Reklama

Jak dbać o zdrowie

Zdrowie to przede wszystkim sprawność, witalność, ale także zasoby energii, harmonia psychiczna i dobre samopoczucie. Jak skutecznie o nie dbać, by codziennie cieszyć się dobrym nastrojem?

Zagadnienie zdrowia dotyczy nas wszystkich. Dbając o siebie, dajemy przykład innym - rodzinie i znajomym. Dzięki temu możemy kształtować u innych wzorce pozytywnych, prawidłowych zachowań.

Lepiej zapobiegać chorobom i schorzeniom, niż później je leczyć. Opieka zdrowotna jest kosztowna, trudnodostępna, a troska, dbanie o  własne zdrowie i dobre samopoczucie zależy wyłącznie od nas. To jeden z kilku aspektów życia, na które mamy realny wpływ.

Od czego zależy nasze zdrowie?

Po pierwsze od tego, co jemy. Zbyt często sięgamy po wygodne, przetworzone produkty lub żywimy się poza domem - w lokalach, gdzie serwowany jest fast-food. Na tym cierpi nie tylko nasze zdrowie, ale i budżet domowy.

Reklama

Jeśli nie radzimy sobie z odpowiednim doborem posiłków i nie dbamy o to, by zasilać organizm witaminami, można sięgnąć po suplementy diety.

Po drugie od świadomości dotyczącej nałogów. Wszystko to, co nas uzależnia, jest niezdrowe: nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, o całej reszcie używek nie wspominając.

Po trzecie od aktywności fizycznej. Ruch powinien być stałym elementem naszego życia. Zmęczenie, brak odpoczynku, za dużo pracy, krótki sen sprawiają, że nasz organizm nie jest w stanie się zregenerować.

Jak to zmienić? Jeśli mamy psa, to już połowa sukcesu. Codzienne spacery zapewnią zdrową dawkę ruchu. Jeśli nie, możemy zacząć biegać, umawiać się z przyjaciółmi na nordic walking lub na basen. Wcale nie musimy cierpieć w samotności, jeśli do tej pory ruch uznawaliśmy za karę...

- Aktywność fizyczna jest źródłem zdrowia i dobrej energii. Trzeba jednak znaleźć taką, która jest przyjemna. Żeby to nie było kolejnym przykrym obowiązkiem albo jakąś modą, która forsuje nasz organizm i kompletnie nie jest dla naszego ciała dobra- mówi Elżbieta Lange, ekspert marki Bodymax. - To wymaga znajomości siebie. Kiedy się ruszamy, dotlenia się nasz mózg, mamy lepszą pamięć, koncentrację. Zwiększa się ilość krwinek czerwonych. Dzięki temu jesteśmy bardziej odporni, nie chorujemy. No i oczywiście produkujemy endorfiny, czyli hormony szczęścia, które powodują, że mamy lepszy nastrój, lepiej funkcjonujemy psychicznie i mamy lepsze relacje z bliskimi.

Po czwarte od opieki medycznej. Należy się regularnie badać i w przypadku niepokojących sygnałów od naszego organizmu udać się do lekarza. Odpowiednia diagnoza i leczenie we wczesnych stadiach choroby dają najlepsze rezultaty.

Styl życia i odpoczynek

Nasze zdrowie, kontynuując wyliczankę, zależy - po piąte - od stylu życia. Trzeba zmienić nawyki na te korzystne dla zdrowia, czyli: aktywnie wypoczywać, zredukować stres, zadbać o dobry sen, pracować, a nie rozmyślać o tym, jak praca cię stresuje.

Po szóste: nauczyć się odpoczywać. W dzisiejszych czasach zapomina się o czymś takim jak wypoczynek. Jesteśmy uzależnieni od telefonów, komputerów. Staramy się kontrolować siebie, innych i być na bieżąco. Na tym cierpi nasz organizm, ponieważ nie zapewniamy mu czasu na "reset". Ze względu na zmęczenie wybieramy coraz częściej wypoczynek pasywny: kanapa, dobry film, coś do jedzenia (zazwyczaj niezdrowego). - Osoby, które pracują ponad osiem godzin dziennie przy komputerze dodatkowo jeszcze relaksują się dwie godziny w domu... surfując po Internecie. Co też nie daje nam energii. Właściwie tylko trochę i na chwilę daje odrobinę relaksu - komentuje Elżbieta Lange.

Ponadto odpoczywamy za krótko, co w niektórych przypadkach spowodowane jest również koniecznością pracy w weekend. Tymczasem specjaliści radzą, by raz w roku wziąć łącznie minimum dwa tygodnie wolnego i ten czas przeznaczyć na wypoczynek. Jak pokazuje "Diagnoza zmęczenia Polaków Bodymax" co trzeci badany nie reaguje pauzą na zmęczenie i kontynuuje pracę. Jest to domeną osób przemęczonych - wolą sięgnąć po kawę czy inne środki wspomagające by dokończyć zadanie, niż zrobić sobie przerwę i odpocząć. Co ciekawe - to właśnie osoby najbardziej przemęczone najrzadziej idą na urlop. A nawet jak już się na niego zdecydują, nie jest to wypoczynek dłuższy niż tydzień.

Po siódme: reagować odpowiednio na zmęczenie. Zmęczenie sprawia, że mniej dbamy o siebie, nie zwracamy uwagi na dietę, ograniczamy aktywność fizyczną, bo przecież jesteśmy zmęczeni. Zamiast spaceru wybieramy relaks przed telewizorem, albo czytanie książki. Jednak ze zmęczenia zasypiamy przed telewizorem, a nad książką nie potrafimy się skupić.

Brak odpoczynku powoduje uczucie napięcia mięśniowego - zwłaszcza karku, bóle głowy, ale też większą podatność na infekcje.

Twoja kondycja psychiczna i fizyczna zależy od ciebie!

Podsumowując tę długą listę, która dla niektórych zabrzmiała pewnie jak rachunek sumienia, podkreślamy raz jeszcze: dbaj o zdrowie, bo to, w jakim stanie będziesz za 10, 20 czy 30 lat w bardzo dużym stopniu zależy od ciebie.

Jeśli należysz do grupy zestresowanych, zapracowanych, źle odżywiających się osób, które wybierają częściej wypoczynek pasywny, to jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Już sama świadomość tego stanu rzeczy powinna ci dać do myślenia. Zacznij o siebie dbać!

Choroby atakują, ale - wiedząc, że jesteś w podwyższonej grupie ryzyka - możesz się szczepić, regularnie badać i myśleć o sobie w sposób, dzięki któremu w zdrowym ciele faktycznie zamieszka zdrowy duch.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy