Reklama

Gdzie lokować swoje oszczędności?

Połowa Polaków posiada oszczędności. Niestety nadal większość osób wybiera odkładanie pieniędzy do skarbonki. Dowiedz się, dlaczego nie jest to dobry sposób lokowania środków finansowych i poznaj o wiele lepsze metody przechowywania gotówki.

Domowa skarbonka

W domowej skarbonce pieniądze nadal trzymają przede wszystkim seniorzy. To ta grupa Polaków nadal nie ma zaufania do instytucji bankowej. Zupełnie inne podejście w tej kwestii mają zaś młodzi. Oni na szczęście wiedzą, że tak naprawdę tylko w banku nasze pieniądze są w pełni bezpieczne, do tego można nimi racjonalnie zarządzać.

Pieniądze trzymane w domu mogą zostać skradzione albo zniszczone. Skarbonka nie daje im też szansy na pomnażanie. Dzisiaj wiadomo już, że nie wystarczy jedynie generować dochodów i nadwyżek pieniędzy. Te trzeba inwestować, by mogły na siebie zarabiać.

Reklama

Konto w banku

Oszczędności można trzymać na standardowym rachunku bankowym ROR. To o wiele lepsze rozwiązanie niż skarbonka, nadal jednak nieoptymalna. Chodzi o to, że tradycyjne konto bankowe daje swobodny dostęp do ulokowanych na nim środków. Oznacza to, że posiadacz takiego rachunku może nie mieć kontroli nad własnym budżetem.

Patrząc na potrzeby inwestycyjne nadwyżek pieniędzy, musimy też dodać, że rachunek ROR nie jest oprocentowany, więc pieniądze na nim nie są w żaden sposób pomnażane.

Konto oszczędnościowe

Osoby, które chcą lokować swoje oszczędności w sposób maksymalnie bezpieczny, a przy tym liczą na pomnażanie wniesionego kapitału, najczęściej wybierają konta oszczędnościowe. Te działają na zasadzie tradycyjnego rachunku ROR, ale są oprocentowane. Dzięki temu inwestor generuje zysk dzięki wypracowanym odsetkom.

Warto wybierać konta oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem - banki określają je najczęściej w skali roku. Ale nie tylko oprocentowanie jest ważne. Liczy się też swobodny dostęp do środków i możliwość dorzucania kolejnych kwot zgodnie z potrzebami i możliwościami finansowymi inwestora.

Lokata terminowa

Jeśli udało Ci się zgromadzić pokaźną sumę gotówki i jesteś w stanie pozwolić sobie na jej "zamrożenie" na pewien czas, to najlepszym instrumentem inwestycyjnym będzie dla Ciebie lokata w banku.

Lokata jest w pełni bezpiecznym produktem banku, który nie wiąże się z najmniejszym ryzykiem inwestycyjnym. Bank w zamian za zdeponowanie środków na lokacie odwdzięcza się korzystnymi odsetkami. Właśnie to jest czysty zysk dla inwestora.

Fundusze inwestycyjne

Jeśli nie boisz się ryzyka i liczyć na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy, swoje oszczędności ulokuj w funduszach inwestycyjnych. Te nie są tak bezpieczne jak konta oszczędnościowe czy lokata terminowa, ale za to dają możliwość większego zysku.

Z funduszami wiąże się zaś ryzyko utraty części albo nawet całości kapitału. Na tego rodzaju inwestycje mogą decydować się tylko ci, którzy mogą pozwolić sobie na ewentualną stratę oszczędności. Nigdy również nie powinno się inwestować całej puli nadwyżki pieniędzy, a maksymalnie 70%. 

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy