Reklama
Nowe oblicze pielęgnacji

Demakijaż – podstawa pielęgnacji

Nie jest efektowny, niczego nie podkreśla, a zamiast tuszować mankamenty urody – bezlitośnie je odsłania. Jednak to właśnie demakijaż jest pierwszym krokiem na drodze do pięknej i młodo wyglądającej cery. W sztuce jego wykonywania przodują… Azjatki.

Strata czasu?

Wiele z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez makijażu. Potrafimy wstać kilkanaście minut wcześniej, żeby tylko zdążyć nałożyć idealny make-up. W ciągu dnia kilkakrotnie zerkamy do lustra i poprawiamy to, co zostało starte czy rozmazane. A wieczorem? Zmęczone po całym dniu jak najszybciej pędzimy do łóżka. Często nie mając czasu, siły lub chęci, żeby starannie zmyć to, co rano pieczołowicie nałożyłyśmy.

Jak twierdzi Florence Bernardin, ekspert marki L’Oreal w dziedzinie azjatyckich kosmetyków, kobiety ze wschodniej półkuli do demakijażu przywiązują zdecydowanie większą wagę niż Europejki.

Reklama

- Koreanki każdego wieczoru wykonują staranny, wieloetapowy demakijaż - opowiada Bernardin. - Po przyjściu do domu z pracy rozpoczynają swój wieczorny rytuał pielęgnacyjny, który potrafi trwać nawet dwie godziny.

Wieczorne oczyszczanie skóry dla Koreanek zabiegiem tak ważnym, że doczekało się nawet własnego programu. - W koreańskiej telewizji emitowany jest show, w którym można oglądać celebrytki wykonujące demakijaż- mówi Bernardin.

Trzy kroki do pięknej cery

Azjatki oczyszczają, tonizują i nawilżają skórę. Takie długotrwałe zabiegi pielęgnacyjne w azjatyckim stylu mogą wydawać się stratą czasu. Jednak wystarczy spojrzeć na charakterystyczną dla tych kobiet gładką skórę, żeby stwierdzić, że te poświęcone na demakijaż minuty (lub godziny) odnoszą pożądany efekt.

1)    Oczyszczanie

Azjatyckie oczyszczanie zaczyna się od zmycia makijażu za pomocą mleczek, olejków lub płynów micelarnych. Te ostatnie mają tę zaletę, że zawarte w nich cząsteczki miceli "wchłaniają" zanieczyszczenia zgromadzone w ciągu dnia na skórze, co pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie skóry. Są również bardzo łagodne i nie wywołują podrażnień, więc można je stosować niezależnie od typu cery.

Jednym z najpopularniejszych kosmetyków używanych do oczyszczania skóry nadal pozostaje mydło. Nie ma ono jednak pozytywnego wpływu na kondycję naszej skóry. Mydło ma odczyn zasadowy, który odtłuszcza skórę. Po jego zastosowaniu staje się ona bardziej wrażliwa i ma skłonności do przesuszania się.

Po zmyciu makijażu, Azjatki oczyszczają skórę za pomocą różnego rodzaju olejków, których aplikację łączą z delikatnym masażem pobudzającym krążenie. Wiele Koreanek uważa, że dzięki temu zabiegowi ich skóra staje się jaśniejsza.

2)    Tonizowanie

Kolejne etapy to peeling i tonizowanie. Kosmetyki stosowane w tej fazie pozwolą na odświeżenie skóry oraz na usunięcie ewentualnych resztek makijażu, pozostałych na skórze mimo wcześniejszego oczyszczenia. Zadaniem tonizowania jest również zamknięcie porów i zapobieżenie gromadzeniu się martwych komórek. Tonik, który stosujemy, nie powinien zawierać alkoholu, który może wysuszać skórę.

3)    Nawilżanie

Czyli zwieńczenie dwóch poprzednich etapów. Na oczyszczoną wcześniej skórę nakładamy krem. Wybierając kosmetyk do nocnej pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na jego skład. Dobrze, by w jego recepturze znalazły się antyoksydanty, witamina B3 czy kwas hialuronowy, wspomagające naturalne procesy regeneracji skóry zachodzące w nocy.

Czy demakijaż można "przedawkować"?

Mimo, że demakijaż jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, nie należy z nim przesadzać. Wykonywany częściej niż jeden raz dziennie może powodować naruszyć naturalną warstwę hydrolipidową skóry, a w konsekwencji spowodować podrażnienia.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy