Reklama

Dywan do salonu – jak umiejętnie go dobrać?

Trafnie dobrany dywan potrafi kompletnie zmienić charakter salonu. Ożywi monochromatyczne wnętrze, stonuje szalone dekoracje lub podkreśli wyjątkowy styl pomieszczenia. Warto wiedzieć, jak dopasować jego rozmiar, kolor i wzór, by był funkcjonalny, a dodatkowo świetnie się prezentował.

Rozmiar i kształt

Najważniejsze kwestie, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru dywanu to wymiary pokoju oraz rozkład jego wyposażenia. Wielkość i kształt dywanu zależeć będzie między innymi od tego, jakie posiadamy meble do salonu i jak są lub będą one ustawione.

Jeśli planujemy położyć dywan pod stolikiem kawowym, pamiętajmy, że musi być on większy o około 30 cm z każdej strony. Zwróćmy też uwagę na kwestię dopasowania kształtu. Prostokątny dywan doskonale będzie współgrał z prostokątnym stolikiem. Drobnym błędem aranżacyjnym jest zestawianie ze sobą okrągłych stolików z dywanami o prostych kątach.

Reklama

Jeśli chcemy, by nasze fotele czy kanapa stały na dywanie, najlepiej będzie postawić je na nim tylko częściowo, na przykład jedynie przednie nogi. W ten sposób nie zasłonimy go w całości. Dopilnujmy też, żeby rogi dywanu nie zaginały się i nie przeszkadzały przy każdym przesunięciu któregoś mebla.

Odległość krawędzi od ścian powinna wynosić co najmniej 90 cm. Dzięki temu nie będziemy mieć problemu ze swobodnym otwieraniem drzwi. Unikniemy też efektu braku symetrii i harmonii.

Praktyczna ozdoba

Dywan to znakomity dodatek, którego wymiana może całkowicie odmienić styl naszego salonu. Jeśli postawimy na proste kolory i meble, zwykła wymiana domowych tekstyliów może zapewnić nam szybką i tanią metamorfozę.

Przy zakupie dywanu warto zastanowić się nad jego funkcjonalnością. Jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta, powinniśmy unikać dywanów o długim włosie (tzw. włochaczy) i jasnych kolorów. Krótkie runo posłuży nam dłużej i ułatwi utrzymanie czystości. Polecana jest też wysoka gramatura (czyli ciężar materiału) odporna na zniekształcenia oraz silikonowe podbicie, zapobiegające ciągłemu przesuwaniu.

A co, jeśli chodzi o kolor? Podstawowa zasada dotycząca jego wyboru mówi o tym, że chcąc optycznie powiększyć wnętrze lepiej postawić na jasne odcienie. Ciemne, choć równie piękne, mogą optycznie przytłoczyć przestrzeń - będą jednak łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Dobrym pomysłem jest również połączenie ze sobą 2-3 dywanów. Dzięki nim w prosty sposób stworzymy kilka różnych, potrzebnych nam stref, na przykład jadalną, wypoczynkową i miejsce do pracy.

Znajdź swój styl

Wybór dywanu, jego koloru, wzoru i rozmiaru zależy od naszych indywidualnych preferencji i wymogów wnętrza. Powinniśmy zdać się na własną intuicję i poczucie estetyki. Warto jednak poznać kilka popularnych stylów urządzania wnętrz oraz podstawowe zasady nimi rządzące. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni produkt.

Już od jakiegoś czasu w dziedzinie aranżacji wnętrz króluje skandynawski minimalizm. Wyróżnia go prostota i funkcjonalność, a także świeżość, jasne kolory i mnóstwo praktycznych rozwiązań. Dywan do takiego wnętrza powinien być wykonany z ekologicznych materiałów i utrzymany w barwach ziemi, na przykład odcieniach szarości lub brązów. Najlepiej też, aby nie był on zbyt duży.

Kompletnym przeciwieństwem jest bogaty styl art déco, w którym dominuje przepych i luksus. Jeśli w salonie mamy sporo dodatków i różnego typu dekoracji, lepiej zrezygnować wzorzystych motywów na dywanie, żeby wnętrze nie wyglądało kiczowato. Tutaj doskonale sprawdzi się burgund, granat lub szarość. Dobrze, jeśli większa część podłogi pozostanie odsłonięta, ujawniając drewniany parkiet.

Równie ozdobną estetykę znajdziemy w stylu glamour. Dywan z długim włosiem lub z geometrycznymi motywami będzie stanowił idealne dopełnienie dla błyszczących kryształów i luster. Pasujące tu kolory to czerń i biel, ale także fiolet, szmaragd, turkus czy rubin.

Zupełnie inną wizję prezentuje mid-century modern, który czerpie garściami z lat 60. i 70. Mid-century modern cechuje się minimalistyczną estetyką, geometryzmem, przestrzennością i umiejętną grą kontrastów. W tym stylu sprawdzi się np. zestawienie puszystego dywanu w sąsiedztwie lakierowanego drewna. Jeśli chodzi o kolorystykę, to warto w tym przypadku warto postawić na pogodne, soczyste pomarańcze, czerwienie i zieleń. Duże, geometryczne figury w stylu obrazów Mondriana idealnie sprawdzą się w takim salonie.

Styl romantyczny to lekkość i subtelność, których przejawem są jasne barwy i kwiatowe motywy. Styl romantyczny kojarzy się z "bajkową" i sielankową atmosferą, a umiejętnie urządzone wnętrze w tym stylu sprzyja relaksowi i oderwaniu się od przyziemnych spraw. W przypadku dywanu pasującego do stylistyki romantycznej, warto uważać z ilością florystycznych dodatków. Pudrowy róż, biel i lilowy to kolory, które zapewnią przyjemną atmosferę w salonie. Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania do salonu, to najlepiej sprawdzi się miękki, liliowy dywan w sąsiedztwie np. pudrowej sofy

materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: urządzanie mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy