sytuacjami, na które nie mamy wpływu - osoby młodsze z pewnością mogą pozazdrościć.

"Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie" - powiedział Erich Fromm, niemiecki filozof, socjolog i psycholog. Nie zależy również od metryki - dodajmy.

Partnerem publikacji jest Vichy

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje