Reklama

Reklama

Największe atrakcje na Zachodnim Wybrzeżu USA

W jaki sposób dom pani Winchester miał bronić wdowę przed duchami? Gdzie mieści się najbardziej pokręcona uliczka świata? W jakich okolicznościach powstała Coit Towel? Poznajcie Zachodnie Wybrzeże!

Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych kojarzy się przede wszystkim ze słynną dzielnicą Los Angeles - Hollywood, w którym już od ponad stu lat trwa nieustanna produkcja filmów. Jednak ta część świata oferuje o wiele więcej... Poznajcie miejsca urokliwe i przerażające, poczujcie klimat Doliny Krzemowej i Santa Monica.

Los Angeles

Miasto Aniołów kojarzy się przede wszystkim z Hollywood, dlatego będąc tu, koniecznie trzeba zażyć życia gwiazd. Ułatwiają to same wytwórnie - zarówno Universal Studio, jak i Warner Bros studio oferują wycieczki po swoich planach filmowych. Ta pierwsza przeniesie was w świat "Parku Jurajskiego" i "Terminatora", druga zaś - "Batmana" czy "La La Land". Po takiej wycieczce grzechem byłoby nie przejść się słynną "Aleją Gwiazd", by zobaczyć przy okazji zbudowany w stylu art deco Teatr Chiński Graumana, w którym odbywają się liczne premiery filmowe, a nawet parę razy miała miejsce gala rozdania Oscarów.

Reklama

Dla głodnych hollywoodzkiego blichtru atrakcją będzie wizyta na Rodeo Drive - ulicy skupiającej najdroższe sklepy świata, którą chętnie odwiedzają celebryci. Fani amerykańskiego kina powinni również w wolnym czasie wyskoczyć do Beverly Hills lub Malibu, gdyż to tam właśnie znajdują się luksusowe posiadłości gwiazd.

Jeśli szukacie wakacyjnego wypoczynku, swoją oazę odnajdziecie na plażach w słynnej dzielnicy Los Angeles - Santa Monica. Z kolei fani bajkowego świata Walta Disney’a koniecznie powinni odwiedzić słynny park rozrywki, w którym spotkać można Myszkę Mickey, przenieść się wraz z Alicją do Krainy Czarów i przeżyć przygodę w odległej galaktyce.

San Jose

Po drodze z Los Angeles do San Francisco warto zatrzymać się w San Jose, zwanego stolicą Doliny Krzemowej, która każdego roku przyciąga rzesze specjalistów od najnowszych technologii. Obowiązkowym punktem wycieczki w tym mieście powinno być Muzeum Historii Komputera.

Równie ciekawym punktem na mapie San Jose jest nawiedzony Dom pani Winchester. To nieukończona willa żony dziedzica producenta broni. Znajduje się w niej 160 pokoi, 13 łazienek, 6 kuchni, a także liczne schody i drzwi prowadzące donikąd. Według niektórych przekazów dom celowo został zbudowany tak, by nawiedzające willę dusze zastrzelonych z broni produkowanej przez Winchesterów zgubiły drogę w tym labiryncie pomieszczeń. Obecnie posiadłość można zwiedzać z przewodnikiem.

San Francisco

Zbudowane na wzgórzach San Francisco słynie z urokliwych stromych uliczek i tramwajów liniowych. To tutaj znajduje się prawdopodobnie najbardziej znany most na świecie The Golden Gate Bridge łączący miasto z hrabstwem Marin. Przebywając na północy miasta, warto przy okazji zobaczyć jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Stanach Zjednoczonych - Golden Gate Park. Koniecznie wybierzcie się również na rejs statkiem wokół słynnego więzienia Alcatraz, w którym wyrok odsiadywał m.in. Al Capone. Widok mrocznych budynków zamkniętej w latach 60. kolonii karnej o zaostrzonym rygorze mrozi krew w żyłach największych śmiałków.

Słynną atrakcją turystyczną San Francisco jest również Lombard Street, czyli najbardziej pokręcona ulica świata. 8 ostrych zakrętów tworzących serpentynę i przeplecionych kwiecistymi psami zieleni wywołuję zachwyt, ale również uśmiech. Droga nachylona jest pod kątem 16% i można poruszać się po niej z prędkością zaledwie 8 km/h!

Coit Towel stanowi z kolei po prostu ozdobę San Francisco. W zupełnie dosłownym znaczeniu tego słowa, ponieważ wieża została zbudowana na życzenie Lillie Hitchcock Coit, która w celu ozdobienia okolicy przekazała miastu w testamencie 1/3 majątku. Za te pieniądze zdecydowano się postawić przypominającą latarnię morską wieżę w stylu art deco, z której rozpościera się piękny widok na miasto. W środku budowlę zdobią malowidła lokalnych artystów.

Narodowe parki Kalifornii

Jadąc od południa stanu, warto zwiedzić Park Narodowy Joshua Tree, który, jak sama nazwa mówi, słynie przede wszystkim z rosnących w nim niezwykłych roślin - drzew Jozuego. W rzeczywistości są to nie drzewa, a byliny mające nawet 12 m wysokości i liście ostre jak igły kaktusa. Na tej pustyni grupa U2 przez trzy dni szukała inspiracji do stworzenia płyty. Udało się, album powstał, a zdjęcie przedstawiające drzewo Jozuego ostatecznie znalazło się na jego okładce.

Podróżując po narodowych parkach Kalifornii, obowiązkowo powinniście obejrzeć gigantyczne sekwoje rosnące w Sequoia National Park. To właśnie tam można zobaczyć General Sherman - największe drzewo na świecie. Powalone sekwoje są tak gigantyczne, że łatwiej wyciąć w nich dziurę, niż usunąć je z drogi. Przejeżdżanie przez tunele w drzewach stanowi jedną z atrakcji parku. 

Na północ od Narodowego Parku Sekwoi leży jeden z najciekawszych parków w USA - Yosemite. Miejsce to słynie z przepięknych wodospadów i monumentalnych skał granitowych. Atrakcję okolicy stanowią również porzucone westernowe miasteczka, które powstawały na tych terenach w okresie gorączki złota.

Z kolei Lassen Volcanic znajduje się na północy stanu i obejmuje część Gór Kaskadowych. Przez park przebiega fragment słynnego Pacific Crest Trail - biegnącego z Meksyku do Kanady szlaku pieszych wędrówek znanego m.in. z nominowanego do Oskara filmu "Dzika droga". W tym parku zaskakujący wulkaniczny krajobraz miesza się z widokiem ośnieżonych szczytów, a czerwień wypalonej ziemi z lazurem krystalicznie czystej wody.

Zachwycające, przerażające i niecodzienne - takie jest Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Jeśli przez całe dzieciństwo marzyliście o tym, by zwiedzić Disneyland, kochacie amerykańskie kino lub fascynują was najnowsze technologie, to West Coast jest waszym miejscem na Ziemi.

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy