Reklama

Reklama

Nie daj się zmęczeniu

Jak pogodzić role żony, matki i kobiety pracującej

Jadąc do pracy wspominasz płacz dziecka, kiedy zostawiałaś je w przedszkolu, układasz listę zakupów, które musisz zrobić w drodze powrotnej i próbujesz sobie przypomnieć, czego brakuje w lodówce. Od momentu, kiedy wstałaś, do chwili, kiedy się położysz, twój umysł pracuje na najwyższych obrotach, a ciało dzielnie go wspiera. Tylko jak długo tak wytrzymasz?

Zmęczenie. Plaga naszych czasów. Według najnowszych badań "Diagnoza zmęczenia Polaków ‒ Bodymax" aż 64 proc. Polaków odczuwa zmęczenie przynajmniej kilka razy w tygodniu, prawie co piąty codziennie, a 35 proc. określa swój poziom zmęczenia jako wysoki. Problem w większym stopniu dotyka kobiet, które są matkami aktywnymi zawodowo. Nic dziwnego, pogodzenie wielu ról społecznych jest niesamowicie wymagającym zadaniem, które rodzi frustrację i przyczynia się do gwałtownego spadku energii.

Przemęczone kobiety są przeciążone pracami domowymi, nie mają czasu na regenerację i sen, a poczucie odpowiedzialności za rodzinę i dom sprawia, że zawsze na pierwszym miejscu stawiają potrzeby innych, o swoich zapominając. Choć trudno zmniejszyć liczbę obowiązków, można sobie nieco ułatwić życie, zmieniając swoje podejście. Oto parę rad, które sprawią, że wizja chwili czasu dla siebie, stanie się nieco mniej odległa.

Reklama

Nieperfekcyjna pani domu

To nieprawda, że dom jest twoją wizytówką - ty sama nią jesteś. Dlatego nie musisz odkurzać co drugi dzień, łazienka nie musi zawsze lśnić, a sterta prania może poleżeć chwilę dłużej. Ustal priorytety - które czynności związane ze sprzątaniem są dla ciebie najważniejsze, a resztę odpuść.

Poza tym nie wszystko musisz robić sama. Prowadzenie domu to jak zarządzanie małym przedsiębiorstwem. Jeśli chcesz być dobrym szefem, musisz się nauczyć delegować część obowiązków. Nawet jeżeli uważasz, że twój partner nie ściera kurzu tak dokładnie jak ty, pozwól mu się tym zająć. Dzieci również powinny cię wspierać i same dbać o porządek w swoim pokoju.

Przestań żyć w poczuciu, że jesteś niezastąpiona i jako jedyny członek rodziny umiesz zadbać o wasz dom. Jeśli do tej pory twój dom musiał błyszczeć , a ład w nim panujący musiał być na 100 proc., zmień nastawienie - teraz 80 proc. to twoje nowe 100 proc.

Matka Polka umęczona

Niektóre dzieci są bardziej samodzielne niż inne. Dlaczego? Ponieważ ich rodzice im na to pozwalają! Pozbądź się myślenia, że matka to ktoś na każde zawołanie. Obserwuj dziecko uważnie, a z pewnością zauważysz, w których czynnościach codziennych nie jesteś mu już niezbędna. Pozwól mu na samodzielność, a sobie na stanie z boku. I nie miej przy tym wyrzutów sumienia, bo to najpiękniejszy dar, który możesz dać swojemu potomkowi - przygotowanie do samodzielnego życia.

Pamiętaj, że masz prawo "wziąć sobie wolne" nie tylko od obowiązków domowych, ale i od dzieci. Przynajmniej dwa razy w miesiącu poproś partnera, rodziców, teściową o parę godzin wolnego. Świat się nie zawali, jeśli dzieci na obiad z tatą zjedzą pizzę, albo pójdą z dziadkami na hamburgery. Wykorzystaj wolne chwile na relaks lub aktywny odpoczynek, co wolisz. Nie myśl wtedy o tym, co się dzieje w domu, skup się na sobie. Pamiętaj, że twoja rodzina będzie miała z ciebie więcej pożytku, jeśli będziesz wypoczęta i uśmiechnięta, więc po części robisz to również dla nich.

Na randkę marsz!

Na dobre samopoczucie mają również wpływ relacje z najbliższymi. Jeśli podzielisz obowiązki, a twój partner chętnie zastosuje się do nowych zasad, z pewnością spojrzysz na niego z wdzięcznością. A jeżeli jeszcze od czasu do czasu sam zajmie się dziećmi, tylko po to, żebyś mogła się zrelaksować, twój podziw jeszcze wzrośnie.

Te pozytywne emocje wykorzystaj na randce. Tak - regularnie umawiaj się na randki ze swoim partnerem, nieważne, jak długi jest wasz staż. Znajdźcie czas tylko dla siebie i przypomnijcie sobie, jak wyglądał świat, kiedy jeszcze nie mieliście tylu obowiązków. I nawet, jeśli zarwiecie przez to noc, z pewnością nie wpłynie to negatywnie na twoje samopoczucie.

Jeśli nie umiesz być egoistką, która myśli czasem o swoich potrzebach i potrafi je postawić ponad potrzeby innych, spojrzyj na to z innej strony. Zmęczona, sfrustrowana i zestresowana mama, partnerka i pracownica to nie jest ktoś, z kim chce się przebywać. Więc jeżeli nie dla siebie, to naucz się odpoczywać dla innych.

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy