Reklama
Widoki Szwajcarii

Bazylea: Kulturalna stolica Szwajcarii

Bazylea to wyjątkowe miasto położone na styku granic trzech państw: Francji, Niemiec i Szwajcarii, które zostało uznane za kulturalną stolicę Szwajcarii. To niezwykłe, trzecie pod względem wielkości zabytkowe miasto w Szwajcarii, które odwiedzają turyści z najbardziej odległych zakątków świata.

Bazylea niewątpliwie należy do tych miejsc, które stanowią centrum sztuki, muzyki, architektury w Szwajcarii. To trzecie po Zurychu i Genewie największe miasto w tym kraju, które plasuje się na najwyższym poziomie w dziedzinie przemysłu chemicznego i farmaceutycznego.

Miasto to pełni niewątpliwie ważną rolę komunikacyjną, gdyż posiada jedyny port w całym kraju, łączący Szwajcarię z Morzem Północnym.

Bazylea to najstarszy ośrodek uniwersytecki, tu mieści się Uniwersytet Bazylejski - najstarsza uczelnia Szwajcarii, część Europejskiej Konfederacji Uniwersytetów Górnego Renu.

Reklama

Co warto zobaczyć w Bazylei?


Miasto dzieli się na Małą Bazyleę tzw. Kleinbasel z prawej strony brzegu Renu i Wielką Bazyleę - Grossbasel wraz ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu. Za centrum miasta uważana jest starówka w Wielkiej Bazylei, wokół Rynku i ratusza z XIV wieku.

Niezwykłe zakamarki, wąskie przejścia i uliczki zachęcają do spacerów i podziwiania tamtejszej architektury. Długie promenady okalające rzekę Ren dają możliwość odkrycia niesamowitych widoków na rzekę i przedmieścia.

Uwadze nie powinna umknąć romańsko-gotycka katedra św. Marcina z dwoma wieżami: Marcina, druga - Jerzego. Nazwy tych wież upamiętniają świętych - rycerzy, których wizerunki można zobaczyć wewnątrz katedry. Wieże mają ponad 60 metrów wysokości, z których można podziwiać imponujące widoki zarówno w dzień, jak i w nocy.

Po starówce w Wielkiej i Małej Bazylei oraz po Moście Środkowym nad Renem, który łączy te dwie części nie wolno poruszać się samochodem. Chcąc przemieścić się z jednej części Bazylei do drugiej, należy skorzystać z komunikacji miejskiej.

Messeturm, wieża targowa o wysokości 105 metrów, jest najwyższym zamieszkałym budynkiem w Szwajcarii. Elegancka architektura z przezroczystymi fasadami przedstawia otwartą na świat Bazyleę.

Niesamowitą atrakcją jest największy w Szwajcarii Ogród Zoologiczny. Każdy, kto odwiedza Bazyleę powinien skierować tu swoje kroki. Ogród ten znany jest w Europie jako jeden z najpiękniejszych i najlepszych m.in. ze względu na sukcesy w hodowli i ochronę rzadkich okazów takich jak pingwin królewski, nosorożec indyjski, hipopotamy karłowate i wiele innych niezwykłych gatunków.

Centrum sztuki i nauki

Nie bez powodu Bazylea nazywana jest kulturalną stolicą Szwajcarii, różnorodne muzea i rozmaite kulturalne atrakcje są tego idealnym dowodem.

W Bazylei miłośnicy muzeów znajdą ich ponad 30. Muzeum sztuki w Bazylei jest szczególnie wyróżniane, a to za sprawą najstarszego państwowego zbioru sztuki na świecie, zbiorów sztuki renesansowej, a także dzieł z XIX i XX wieku.

Warto na mapie odnaleźć: Muzeum Starożytności, Muzeum Architektury, Muzeum Historii Przyrody czy Muzeum Sztuki Ludowej. Nie bez znaczenie pozostają także: Muzeum Anatomii, w którym zobaczyć można kolekcję anatomiczną uniwersytetu, Muzeum Historii Farmacji, Muzeum Żydowskie, a także Muzeum Zabawek i Muzeum lalek przy Barfusserplatz.

Dla zwiedzających muzea państwowe, miłą niespodzianką są bezpłatne wejścia w pierwszą niedzielę miesiąca.

Muzyczne serce Szwajcarii

Muzyczne wydarzenia w tym mieście cieszą się niezwykłą popularnością. Bogata oferta koncertów obejmuje zarówno muzykę klasyczną, jak i współczesną.

Teatr Muzyczny Bazylei (Musical Theater Basel) wystawia regularnie przedstawienia i jest jedną z najnowocześniejszych scen Europy. Tutejsza Orkiestra Symfoniczna należy do najbardziej renomowanych w Europie, zaś bazylejskie chóry zdobyły światową sławę dzięki udziałowi w prestiżowym Europejskim Festiwalu Chórów Młodzieżowych, odbywającym się co trzy lata.

Warte odwiedzin są również Schauspielhaus i Teatr Bazylejski. Publiczność ceni je zwłaszcza za inscenizacje klasycznych oper jak Makbet, Czarodziejski Flet i La Traviata.

 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: teatr | muzeum | Katedra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy