Reklama

Reklama

Polski dom najpiękniejszy na całym świecie. Niesamowite jak wygląda

Polski projekt domu został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Architecture MasterPrize. Niesamowity budynek, wyróżniony spośród wielu równie imponujących projektów, jest inspirowany wiejskim gospodarstwem. Realizatorzy „Polskiej Zagrody” mogą być szalenie dumni.

W dzisiejszych czasach coraz częściej wykorzystuje się starodawne zabudowania, ruiny, pozostałości po drewnianych domach, aby stworzyć coś wyjątkowego i nadać budowli nowe życie. Takie projekty sprawdzają się nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale również w obiektach turystycznych, jak magnes przyciągających gości. Takie realizacje wprawiają w niesamowity klimat, mogą też nawiązywać do lokalnych tradycji. Jednym z przykładów tak wspaniałego dzieła jest m.in. słynna willa "La Ruina Habitada" czy "spichlerz w Sudetach". Ostatnio został zauważony i doceniony kolejny polski projekt.

Reklama

Polski projekt otrzymał prestiżową nagrodę

Mowa o domu "Polska Zagroda". Ten niezwykły, bardzo klimatyczny obiekt, zdobył bowiem nagrodę projektu roku w międzynarodowym konkursie Architecture MasterPrize. O tym, dlaczego dzieło to jest tak bardzo wyjątkowe, opowiedział realizator — Bogusław Barnaś, z BXB studio.

Na taki, a nie inny układ współczesnych stodół tworzących rezydencję miało wpływ kilka czynników. Przede wszystkim otaczający krajobraz, funkcje, jakie budynek ma za zadanie spełniać, a także układ słońca. Architekci wyjaśnili, jaką funkcje pełnią poszczególne części "Polskiej Zagrody".

Zobacz również: Projekty z Polski w finale prestiżowego konkursu The Plan Awards

"Polska Zagroda" ukłonem w stronę historii

W rozwoju inwestycji "Polska Zagroda", planowana odbudowa domu przeznaczonego do rozbiórki ma być pewnego rodzaju ukłonem w stronę historii. W projekcie strefa wejściowa została zaakcentowana nowym zadaszeniem, które jednocześnie nawiązuje do istniejącej już drewnianej ornamentyki historycznego podcienia. We wnętrzach zachowano także pierwotny budulec, czyli czerwoną cegłę - co robi jeszcze większe wrażenie. Ponadto klimatyczny piec kaflowy ma zostać zrekonstruowany i wyeksponowany w głównej, dwupoziomowej przestrzeni przykrytej drewnianym dachem. Realizatorzy opisują także, że dom szczególnie wyróżni brak czwartej elewacji w tradycyjnym wydaniu. Szczytowa ściana będzie natomiast całkowicie przeszklona, co pozwoli eksponować strukturę domu na zewnątrz.

"Polska Zagroda" to przede wszystkim ponadczasowość

Realizatorzy z BXB studio, w swojej filozofii projektowa stawiają w dużej mierze na relację człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii oraz tradycji. Takie połączenie kontekstu kulturowego ze współczesną formą wychodzi jak widać naprawdę genialnie.

"Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem" — podsumowują architekci na łamach portalu onet.pl

Zobacz również: To najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie. Niezwykła willa znajduje się w Chorzowie

BXB studio zbiera nagrody

W konkursie AMP do BXB studio powędrowały dwie nagrody i jedno wyróżnienie. Architekci zdobyli tytuł Firmy Roku, druga nagroda to Projekt Roku przyznana za realizację "Polskiej Zagrody". Specjalne wyróżnienie otrzymała natomiast "Małopolska Chata Podcieniowa", o któtej pisaliśmy w artykule: "Wybrano najpiękniejszą rezydencję świata. To Chata Podcieniowa w Małopolsce".

Zwycięzcy tegorocznej edycji Architecture MasterPrize zostaną uhonorowani na uroczystej Gali, która odbędzie się 5 listopada 2022 w budynku Muzeum Guggenheima w Bilbao w Hiszpanii.

Zobacz również: Podwarszawski Dom jak Las wygrał międzynarodowy konkurs International Design Awards 2021

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: architektura | nowoczesna architektura | architekci

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy