Reklama

Reklama

Mundial kobiecym okiem

Brazylijski mundial na polskich Mazurach

Brazylia: Mundial 2014

W Mazurolandii, mazurskim parku atrakcji w Gierłoży k. Kętrzyna, powstała jedyna w Europie kopia stadionu Maracana - areny tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii. Wraz z ośmioma stadionami piłkarskim z EURO 2012 jest to jedyna na świecie tego typu ekspozycja miniatur obiektów piłkarskich.

Kilka dni temu miniatura Maracany dołączyła do już prezentowanych w Mazurolandii ośmiu stadionów Euro 2012. Obiekt ma powierzchnię 4 metrów kwadratowych i jest 150 razy mniejszy od oryginału. Ma za to te same proporcje i szczegóły architektoniczne. 

- Te dziewięć stadionów to dopiero początek wielkiej wystawy "Stadiony świata", do której w przyszłości dołączą inne ważne obiekty piłkarskie tj. Stade de France, Wembley, czy Camp Nou - mówi Jacek Adamski dyrektor Mazurolandii. Stadiony wykonywane są w pracowni modelarskiej Mazurskiego Parku Atrakcji pod kierownictwem łódzkiego scenografa Janusz Stajniaka. 

Reklama

Twórcy dołożyli starań, aby wiernie odwzorować każdy detal areny Maracana. Oryginał budowli o eliptycznym kształcie wspiera się bowiem na 60 filarach, rozlokowanych w kształcie litery "Y". Podtrzymują one belki nośne stadionu. Niezwykle ważne jest zatem, aby zachować idealne proporcje obiektu i ściśle trzymać się wzoru architektonicznego. 

Stadion wart 454 mln euro

Stadion Maracana w Rio de Janeiro jest jednym z najbardziej znanych na świecie stadionów piłkarskich. Zbudowano go na mistrzostwa świata w 1950 roku. Przed tegorocznymi mistrzostwami stadion zmodernizowano za prawie 454 mln euro. Na trybunach nowego obiektu jest 73 531 miejsc. Dziś Maracana to największy, flagowy obiekt mundialu, na którym zostanie rozegranych siedem meczów, w tym ćwierćfinał oraz finał.  

Sportowe inicjatywy modelarni

Budowa Maracany to nie pierwsza taka inicjatywa pracowników Mazurolandii. Pracownicy obiektu byli już bowiem organizatorem wystawy miniatur stadionów EURO 2012, która w latach 2011-2012 prezentowana była w największych polskich miastach oraz na turystycznych targach ITB w Berlinie. Dziś można podziwiać je w Mazurolandii.

W jednym miejscu zgromadzono: Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arenę w Gdańsku, stadiony miejskie we Wrocławiu i w Poznaniu, a także Stadion Olimpijski w Kijowie, Donbas Arenę w Doniecku, Lwów Arenę oraz Stadion Metalist w Charkowie.

Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy