Reklama

Reklama

Zmiany hormonalne a skóra, czyli jak menopauza może zmieniać twój wygląd

Menopauza to nowy etap w życiu kobiety. Zamiast się nim stresować, warto spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Dojrzała kobieta jest szczęśliwa, realizuje swoje marzenia i często osiąga spełnienie. Nie da się ukryć, że zmiany hormonalne podczas menopauzy mogą spowodować zmiany w wyglądzie. Jednak wcale nie oznacza to, że mamy przestać czuć się piękne.

Menopauza - zmiany widoczne na skórze

Zmiany związane z menopauzą pojawiają się stopniowo. Na tym etapie życia znacznie spada poziom estrogenów produkowanych przez jajniki. Zanim całkowicie zaniknie miesiączka, możemy zaobserwować pierwsze zmiany w wyglądzie: zaczynają wypadać włosy, przybieramy na wadze, skóra traci gęstość i zmienia się owal twarzy. Po ustaniu cyklu menstruacyjnego charakterystyczne objawy menopauzy zanikają, ale wtedy z kolei następuje bardzo szybkie starzenie się skóry. 

Suchość skóry

Na skutek tych zmian dojdzie do spowolnienia odnowy komórkowej. Wiele kobiet już w okresie perimenopauzy, czyli zanim ustanie miesiączkowanie, odczuwa suchość, swędzenie i szorstkość skóry. Dzieje się tak, ponieważ hormony wpływają na pracę gruczołów łojowych, które odpowiadają za produkcję sebum, substancji naturalnie nawilżającej skórę. Zmianie ulegnie również jej pH, przez co nie będzie mogła w pełni skutecznie przyswajać odżywczych minerałów, stanie się więc matowa i pozbawiona witalności. 

Reklama

Spadek ilości kolagenu

Kolejną zmianą przysparzającą nam sporo frustracji jest utrata sprężystości skóry. Szacuje się, że od momentu gdy skóra osiągnie pełną dojrzałość aż do menopauzy, tracimy każdego roku średnio 1 proc. kolagenu - białka będącego spoiwem łączącym komórki m.in. właśnie skóry. Jednak w ciągu pięciu lat od menopauzy, czyli w okresie postmenopauzalnym, może dojść do drastycznej utraty kolagenu - sięgającej czasem nawet 30 proc. Spowolni również synteza elastyny. Może to oznaczać nagłe i bardzo widoczne zmiany w wyglądzie. Skóra utraci jędrność i elastyczność, stanie się wiotka, uwidocznią się zmarszczki.

Skóra cienka i wrażliwa

Możemy także zaobserwować, że skóra w czasie menopauzy stanie się cieńsza i bardziej wrażliwa. To spowoduje uwidocznienie zmarszczek, zwłaszcza w okolicach oczu, gdzie jest ona najdelikatniejsza. Zauważymy również trudniejsze gojenie się ran i uwrażliwienie skóry powodujące podrażnienia, zaczerwienienia czy uczucie pieczenia. Zaburzeniu ulegnie również krążenie krwi. Będzie ono odczuwalne jako uderzenia gorąca, ale może również powodować pękanie naczynek na twarzy, czyli powstawanie tzw. pajączków. Niższy poziom hormonów żeńskich może nawet wywołać zmiany zapalne objawiające się trądzikiem.

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy

Pielęgnację w dojrzałym wieku kierujemy na konkretne problemy związane z przechodzoną menopauzą. Przede wszystkim musimy postawić na nawilżenie i przywrócić skórze elastyczność. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki bogate w składniki aktywne.

- W okresie okołomenopauzalnym widoczne oznaki starzenia się skóry pojawiają się coraz szybciej. W pielęgnacji w tym okresie nie może zabraknąć kilku składników: proksylanu i ekstraktu z nasion kasji - substancji aktywnych zapobiegających starzeniu się skóry, witamin B3-Cg i E, które zapewniają silną ochronę antyoksydacyjną, przywracając skórze blask oraz kwasów OMEGA 3-6-9, które kompensują utratę warstwy lipidowej naskórka, głęboko odżywając skórę - wyjaśnia Marion Nielsen, Dyrektor Naukowy w Vichy Laboratories, producenta serii kosmetyków Neovadiol Vichy, rekomendowanych kobietom w okresie menopauzy.

Partnerem publikacji jest Vichy

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy