Reklama

Mama wraca do pracy

Tylko połowa mam wraca do pracy w pierwszym roku życia dziecka. Głównym powodem jest chęć podreperowania domowego budżetu. Ale i tak większość mam nie mogłaby pracować, gdyby nie pomoc babci.

W ramach akcji "Mama wraca do pracy" 10 tys. kobiet w ciąży oraz młodych matek, które chcą wrócić lub niedawno wróciły do pracy, opowiedziało na pytania kiedy i dlaczego wracają do firm, pod czyją opieką zostawiają dziecko oraz jakie emocje temu towarzyszą.

Od jutra pracuję

Prawie połowa kobiet mających dzieci w wieku 6-12 miesięcy wraca do pracy. Większość z nich przedłużyła jednak czas poświęcony opiece nad dzieckiem i wróciła do pracy średnio 3 miesiące później, niż planowała w czasie ciąży. Badania pokazują, że na powrót do pracy przed ukończeniem przez dziecko 5. miesiąca życia zdecydowało się zaledwie 4 proc. mam.

Reklama

Kochanie, zostań z babcią

- W absolutnej większości przypadków powrót na rynek pracy młodej matki jest możliwy dzięki opuszczeniu rynku pracy przez kobietę z pokolenia "babć". Babcia bowiem okazuje się główną instytucją opiekuńczo wychowawczą! Nieliczne tylko kobiety powierzają opiekę nad swoim dzieckiem żłobkowi (skądinąd, żłobków praktycznie nie ma!) lub niani - mówi profesor Anna Giza-Poleszczuk, socjolog.

Potwierdziły to także badania, które wyraźnie wskazały, że pracujące mamy najczęściej zostawiają dziecko pod opieką osoby z bliskiej rodziny i najczęściej jest nią babcia lub dziadek (53 proc.). Jednocześnie tylko 8 proc. ojców zostaje z dziećmi w domu, kiedy mama idzie do pracy. 1/3 badanych korzysta z płatnej opieki nad dzieckiem - niani (19 proc.) lub żłobka (15 proc.).

Ambicja i pieniądze

Głównym motywem powrotu do pracy są dla mam finanse (44 proc.), choć 1/3 ankietowanych kobiet pragnęła przede wszystkim realizować swoje ambicje zawodowe. 1/4 kobiet cieszy się, że znowu będzie przebywać w towarzystwie znajomych i z radością czeka na nowe doświadczenia zawodowe.

Tak bardzo tęsknię

Ponad 60 proc. mam wracających do pracy obawia się przede wszystkim, że dziecko będzie bardzo tęskniło kiedy już zostanie samo z opiekunem. Mamy przygotowują siebie i dziecko do tej formy rozstania z odpowiednim wyprzedzeniem. Uzgadniają wcześniej ze współpracownikami i pracodawcami (51 proc.) warunki i formy powrotu, dokształcają się w domu (27 proc.) lub na kursach (8 proc.). Dbają również o swój wygląd, który po ciąży mógł ulec sporej zmianie - kupują nową garderobę (35 proc.), odwiedzają kosmetyczkę lub fryzjera (33 proc.).

Szefie, załóżmy żłobek

Pytane o dodatkowe udogodnienia dla matek, które mógłby oferować pracodawca, uczestniczki odpowiadają, iż najbardziej doceniłyby subsydiowanie żłobka, przedszkola lub opieki (51 proc.), a nawet tworzenie takich placówek w ramach firmy oraz dodatkowy płatny urlop. Prawie 40 proc. badanych chciałaby, żeby pracodawca umożliwił im pracę z domu.

Wyniki opracowane zostały przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Bebilon w kwietniu 2010 roku.

opracowała Aleksandra Aniekwe

Kiedy jest najlepszy moment, aby po urodzeniu dziecka wrócić do pracy?

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy