Reklama

Jak przetrwać długi lot?

Przesuszona skóra, zesztywniały kręgosłup i opuchnięte stopy to tylko niektóre uciążliwe skutki długiej podróży samolotem. Jak przetrwać na pokładzie kilkanaście godzin? Poznaj wskazówki przydatne dla podróżujących.

Kilkunastogodzinna podróż samolotem daje w kość nawet wytrawnym globtroterom. Niemniej jednak przy pomocy paru trików da się w znaczącym stopniu załagodzić jej nieprzyjemne skutki. Wcale nie musisz cierpieć z powodu wysuszenia skóry, skołowania spowodowanego jet lagiem, bólów kręgosłupa czy obrzmiałych nóg. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych porad, a podróż przeleci ci w mgnieniu oka i bez przykrych dolegliwości.

Wszystkiemu winna jest klimatyzacja

Ciało dorosłego człowieka składa się w 60 proc. z wody, dlatego bardzo ważne jest ciągłe dostarczanie płynów i nawilżanie skóry. Tymczasem w samolocie panuje bardzo niska wilgotność powietrza, a winna temu jest na stałe włączona klimatyzacja. Niestety powoduje ona wysuszenie skóry i śluzówek. Jak sobie z tym radzić?

Wybierając się w podróż warto zwrócić uwagę na typ samolotu, którym będziemy podróżować. Najnowocześniejszy Airbus A350 jest zaprojektowany tak, aby maksymalnie zmniejszyć wszystkie możliwe niegodności. Oświetlenie kabiny dostosowuje się do biorytmu pasażerów, a odpowiednia regulacja ciśnienia sprawia, że podróż jest dużo przyjemniejsza.

Pamiętaj, by zabrać ze sobą na pokład samolotu nawilżające krople do oczu, czyli tzw. sztuczne łzy lub zwyczajną sól fizjologiczną. Możesz ją również stosować w celu nawilżenia śluzówki w nosie. Jeśli nosisz soczewki, na czas podróży lepiej zastąp je okularami, gdyż mogą dodatkowo podrażnić przesuszoną rogówkę.

Pij dużo wody, najlepiej z odrobiną soku z cytryny, dzięki temu szybciej nawodnisz organizm. Przed wylotem posmaruj się dobrym kremem nawilżającym lub oliwką do ciała. Zamiast makijażu, nałóż na twarz maseczkę nawilżającą bez spłukiwania. Jeśli brak podkładu powoduje u ciebie poczucie dyskomfortu, zastąp go kremem BB, który skutecznie wyrówna koloryt skóry.

Reklama

Czy to moje stopy?!

Wysiadając z samolotu, nie poznajesz swoich nóg? Ciągłe siedzenie, brak ruchu i niskie ciśnienie na pokładzie fatalnie wpływają na krążenie. Dlatego osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny przed wylotem skonsultować się z lekarzem.

Jak zapobiegać opuchliźnie? Przede wszystkim załóż wygodne ubranie z miękkiego materiału i bez uciskających gum. Na pokładzie samolotu ściągnij buty. Możesz wziąć ze sobą kapcie lub chodzić w skarpetach albo japonkach.

Unikaj chipsów i orzeszków. Tego typu przekąski zawierają dużo soli, a ta zatrzymuje wodę w organizmie, powodując obrzęki. Jeśli pojawią się pierwsze objawy opuchlizny, poproś stewardesę o kilka kostek lodu i zrób sobie zimny okład.

Niezawodnym sposobem na uniknięcie obrzęków jest ruch. Niestety aktywność fizyczna na pokładzie samolotu jest mocno ograniczona. Jak sobie z tym poradzić? Przechadzki po samolocie przeszkadzają innym pasażerom, ale raz na godzinę możesz rozprostować kości. Dodatkowo rób ćwiczenia na siedząco - przeciągnij się, zrób krążenia stóp, głowy i barków, podciągnij parę razy kolana do klatki piersiowej. Te proste ćwiczenia sprawią, że poczujesz się dużo lepiej!

Obejrzyj, jakie ćwiczenia na pokładzie proponują piłkarze Bayern Monachium. Film Flyrobic można znaleźć w internecie lub w programie rozrywkowym na pokładzie samolotu. 

Kino w samolocie


Aktywność fizyczna na pokładzie samolotu oczywiście może być rodzajem rozrywki, jednak prawdopodobnie ci nie wystarczy. Ale nie martw się, nie będziesz umierać z nudów. Obecnie przewoźnicy zapewniają podróżującym na długich trasach pasażerom kilka form rozrywki.

Nowoczesne samoloty wyposażone są w tablety wbudowane w siedzenia. Znajdziesz na nich ogromną bazę filmów, w tym również nowości kinowe. Ponadto wgrane są całe sezony seriali - przewoźnik nie pozwoli ci się nudzić. Możesz także posłuchać najnowszych albumów muzycznych, poczytać jeden z wielu e-booków, a nawet pograć w gry.

Bierzesz ze sobą własny sprzęt? Niektóre linie oferują dostęp do Internetu na pokładzie samolotu. Dzięki temu masz możliwość nie tylko oddać się rozrywce, ale również popracować. Dzięki specjalnej  aplikacji "Towarzysz podróży" można już wcześniej na smartfonie ułożyć sobie własny program rozrywkowy.

Dobranoc!

Wolisz podróż po prostu przespać? Przygotuj sobie zatyczki do uszu i opaskę do spania na oczy. To pozwoli ci skutecznie odciąć się od zgiełku i szumu panującego w samolocie. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w dmuchany wałek do spania zakładany na kark, choć niektóre linie lotnicze zapewniają zarówno lekki koc, jak i poduszkę.

W celu ułatwienia sobie zasypiania pamiętaj, by przed podróżą wgrać na telefon spokojną, relaksującą muzykę. Niektórzy zapadają w sen przy łagodnym plusku wody, inny przy szumie lasu, ale są i tacy, których usypia dźwięk odkurzacza! Jeśli istnieją nietypowe melodie, przy których natychmiast zapadasz w sen, wykorzystaj to! Dodaj je do swojej playlisty i prześpij spokojnie całą podróż.

Pamiętaj jednak, że rejs na drugi koniec świata wiąże się z jet lagiem. Obsługa samolotu jest specjalnie przeszkolona do tego, by łagodzić skutki wchodzenia w inną strefę czasową, dlatego zaufaj stewardesom - zjedź posiłek wtedy, kiedy go podają, śpij wtedy, kiedy proszą o spuszczenie zasłon i gaszą światło.  

Niezbędnik pasażera

Dla własnej wygody spakuj do bagażu podręcznego podstawowe kosmetyki - szczoteczkę i pastę do zębów, chusteczki myjąco-nawilżające, antyperspirant. Nie zapomnij również o gumie do żucia. W tej sytuacji służy ona nie tylko odświeżeniu oddechu, ale również pomoże ci zapobiec zatykaniu się uszu.

Warto zaopatrzyć się także w podstawowe leki, przede wszystkim te przeciwbólowe. Odwodnienie organizmu i zmiany ciśnienia mogą spowodować ból głowy, a pozycja siedząca - zesztywnienie kręgosłupa. Tabletka złagodzi te dolegliwości i zdecydowanie poprawi komfort twojej podróży.

Wielogodzinny przelot wcale nie musi być męczący. Wystarczy, że odpowiednio się do niego przygotujesz. Skorzystaj z naszych wskazówek i spraw, by rejsu samolotem na drugi koniec świata stał się przyjemną przygodą.


 

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy