Reklama

Bezpieczeństwo na drodze. Najważniejsze punkty kodeksu rowerowego

Wspólne wycieczki rowerowe to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu wolnego w Polsce. Coraz częściej na drogach spotykamy całe rodziny na rowerach, rodzice często przewożą nawet malutkie dzieci w specjalnie do tego przystosowanych siodełkach lub bagażnikach. Prawo sprzyja rowerzystom - nowe przepisy znacznie rozszerzają ich możliwości, a dużą część odpowiedzialności przenosi się na kierowców samochodów. Jednak w praktyce wszyscy każdy uczestnik ruchu musi dbać w równym stopniu o bezpieczeństwo. Jak rozsądnie poruszać się na dwóch kółkach?

Fakt ten cieszy tym bardziej, że - oprócz przebywania na świeżym powietrzu - mamy również okazję do odwiedzania najbardziej malowniczych zakątków naszego kraju.

Aby jednak podróżować bezpiecznie i zapewnić naszym bliskim najwyższy poziom komfortu, a także zachowywać się fair wobec innych użytkowników drogi, należy przypomnieć sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego dla rowerzystów. Dostosowanie się do nich pozwoli nam wrócić do domu nie tylko z głową pełną wrażeń, ale również... w jednym kawałku.

Reklama

Niezbędne wyposażenie roweru

Zanim wyruszymy w trasę konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego roweru. Przede wszystkim zadbajmy o sprawne hamulce i upewnijmy się, że podczas jazdy układ kierowniczy i opony nie spłatają nam figla. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich awaryjnych sytuacji, ale możemy postarać się przedwcześnie im zapobiec. Jeśli mamy wątpliwości co do własnych reperatorskich umiejętności, podjedźmy z rowerami do serwisu.

Co powinien zawierać rowerowy osprzęt? Najważniejsze dla dobrej widoczności na jezdni są światła, wymaga się więc, aby każdy model posiadał:

- przynajmniej jedno światło przednie, białe lub żółte, świecące światłem stałym lub migającym,

- przynajmniej jedno odblaskowe światło tylne, koloru czerwonego, w kształcie innym niż trójkąt,

- co najmniej jedno światło tylne, czerwone stałe lub migające,

- co najmniej jeden, sprawnie działający hamulec,

- dzwonek lub inny sygnał ostrzegający.

ekwipunku rowerzysty powinny się znaleźć również: kask (jeśli podróżujemy z dzieckiem w siodełku także jemu powinniśmy zapewnić ochronę głowy), kamizelka lub wyraźne elementy odblaskowe (obowiązkowe również w przypadku pieszych poruszających się po zmroku).

Do dodatkowych elementów wyposażenia należą m.in. apteczka, np. w sakwach, odblaski wmontowane w szprychy, opcjonalnie - jeśli rower ma specyficzną konstrukcję lub niemożliwa jest sygnalizacja manualna - rower powinien być wyposażony w kierunkowskazy.

Przed wyprawą rowerową do plecaka należy również zapakować wodę i prowiant: kanapki (najlepiej bez wędliny, gdyż szybko się psuje), obrane i pokrojone na mniejsze części warzywa, owoce. Miłym urozmaiceniem posiłku będą też słodycze, które mogą być nagrodą za długą jazdę rowerem. Pamiętajcie, żeby wybierać słodkości, których porcje są  osobno pakowane - to bardzo wygodne i praktyczne zwłaszcza jeśli jesteście poza domem.

Najważniejsze zasady ruchu rowerów

Na przestrzeni kilku ostatnich lat zasady prowadzenia rowerów zmieniły się na korzyść jeżdżącego. Rowerowe ścieżki i pasy wydzielone w części jezdni wyłącznie dla osób poruszających się na przysłowiowych dwóch kółkach wyrastają w Polsce, jak grzyby po deszczu.

O czym warto pamiętać wsiadając na rower i ruszając w trasę? Oto najważniejsze zasady:

1. Bez żadnych dokumentów uprawniających do jazdy mogą się poruszać wyłącznie osoby po ukończeniu 18. roku życia. Dzieci do 10 roku życia powinny jeździć wyłącznie pod opieką rodziców, a do 7 lat - w specjalnych fotelikach lub rowerowych przyczepkach.

2. Rowerzyści mogą poruszać się jezdnią, jeśli w pobliżu jezdni na trasie nie ma żadnych ścieżek i dróg rowerowych, w przeciwnym wypadku obowiązkiem każdego poruszającego się na dwóch kółkach jest korzystanie z infrastruktury rowerowej.

3. Rowerzyści poruszający się jezdnią, mogą jeździć obok siebie, o ile nie stwarza to niebezpieczeństwa dla innych użytkowników drogi, np. kierowców samochodów.

4. Rowerzyści mogą wyprzedzać wolniejsze od siebie pojazdy, zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

5. Rowerzyści mogą poruszać się przy lewej krawędzi jezdni oraz wzdłuż środkowej jej osi.

6. Rowerzysta może korzystać z chodnika, jednak musi pamiętać, że jest tam tylko gościem - to piesi mają na nim pierwszeństwo, a "dwukołowcy" mogą z nich korzystać wyłącznie w przypadku wystąpienia trzech okoliczności: fatalnej pogody, uniemożliwiającej poruszanie się jezdnią; jazdy z dzieckiem do lat dziesięciu lub w przypadku równoczesnego wystąpienia trzech warunków - chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, brakuje dedykowanej drogi rowerowej.

7. Obowiązuje bezwzględny zakaz kierowania rowerem pod wpływem alkoholu.

 

INTERIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy