Reklama

Reklama

"Dom Polski” z prestiżową nagrodą. To pierwsze takie wyróżnienie w historii

17 listopada w Mediolanie odbyła się gala wręczenia prestiżowych nagród architektonicznych — THE PLAN Awards 2022. Najwyższy laur w kategorii domów jednorodzinnych przyznano "Domowi Polskiemu", który za dwa tygodnie będzie walczył o tytuł najpiękniejszego obiektu na świecie. Projekt jest inspirowany krytymi gontem kościołami i ludową architekturą. Dzieło nawiązujące do folkloru to pierwsza w historii nagroda w tej kategorii dla Polaków.

Polski projekt doceniony przez międzynarodowe jury 

17 listopada w Mediolanie po raz ósmy wręczono nagrody prestiżowego czasopisma - "THE PLAN". Włoski magazyn jest uznanym na świecie czasopismem architektonicznym. Spośród 1200 zgłoszonych prac, jury konkursowe wybrało 433 finalistów w 20 kategoriach. W kategorii domów jednorodzinnych najlepszym okazał się projekt polskiego architekta Bogusława Barnasia z BXB studio.

Prace konkursowe oceniało grono słynnych architektów, krytyków i profesorów. Na liście nazwisk znaleźli się między innymi: Michael Webb, Yehuda Safran, Huang Wenjing czy Valerio Paolo Mosco.

Reklama

Obok BxB studio na podium stanęły sławne na całym świecie biura architektoniczne, takie jak: Zaha Hadid Architects (budynek biurowy), Enota (hotel), Oopeaa (budynek mieszkaniowy), Querkraft (budynek handlowy), Weiss Manfredi (budynek wielofunkcyjny).

Oprócz Domu Polskiego w kategorii najlepszy dom jednorodzinny nominowany był jeszcze jeden polski projekt, więcej o Małopolskiej Chacie Podcieniowej pisaliśmy w artykule: "Projekty z Polski w finale prestiżowego konkursu The Plan Awards". 

Dotychczasowe polskie osiągnięcia w THE PLAN Awards

BxB studio nie jest jedyną polską pracownią, którą uhonorowało "THE PLAN", jest natomiast pierwszym w historii laureatem w kategorii domów jednorodzinnych. Wcześniejsze, docenione przez światowe jury, polskie projekty to w kategorii: "Renowacja" - Centrum Rewitalizacji we Włocławku studia Analog z Koszalina w 2018 r., w kategorii: "Gościnność" - hotel Nobu Warsaw, który zaprojektowała w 2021 r. Medusa Group.

"Dom Polski", czyli nawiązanie do ludowych tradycji 

Mówi Bogusław Barnaś, a potwierdzeniem jego słów są utytułowane w tym roku projekty. Czy to "Dom Polski", "Zagroda Polska" czy "Małopolska Chata Podcieniowa" - we wszystkich widać geometrię właściwą nowoczesnej architekturze oraz inspiracje zakorzenione głęboko w ludowym, drewnianym budownictwie.

"Dom Polski" wkomponowano w stok wzgórza. Na betonowej podstawie opierają się dwie główne brył budynku, które oddziela przezroczysta, szklana kondygnacja. "Statyczny, ciężki prostopadłościan nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, natomiast dynamiczna i lekka bryła zwieńczająca dom inspirowana jest formami drewnianych kościółków krytych gontem. Te odseparowane od siebie bryły tworzą intrygujący przestrzenny dialog kontrastów" - opisują swój projekt twórcy.

Zobacz również: To najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie. Niezwykła willa znajduje się w Chorzowie

"Dom Polski" walczy o miano najpiękniejszego obiektu na świecie 

THE PLAN Awards to nie jedyne wyróżnienie, które w tym roku otrzymał "Dom Polski". Gremium German Design Council uznało go za najpiękniejszy budynek mieszkalny i przyznało nagrodę ICONIC Award. Także architekt, który zaprojektował dom, w tym roku zbiera prestiżowe wyróżnienia. Magazyn Wallpaper zaliczył Bogusława Barnasia w poczet 20 najlepszych młodych architektów świata.

Niedawno pisaliśmy o światowym sukcesie innego projektu BXB studio - "Polskiej Zagrody".

Wiele wskazuje na to, że THE PLAN Awards to nie ostatnia nagroda "Domu Polskiego". Projekt został zakwalifikowany do ścisłego finału Światowego Festiwalu Architektury w Lizbonie. Za dwa tygodnie "Dom Polski" ma szansę zostać uznany za najlepszy obiekt świata.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: architektura | nagrody | nowoczesna architektura

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy