Reklama
Rozwiń firmę

​Pożycz, zainwestuj, zyskaj

Nie musisz korzystać z kredytów bankowych, jeśli chcesz rozwijać swoją firmę. Fundusze Europejskie mają szeroką ofertę innych możliwości.

Jeśli realizujesz badania albo działasz w obszarze innowacji - możesz starać się o dotację. Ciekawą opcją dla młodych firm jest też wsparcie kapitałowe. Ale to nie wszystko - w ramach środków unijnych możesz również starać się o preferencyjne pożyczki na rozwój swojej firmy. Zobacz jak i gdzie możesz je uzyskać.

Dlaczego pożyczka?

W odróżnieniu od bezzwrotnych dotacji ą to pieniądze, które pozostają w obrocie. Jeżeli firma A weźmie pożyczkę, to za jakiś czas ją zwróci. Dzięki temu te same środki będą mogły trafić do firmy B, a potem C. To zwrotne źródło finansowania rozwoju firmy, dlatego wyczerpuje się znacznie wolniej.

Reklama

Podstawową zaletą pożyczek z Funduszy Europejskich jest ich szeroka dostępność. Nie każdy bank chętnie udzieli pożyczki dla nowej firmy, która nie ma długiej historii prowadzonej działalności. Zadaniem pożyczek unijnych jest zagwarantowanie dostępu do funduszy dla takich firm, dla których zazwyczaj barierą w pozyskaniu kapitału zewnętrznego od instytucji finansowych jest brak historii kredytowej lub niewystarczające zabezpieczenia.

Zwrotne środki z funduszy unijnych są zwykle udzielane na korzystniejszych warunkach niż pożyczka z  banków komercyjnych. Możesz liczyć na niższe oprocentowanie, brak dodatkowych opłat, dłuższy okres karencji w spłacie kapitału czy wygodne rozłożenie na raty. Wartym podkreślenia są jasne i przejrzyste warunki otrzymania pożyczki, co oznacza, że nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi, trudnymi do spełnienia wymogami czy formami zabezpieczeń.

Dlaczego jednak nie dotacja?

Dotacje są nadal najpopularniejszą formą wsparcia z Funduszy Europejskich. Jednak nie na wszystko możesz je przeznaczyć. Jeśli nie prowadzisz prac badawczych, nie wdrażasz innowacji, nie rozwijasz swojej działalności eksportowej itp. - może ci być trudno dostać dotację. Często twoja firma potrzebuje po prostu nowego sprzętu, lepszego wyposażenia utworzenia stanowiska pracy albo wsparcia w bieżącej działalności. Takim celom służą właśnie pożyczki.

Pożyczki mają też kilka zalet, dzięki którym, mogą być korzystną alternatywą do dotacji.. Formalności związane z ich uzyskaniem są bardzo ograniczone. Czas rozpatrywania twojego wniosku jest skrócony do minimum, zaś w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o pożyczkę, środki finansowe w ciągu miesiąca możesz mieć już na koncie. W efekcie wysiłek włożony w staranie się o pożyczkę nie jest duży. Zwykle możesz też bardziej elastycznie wydawać fundusze uzyskane w formie zwrotnej - ważne, aby były to wydatki zgodne z celem rozwojowym twojej firmy.

Jakie są warunki?

Podobnie jak w bankach, warto zapytać i sprawdzić konkretne oferty, a następnie wybrać tą najkorzystniejszą dla twojej firmy. Szczegółowe warunki uzyskania pożyczki są określane przez każdą z instytucji, która ich udziela., jednakże znaczna ich część jest taka sama w każdej instytucji.

Pożyczki ze środków unijnych najczęściej są nisko oprocentowane (w granicach 1-3 proc.). Zwykle możesz z nich sfinansować wszystkie zaplanowane wydatki (czyli nie jest potrzebny twój wkład własny). Spłatę pożyczki możesz odłożyć, a więc wykorzystać tzw. okres karencji. Najczęściej wynosi on 6 miesięcy. Instytucje udzielające pożyczek nie pobierają prowizji i dodatkowych opłat. Mogą ci zaoferować różne kwoty - w zależności od oferty od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet 1 mln zł. Starając się o pożyczkę unijną, powinnaś przygotować wniosek pożyczkowy, kilka oświadczeń i informacje o twojej firmie. Często będziesz też potrzebować zabezpieczenia spłaty (np. poręczenia, hipoteki czy gwarancji bankowej).

Jak to działa?

Aby sprawdzić w jaki sposób możesz uzyskać zwrotną pożyczkę, zajrzyj na strony internetowe instytucji udzielających pożyczek dofinansowanych ze środków unijnych. Skontaktuj się z instytucjami w twoich okolicach i zapytaj o ofertę i formalności. Przekonasz się, że pożyczki z Funduszy Europejskich są bardzo przystępne i proste do uzyskania.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych instytucji, które udzielają pożyczek. Część z nich działa tylko w jednym województwie, ale większość (czasem wbrew nazwie) wspiera przedsiębiorców z różnych części Polski.

Lubelska Fundacja Rozwoju

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego

Polska Fundacja Przedsiębiorczości

Towarzystwo Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego

Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego

ECDF Pożyczki

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego

Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

O pozostałe instytucje pożyczkowe, których z każdym miesiącem przybywa w poszczególnych województwach możesz zapytać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich lub sprawdzić w wyszukiwarce na Portalu Funduszy Europejskich.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy