Reklama
Piękny ogród i balkon

Sześć sposobów na wiosenne prace w ogrodzie

Coraz częściej zaglądamy teraz do naszych przydomowych ogrodów i na działki, aby je uporządkować i przygotować do lata. Za co warto zabrać się wczesną wiosną?

Choć jest jeszcze chłodno, warto już teraz zająć się ogrodem. Usuwamy resztki zeszłorocznych liści i otuliny z iglaków, magnolii i hortensji. Pod koniec miesiąca stopniowo odkrywamy róże.

Chociaż w marcu przychodzi astronomiczna wiosna, to nadal bacznie obserwujemy prognozy pogody, bo mogą zdarzyć się przymrozki, które szkodzą uprawom.

1. Przycinanie gałęzi

Sprawdzamy, czy drzewa nie mają uszkodzeń lub infekcji, a jeśli tak, to je leczymy. Porażone pędy wycinamy poniżej miejsca zakażenia. Możemy jeszcze przyciąć niektóre gałęzie, zwłaszcza posadzonych na jesieni młodych drzewek owocowych i krzewów.

Reklama

Tuż nad ziemią przycinamy posadzone jesienią krzaki malin, porzeczek i agrestu. U starszych drzew robimy cięcia prześwietlające, co może zapobiegać wielu chorobom. Trzeba pamiętać koniecznie o tym, aby uszkodzone miejsca od razu posmarować maścią ogrodniczą.

2. Ochrona przed chorobami

Jeżeli temperatura przekracza 6ºC, rozpoczynamy zabiegi chroniące drzewa brzoskwiniowe przed tzw. kędzierzawością liści. Z porzeczek usuwamy stare, zaschnięte pędy i zwracamy uwagę na pąki.

Gdy są zbytnio nabrzmiałe, to znaczy, że rozwija się w nich tzw. wielkopąkowiec porzeczkowy. Jeśli dotyczy to pojedynczych przypadków, urywamy je i palimy, a jeśli większości, usuwamy całą gałąź.

***Zobacz także***

3. Przesadzanie

Gdy jest ładna pogoda, przesadzamy lub sadzimy nowe krzewy i drzewka owocowe. Potem je przycinamy i podlewamy.

4. Inspekty

W tym czasie szykujemy je (a także szklarenki i tunele foliowe) do wysiewu. Likwidujemy chwasty i stare rośliny. W słoneczne dni wietrzymy, a gdy jest zimno lub świeci słońce, przykrywamy np. matą trzcinową.

Przy uprawach pod osłonami sprawdza się obornik, który wytwarza ciepło. Układamy na nim sieczkę słomianą lub suche liście, ubijamy, na wierzch sypiemy warstwę żyznej ziemi, w której umieszczamy nasiona.

5. Warzywa

Wysiewamy je np. w domu, a rozsadę później (!) umieścimy w gruncie. Dotyczy to warzyw kapustnych (kalarepy, kapusty, kalafiora, brokułów) i sałaty. Siejemy w skrzynkach paprykę i pomidory.

Stawiamy je w cieple (np. przy oknie). Do gruntu wsadzamy dopiero w drugiej połowie maja! Warzywa posiane jesienią (marchew, koperek, pietruszkę, czosnek, szpinak) okrywamy włókniną, dzięki czemu szybciej wzejdą.

6. W gruncie

Poczekajmy na wyższe temperatury i wysiejmy w ogródku warzywa odporne na zimno (bób, groch, rzodkiewkę, wczesną marchew, koper, cebulę, trybulę, roszponkę).

Jeśli gleba zaczyna już rozmarzać, można zasilać nawozem wieloletnie rośliny.

Zobacz również:

***Zobacz także***

Na żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy