Reklama

Regeneracja skóry. Dlaczego jest ważna i czy masz wpływ na ten proces?

Szacuje się, że skóra traci w ciągu jednej minuty ok. 30-40 tys. komórek. Oznacza to, że w ciągu roku każda z nas „gubi” komórki o wadze ok. 4 kg! Już choćby tylko z tego powodu należy umiejętnie wspomagać regenerację skóry, stymulując zachodzące w niej naturalnie procesy naprawcze i regeneracyjne.

Dbając o skórę dbasz o swoje zdrowie

Skóra jest jedną z najważniejszych barier zabezpieczających nasz organizm przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jest przy tym jednym z największych organów ludzkiego organizmu - jej powierzchnia wynosi ok. 2 m², a jej masa całkowita stanowi blisko 15 proc. wagi ciała. To wszystko sprawia, że może nas ona efektywnie chronić przed kontaktem z zanieczyszczeniami powietrza, czynnikami atmosferycznymi (wiatrem, skrajnie niskimi i wysokimi temperaturami, promieniowaniem słonecznym) czy patogenami (bakteriami, zarodnikami pleśni, roztoczami). Skóra może działać prawidłowo tylko wtedy, gdy zachodzące w niej procesy naprawcze przebiegają w sposób niezakłócony.

Reklama

Nie ma oczywiście wątpliwości, że nawet najlepiej przemyślane rytuały pielęgnacyjne nie są w stanie zastąpić procesów regeneracyjnych, które naturalnie i samorzutnie zachodzą we wnętrzu naszej skóry. Z drugiej jednak strony, zabiegi pielęgnacyjne odpowiednio dobrane do naszego wieku, rodzaju naszej cery i jej indywidualnych wymagań, a także do naszego stylu i trybu życia, mogą przyczynić się do poprawy kondycji całej naszej skóry. Jakie czynności składają się jednak na prawidłową pielęgnację cery i w jaki sposób należy stymulować jej odbudowę?

Jak zadbać o regenerację skóry?

Regenerację skóry możemy wspomagać przynajmniej na kilka sposobów. W pierwszej kolejności powinnyśmy zadbać o poprawę własnych nawyków i przyzwyczajeń. Zatroszczmy się zatem o prawidłowe nawodnienie organizmu (przyjmuje się, że każdego dnia należy wypijać przynajmniej 1,5 l lub 8 szklanek wody mineralnej) i racjonalizację codziennego jadłospisu. Warto przy tym ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, zrezygnować z palenia wyrobów tytoniowych, zadbać o prawidłową higienę snu (zalecana dzienna "dawka" snu wynosi 7-8 godzin na dobę) czy zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Zaleca się również unikanie ekspozycji na stres i czynniki bezpośrednio zagrażające kondycji skóry (suche, zanieczyszczone, gorące powietrze), zaniechanie wizyt na solarium i ograniczenie do minimum liczby kąpieli słonecznych w ciągu roku.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym (o faktorze 15-30 SPF) zaleca się stosować przez cały rok, a nie tylko wiosną i latem. Nie należy także sięgać po kosmetyki nieprzebadane. Wskazane jest również noszenie odzieży wykonanej wyłącznie z naturalnych, przewiewnych i oddychających tkanin.

O to, aby regeneracja naszej skóry przebiegała tak sprawnie, jak to tylko możliwe, zadbamy także za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. Produkty kosmetyczne, po które zdecydujemy się sięgnąć, powinny zawierać kompleksy witamin i substancji odżywczych, lipidy które nawilżą skórę i wzmocnią pokrywający ją płaszcz hydrolipidowy, a także składniki łagodzące podrażnienia i wspomagające regenerację i odbudowę skóry. Wymienione składniki znajdziemy np. w lipoaktywnym kremie nawilżającym Cetaphil PS. Docenią go z pewnością posiadaczki skóry suchej, wymagającej regeneracji i dodatkowej ochrony. Formułę kremu oparto na oleju migdałowym, dicaprylu, wazelinie i glicerynie, a także witaminie E. Substancje te wygładzą naskórek, odbudują pokrywający go film ochronny i zabezpieczą skórę przed utratą wody.

Prawidłowa pielęgnacja stymuluje regenerację skóry

Olbrzymi wpływ na regenerację skóry ma również jej codzienna pielęgnacja. Warto wobec tego wyrobić w sobie nawyk prawidłowego oczyszczania i nawilżania całego ciała. Przyjmuje się, że skórę należy myć raz lub dwa razy dziennie (osoby, które trenują i uprawiają sport o czystość skóry powinny oczywiście dbać z większą częstotliwością). Nie mniejsze znaczenie mają jednak także same kosmetyki do demakijażu i mycia twarzy, takie jak np. emulsja micelarna do mycia skóry wrażliwej Cetaphil EM, która nie zawiera ani mydła, ani substancji drażniących. Substancja myjąca jest zamknięta w miceli, dzięki temu nie uszkadza ona płaszcza lipidowego, czyli naturalnej bariery ochronnej skóry, i zapewnia przy tym skórze uczucie świeżości i elastyczności.

Nie należy przy tym zapominać o regularnym złuszczaniu naskórka za pomocą peelingów. W przypadku delikatnej skóry twarzy należy przede wszystkim stosować peelingi enzymatyczne,  resztę ciała można tymczasem poddawać peelingom mechanicznym.Prawidłowo wykonana pielęgnacja skóry pobudzi zachodzące w niej naturalnie procesy naprawcze, przywracając jej przy okazji promienny, rześki i młodzieńczy wygląd. Skóra odpowiednio oczyszczona, nawilżona i odżywiona jest sprężysta i jędrna, a do tego zachowuje naturalny koloryt. Jest przy tym odporna na podrażnienia i urazy mechaniczne.

W przypadku pielęgnacji skóry należy się więc kierować zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Przemyślana i skuteczna profilaktyka sprawi, że nasza skóra będzie się prezentowała świeżo i zdrowo. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na  nasze samopoczucie i pewność siebie. Nasza cera jest wszak naszą wizytówką!

 

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy