Reklama
Widoki Szwajcarii

Setki sposobów na podziwianie piękna Szwajcarii

Kilometry malowniczych szlaków, spektakularne alpejskie panoramy i widoki, których nie sposób zapomnieć - fascynująca szwajcarska natura czeka na odkrycie! Taką możliwość daje supernowoczesna infrastruktura, dzięki której każdy turysta odwiedzający ten kraj ma szansę przeżyć coś, czego prawdopodobnie w życiu jeszcze nie doświadczył.

Szwajcaria słynie z najlepszego systemu komunikacyjnego na świecie. Koleje panoramiczne, pociągi ekspresowe i górskie trasy prowadzą przez najbardziej malownicze zakątki kraju, przecinając je wzdłuż i wszerz.

Ekstremalnych wrażeń dostarczają wiszące mosty i punkty widokowe, usytuowane w najpiękniejszych przyrodniczo miejscach. Witamy w świecie górskich kolei, gondoli, szlaków i platform widokowych.

Alpy w najpiękniejszej odsłonie: Koleje panoramiczne

Panoramiczne trasy kolejowe to największa duma Szwajcarów i technologiczna perełka na skalę światową. Nowoczesna, przestronna kolej panoramiczna zabierze cię w bajeczny świat alpejskiej przyrody. Wystarczy, że rozsiądziesz się wygodnie w fotelu, by delektować się widokiem po drugiej stronie okna.

Reklama

Jego trasa prowadzi przez 55 tuneli i 196 mostów. Ekspres Bernina w Gryzonii (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) jest perełką budownictwa kolejowego. Z okien wagonu panoramicznego roztacza się niezapomniany widok na lodowiec Morteratsch. Pociągiem dociera się do najwyżej położonej w Europie przełęczy, przez którą kursują pociągi - Alpen (2328 m), by skierować się do doliny Val Poschiavo, gdzie czuje się subtelny, południowy powiew Italii.

Przez panoramiczne okna Ekspresu Lodowcowego turyści podziwiają słynny na całym świecie szczyt Matterhorn. Podróż prowadzi przez 91 tuneli oraz 291 imponujących mostów.

Z St. Moritz ekspres wyrusza w jedną z najbardziej malowniczych na świecie tras kolejowych do Chur, przeciska się przez wąwóz Renu (szwajcarski Grand Canyon) wzdłuż pionowych skał, wspina się na przełęcz Oberalp na wysokości 2033 m n.p.m. i pod koniec przez tunel Furka wjeżdża do słonecznego Wallis.

Podróż Ekspresem Willhelma Tella na południe z pewnością każdemu zapadnie w pamięć. Trasa zaczyna się w Lucernie na pokładzie romantycznego parostatku. Prawie trzy godziny płynie on przez magiczne Jezioro Czterech Kantonów. We Flüelen trzeba przesiąść się na pociąg panoramiczny, aby w wygodnym fotelu kontynuować podróż do Locarno. Prowadzi ona przez odcinek Gottharda, który zawiera takie atrakcje, jak okrężne tunele i potrójny widok na kościół w Wasen.

Dwa języki, trzy światy, sześć jezior - tak w skrócie można scharakteryzować podróż Ekspresem Złotej Przełęczy. Trasa wiedzie przez Riwierę nad Jeziorem Genewskim i Berneński Oberland do Lucerny. Turystów wprawia w zachwyt widok majestatycznych gór, domów przystrojonych kwiatami i jezior o lustrzanych taflach połyskujących w słońcu.

Podróż z dreszczykiem emocji: Kolejki górskie

Każdego dnia tysiące kolejek górskich zawożą turystów na szczyty gór, z których rozciąga się niesamowity widok na Alpy. Raz są to małe kolejki gondolowe, innym razem duża gondola z kabiną obracającą się wokół własnej osi. Jedno jest pewne - przedsmakiem oszałamiających widoków są ekstremalne wrażenia, jakie towarzyszą podróży na szczyt.

Szwajcarskie kolejki z wielu powodów uchodzą za rekordowe. Jedną z najpopularniejszych jest Jungfraujoch. Podróż do najwyżej położonej stacji kolejowej w Europie (3454 m n.p.m.) prowadzi przez długi tunel z dwoma przerwami na podziwianie widoków i aklimatyzację. Po pokonaniu 1400 m różnicy wysokości na Jungfraujoch rozciąga się znany na całym świecie lodowiec Aletsch, który od tysięcy lat jest stałym elementem tej części krajobrazu wysokoalpejskiego.

Dla wielbicieli adrenaliny i ekstremalnych doświadczeń idealnym pomysłem będzie Gelmerbahn Handegg w Haslital oraz Piotta-Ritom (Ticino), które należą do najbardziej stromych kolejek w Europie. Mocne przeżycia gwarantowane.

Z kolei entuzjastom szybkości polecamy kolejkę Disentis-Caischavadera - najszybszą kolej linową w Szwajcarii, o maksymalnej prędkości 11 m/s.

Szwajcarzy mogą pochwalić się również innowacyjnymi nowinkami na skalę światową. A to ze względu na Openair-Cabrio - historyczną kolejkę linowo-szynową z otwartą przestrzenią, która wywozi turystów na górę Stanserhorn, w pobliżu miasta Lucerna. Nie każdy ma odwagę bujać w obłokach (w dosłownym znaczeniu tego słowa), ale naprawdę warto!

Do technicznych cudów zaliczyć można również piętrową kolejkę gondolową Samnaun. Inicjatorzy projektu zrealizowali niesamowity pomysł dwupoziomowej kolejki linowej, która połączyła tereny narciarskie Silvretta Arena Samnaun / Ischgl w Austrii.

Najwyżej położonym tramwajem w Europie, na wysokości 2 222 m n.p.m, możemy podróżować w Riffelalp. Z Gornergrat, na którego szczyt dostaniemy się kolejką (ponad 3000 m n.p.m.), roztacza się fantastyczny widok na 29 spośród 34 okolicznych czterotysięczników.

Bajeczny krajobraz: Wiszące mosty

Spektakularne wiszące mosty, mrożące krew w żyłach widoki z platform i miejsc widokowych - to nieodłączny element tego zjawiskowego, alpejskiego kraju. Rzut oka na bezkresne krajobrazy może powodować lekki zawrót głowy, ale jedno jest pewne - spośród wszystkich atrakcji Szwajcarii to najbardziej bezpośredni sposób rozkoszowania się jej pięknem.

Na jubileusz 100-lecia kolejki linowej Engelberg-Gerschnialp firma obsługująca koleje górskie Titlis Rotair rozpięła 100-metrowy most na szczycie Titlis. Dzięki wysokości ponad 3000 m n.p.m. "Titlis Cliff Walk" jest najwyżej zawieszonym mostem w Europie. Od lata 2014 roku jego kopia znajdzie się na Glacier 2000.

Powyżej Sattel na terenie Sattel-Hochstuckli zawieszono jeden z najpopularniejszych mostów dla pieszych: Raiffeisen Skywalk. To najdłuższy most wiszący dla pieszych w Europie.

Most Trift (Berneński Oberland) jest jednym z najbardziej spektakularnych mostów dla turystów pieszych w Alpach. Rozpięty na wysokości 100 m nad ziemią most o długości 170 m daje jedyną i niepowtarzalną okazję podziwiać alpejskie widoki nad lodowcem Trift.

Most Sigriswil (Berneński Oberland) dla pieszych, wiszący ponad lodowcem Gummi, ma rozpiętość 340 m i wysokość 180 m ponad gruntem. To jedna z wielu atrakcji na szlaku okrężnym wokół jeziora Thun.

Trekking jak w Nepalu gwarantuje usytuowany w kantonie Uri most Salbit, niedaleko Göschenen. Most o długości 90 m i szerokości 64 cm na Salbitschijen łączy schroniska górskie Salbit i Voralp, tworząc w ten sposób spektakularny szlak górski na wysokości 2380 m n.p.m. z widokiem na lodowce łańcucha Damma i Sustenhorn.

Wspaniałe panoramy: Platformy widokowe

Z platformy widokowej na Matterhorn Glacier Paradise, położonej w kantonie Wallis, rozciąga się panorama 360 st. na Alpy Szwajcarskie, Francuskie i Włoskie. Ze szczytu podziwiać można wspaniałe widoki na jedną z najsłynniejszych gór świata - Matterhorn (4478 m n.p.m).

Spektakularny widok na dolną część kanionu Ruinaulta umożliwia platforma widokowa "Zault" w Bonaduz (Gryzonia). Punkt pomiędzy stromo schodzącymi ścianami kanionu i zakrętem drogi pomiędzy Bonaduz i Ilanz jest ulubionym punktem widokowym turystów.

Podziwianie trzech szczytów: Jungfrau, Eiger, Mönch - umożliwia nam wizyta na Harder Kulm (Berneński Oberland). Platforma widokowa to rewelacyjny pomysł na obserwację pokrytego lodowcami świata czterotysięczników oraz na zachwycenie się panoramą Interlaken, jeziora Thun i Brienz oraz Berneńskiego Oberlandu.

Imponującą perspektywę z lotu ptaka na wąwóz Renu zapewnia platforma widokowa Il Spir. Najwygodniej dojść do niej można szlakiem Senda Ruinaulta, który jest łatwą wędrówką pełną niespodzianek. Ruinaulta (wąwóz Renu) określany jest również jako Szwajcarski Grand Canyon. Został utworzony przez osunięcie skał.

Powyżej Locarno (Ticino) znajduje się wygodny punkt widokowy Cardada, z którego najlepiej widać najwyżej położony punkt w Szwajcarii, szczyt Dufour w masywie Monte Rosa.

Z platformy widokowej Stockhorn w dolinie Simmental (Berneński Oberland) roztacza się widok w kierunku południa na alpejskie panoramy od Schreckhorn do Mont Blanc. Przez otwartą ponad 10 lat temu sztolnię w głębi góry można spoglądać na północną ścianę Stockhornu.

Absolutnym hitem podczas zwiedzania Szwajcarii jest winda Hammetschwand w Bürgenstock - najwyższa wolno stojąca winda zewnętrzna w Europie, o wysokości 152 m. Winda pokonuje 153 metrów do szczytu Hammetschwand w mniej niż minutę. Z płaskowyżu Bürgenstock rozciąga się widok na okolicę, także na Jezioro Czterech Kantonów.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Szwajcaria | Alpy Szwajcarskie | most
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy