Reklama

Bauhaus - co to za styl, jakie są jego korzenie?

Przestrzeń i prostota – tak w skrócie można opisać styl bauhaus, który ostatnio powraca do wnętrzarskich trendów. Jeśli cenisz sobie funkcjonalność i subtelne aranżacje, dające wytchnienie zmysłom, to bauhaus może być właśnie tym, czego szukasz. Skąd pochodzi i na czym polega ten styl?

W dobie pełnych przepychu aranżacji, nadmiaru dekoracji i bibelotów, styl bauhaus jest niczym powiew świeżości. Jego główne założenia to minimalizm, prostota form, a przede wszystkim praktyczność i funkcjonalność. Mieszkanie urządzone w tym stylu to prawdziwa oaza spokoju, miejsce idealne do wypoczynku i wytchnienia. Choć narodził się blisko wiek temu, dziś styl bauhaus przeżywa swój wielki powrót.

Geneza stylu bauhaus

Bauhaus to termin pochodzący z języka niemieckiego, który w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu budowę domu. Jest to także nazwa stylu wnętrzarskiego, nawiązującego do niemieckiej szkoły modernizmu z pierwszej połowy XX wieku. Twórcy kierunku stawiali na prostotę form, minimalizm oraz funkcjonalność. Zarówno przestrzeń, jak i wszystkie przedmioty otaczające człowieka miały być przede wszystkim użyteczne, wolne od ornamentyki, skomplikowanych ozdób i wzornictwa, jakie ich zdaniem nie pasowały do nowej rzeczywistości. Styl szybko znalazł swoich zwolenników i na stałe przeniknął do architektury oraz trendów wnętrzarskich. Miał być odpowiedzią na zmieniające się potrzeby społeczeństwa, które stale się rozwija i szuka wytchnienia od pędu miejskiego życia. Mieszkanie urządzone w stylu bauhaus to oaza ładu i spokoju, pozwalająca odpocząć zmęczonym zmysłom.

Reklama

Bauhaus w aranżacji wnętrz - na czym to polega?

Bauhaus to styl, w którym dąży się do połączenia estetyki z funkcjonalnością. Nowoczesność i technika subtelnie mieszają się tutaj ze sztuką i elegancją. Wnętrza urządzone w tym stylu są przede wszystkim bardzo przestronne i wręcz zalane dziennym światłem, wpadającym przez duże okna. Wystrój pomieszczeń jest bardzo oszczędny, minimalistyczny i wolny od zbędnych, zakłócających harmonię ozdób.

Kształty mebli i dodatków są uproszczone, a ich ilość ograniczona do minimum. Wszystkie sprzęty powinny być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne, a ustawione tak, aby nie ograniczały wolnej przestrzeni. We współczesnych aranżacjach typu bauhaus coraz częściej wykorzystuje się więc meble na wymiar, które można dowolnie dopasować do specyfiki danego pomieszczenia.

Meble i dodatki w aranżacjach stylu bauhaus

Meble właściwe dla stylu bauhaus mają przeważnie proste, geometryczne kształty. Cechuje je przede wszystkim funkcjonalność oraz pojemność, a wszelkie zdobienia uważane są za zbędne. Aranżacje w stylu bauhaus wolne są także od dodatków i bibelotów, funkcję dekoracyjną pełnią natomiast przedmioty codziennego użytku, niezbędne w każdym mieszkaniu. Wszystko to brzmi może dość surowo, ale wnętrza utrzymane w tej stylistyce wcale nie są nudne ani ponure. Meble oparte są na geometrycznych formach, ale mają różne rozmiary i kształty. Przestrzeń ożywiają także przeszklenia oraz stalowe i chromowane dodatki, na przykład w kloszach lamp stojących, żyrandoli czy luster. Podłogi przeważnie są drewniane, ale często wykorzystuje się także kamień. Dodatki pełniące wyłącznie funkcję dekoracyjną nie są wskazane, nie ma tu miejsca na przypadkowość czy zbędne bibeloty zakłócające spokój i estetykę pomieszczenia.

Kolory typowe dla stylu bauhaus

Wnętrza w aranżacjach bauhaus są także bardzo jasne i przestronne. Kolorystyka pomieszczeń jest raczej jasna, ale pojawiają się także elementy w nasyconych barwach podstawowych, bez półcieni czy innych złożonych mieszanek. Ściany przeważnie mają barwę szarą, beżową lub białą i występują jako tło dla subtelnych dodatków w kolorze czarnym, niebieskim, żółtym bądź czerwonym. Są to proste zestawienia, ale całość tworzy ciekawe kontrasty, które widocznie ożywiają wnętrze. Wszystkie elementy, które znajdują się w pomieszczeniu, tworzą przestrzeń praktyczną i nowoczesną, a przede wszystkim pełną ładu i harmonii.

materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: urządzanie domu | urządzanie mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy