Czworonogi w mieszkaniu. Jak skutecznie posprzątać dom, w którym mieszkają zwierzęta?

Życie pod jednym dachem z ukochanym pupilem wiąże się z mnóstwem radości, ale także z obowiązkami. Jeżeli jednym z domowników jest czworonóg, to sprzątanie zyskuje nowy wymiar. Jak radzić sobie z wszechobecną sierścią czy śladami łapek na umytej podłodze? Podpowiadamy.

Zwierzę w domu: jak sprzątać podłogę?

Każdy właściciel czworonoga wie, że obecność zwierząt w domu wiąże się z obecnością sierści w każdym możliwym miejscu. Znaleźć ją można nie tylko na kanapie, podłodze, dywanie, ale także na świeżo upranych ubraniach, a wręcz... na kanapkach. Oprócz wszechobecnych "kłaczków" na podłodze znajdują się także resztki rozsypanego jedzenia, a w przypadku gryzoni i kotów - trociny lub resztki żwirku. Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim zadbaj o dobre i poręczne urządzenie do odkurzania, które powinno mieć nie tylko dobrą siłę ssącą, aby bez problemu wciągnąć wszelkie zanieczyszczenia z podłogi, ale także wydajny filtr. Pamiętaj także, że gruntowe porządki nie zwolnią cię ze związanej z posiadaniem czworonoga konieczności odkurzania przynajmniej raz dziennie. Do rozwiązania problemów większości właścicieli zwierząt bardzo skutecznie może przyczynić się popularny w ostatnich latach automatyczny robot sprzątający. Jednym z najbardziej wszechstronnych sprzętów w tej kategorii jest model iRobot Roomba i7+ wyposażony w trzystopniowy system sprzątania, składający się ze szczotki bocznej do sprzątania przy krawędziach i w narożnikach (zgarnia zabrudzenia w kierunku głowicy czyszczącej), dwóch szczotek głównych (obracających się przeciwbieżnie) oraz siły ssącej. Dzięki takiemu rozwiązaniu odkurza gruntownie, zbierając znacznie więcej sierści niż inne tego typu urządzenia. Dwie gumowe szczotki główne poradzą sobie bowiem na wszystkich rodzajach powierzchni, a duża moc ssąca w połączeniu z wydajnym filtrem to skuteczna ochrona przed alergenami. Według wskazań producenta urządzenie wychwytują aż 99 procent z nich. Dzięki nawigacji iAdapt 3.0 Roomba i7+ będzie się sprawnie poruszała po mieszkaniu, a technologia Dirt Detect pozwoli jej odnaleźć i skoncentrować się na najbardziej zabrudzonych miejscach.

Czworonóg w mieszkaniu: czym myć podłogę?

Podczas porządków warto skupić się także na dokładnym umyciu podłóg. Posiadanie zwierzaka wiąże się ze śladami łapek po spacerze na zewnątrz (aby ich uniknąć, warto przyzwyczaić psa do wycierania się po powrocie), rozlaną wodą, resztkami z kuwety, a w przypadku szczeniaka - moczem oraz rozsypaną karmą. Z jednej strony środki czystości powinny być skuteczne: usuwać nieprzyjemny zapach, radzić sobie z plamami i zabijać bakterie. Z drugiej - nie mogą być toksyczne, aby zwierzę nie zachorowało po polizaniu podłogi. Co robić w przypadku wypicia detergentu przez zwierzę? W przypadku spożycia powszechnie używanych środków czystości udaj się po poradę weterynaryjną. Twój czworonóg mógł się bowiem poważnie zatruć.

Rozwiązaniem jest używanie ekologicznych środków czystości, których coraz szersza gama dostępna jest na rynku. Warto także skorzystać z babcinych sposobów i do sprzątania używać kwasku cytrynowego, octu i sody oczyszczonej. Aby nadać mieszkaniu ładny zapach, do domowego płynu możesz dodać kilka kropel olejku lub zaopatrzyć się w neutralizator zapachów dostępny w sklepach zoologicznych.

Kiedy sprzątać mieszkanie?

Ważnym zagadnieniem w przypadku porządków w obecności zwierząt jest także właściwy moment. Wiele czworonogów boi się bowiem odgłosów wydawanych przez urządzenia sprzątające. Kota lub gryzonie zabierz do innego pokoju, w którym zapewnisz im ciszę i spokój, a psa weź na spacer. Zwierzę potrzebuje twojego towarzystwa, żeby się wyciszyć? Dobrym rozwiązaniem będzie robot sprzątający, który możesz obsługiwać za pomocą aplikacji.

Urządzeniem iRobot Roomba i7+ można zarządzać za pomocą aplikacji iRobot HOME. Możesz ustawić tryb sprzątania gdy opuszczasz mieszkanie lub gdy znajdujesz się w innym pomieszczeniu. Dzięki aplikacji można utworzyć oraz kontrolować strefy bez dostępu dla robota (tzw. Keep Out Zones), dzięki temu miska twojego pupila będzie bezpieczna. Aplikacja umożliwia robotom iRobot sugerowanie optymalnych rozwiązań w oparciu o nawyki domowników. Przykładowo będą to rekomendowane harmonogramy sprzątania, pomocne sugestie oraz sezonowe alerty np. jak często sprzątać w okresie linienia zwierząt.

Głównym atutem Roomby i7+ jest stacja ładująco-czyszcząca Clean Base. Nie musisz się martwić, że sprzątanie nie dobiegnie końca z powodu przepełnionego zbiornika. W momencie osiągnięcia limitu pojemności, Roomba wraca do stacji, automatycznie opróżnia zbiornik i kontynuuje sprzątanie. Takie działanie następuje także po każdym cyklu pracy. Sama stacja gromadzi w szczelnym worku ilość brudu odpowiadającą 60 cyklom pracy robota. Dodatkowo zatrzymuje 99 procent cząsteczek pyłków, pleśni, roztoczy oraz sierści zwierząt.


Artykuł z ekspozycją partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy