Reklama
Wielkanocne inspiracje

Groźna bakteria w mięsie! GIS ostrzega

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed ćwiartką kurczaka oraz świeżym filetem z piersi kurczaka, które wyprodukowano dla sklepów Biedronka. W mięsie wykryto obecność bakterii Salmonella Enteritidis.

  • GIS poinformował, iż w wyniku przeprowadzonych badań w tuszach drobiowych, z których wyprodukowano elementy mięsa drobiowego, wykryto obecność baterii Salmonella Enteritidis.
  • Producentem kurczaków jest Przedsiębiorstwo Drobiarskie "DROBEX" z Solca Kujawskiego. Żywność wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela Biedronki.

Czytaj również: Jajka z niespodzianką, czyli salmonella w produktach spożywczych. Na to uważaj

Reklama

Groźna bakteria w mięsie z Biedronki

"Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy" - informuje GIS.

Jeronimo Martins Polska S.A. podjęło decyzję o wycofaniu produktów i poinformowaniu klientów o szkodliwych produktach poprzez wywieszenie komunikatu w sklepach.

Dodatkowo wydano decyzję nakazującą wycofanie kwestionowanego mięsa z obrotu oraz zobowiązano producenta do podjęcia kroków zapobiegających zanieczyszczenie produktów.

"Nie należy spożywać produktów z partii wskazanej w komunikacie, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu produktów, należy skontaktować się z lekarzem" - przestrzega GIS.

Salmonelloza: objawy

Salmonelloza jest chorobą wywoływaną przez bakterie Salmonella. Zwykle charakteryzuje się ostrym początkiem - gorączką, bólem brzucha, biegunką, nudnościami, a także niekiedy wymiotami. Początek objawów choroby ustępuje zwykle po ok. 6 - 72 godzin po zakażeniu się bakterią. Choroba trwa ok. 2 -7 dni.

Objawy salmonellozy są stosunkowo łagodne, a większość pacjentów wraca do pełni zdrowia bez specjalnego leczenia. W niektórych przypadkach, w szczególności u dzieci lub pacjentów w podeszłym wieku, choroba może jednak wiązać się z odwodnieniem, które może przybrać ciężki przebieg i w efekcie doprowadzić do zagrożenia życia.

***

Zobacz również:

Jak gotować białą kiełbasę by była pyszna i nie popękała?

Niepowtarzalne pisanki. Wystarczy pianka do golenia!

Ciasta na Wielkanoc. Pięć sprawdzonych hitów

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy