Reklama

Jak stylowo urządzić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkanie w kamienicy daje ogromne możliwości aranżacyjne, z którymi jednak nie zawsze łatwo sobie poradzić. Wysokie sufity, nietypowe łuki okien i drzwi to tylko niektóre z detali, które trzeba jakoś wykorzystać. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak niebanalnie urządzić stare mieszkanie w kamienicy.

Aranżacja stylowego mieszkania w kamienicy

Aranżacja mieszkania w kamienicy wcale nie musi nawiązywać do lat, w których powstał sam budynek. Antyki, zabytkowe komody i sekretarzyki nie są tu obowiązkowym elementem wystroju. Mieszkanie można urządzić również w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, który pozwoli nam dobrze wyeksponować jego atuty, takie jak wysokie sufity, oryginalne parkiety czy dwuskrzydłowe drzwi. Często wystarczy tylko niewielkie odświeżenie wnętrz, na przykład przemalowanie ścian czy odnowienie okien i ościeżnic, by uzyskać zupełnie nowy, niepowtarzalny klimat.

Ciekawą inspirację stanowi warszawskie mieszkanie znanego duetu fotografów modowych. Zdjęcia ich kawalerki zamieszczane na Instagramie to przykład tego, jak poradzić sobie z przestrzenią mieszkania w kamienicy. Drewniany parkiet, wysokie jasne ściany, białe meble i klasyczne framugi okien to tylko kilka z rozwiązań, na jakie się zdecydowali.

Reklama

Mieszkanie w kamienicy - jak wykorzystać wysoki sufit?

Urządzenie pomieszczenia z wysokim sufitem nie jest proste. Wysokie ściany mogą przytłaczać, więc warto kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą zrównoważyć całą przestrzeń i zachować jej proporcje. Sprawdzi się tu zwłaszcza zasada trójek, polegająca na dzieleniu ścian na trzy równe części. Każdą z nich zaaranżujemy w jeden konkretny sposób, tak aby wyposażenie i dekoracje nie skupiały się tylko na dolnej części wnętrza. Dobrym pomysłem może być rozwieszenie obrazów, dużych grafik lub fotografii na całej ścianie.

Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie. Przy wysokich sufitach najlepiej sprawdzają się okazałe żyrandole i kandelabry, które wypełniają pustą przestrzeń w wyższych partiach pomieszczenia. Dobrym pomysłem są także lampy na długich kablach lub łańcuchach w stylu loftowym. Jeśli chodzi o meble, to te też powinny być nieco masywniejsze. Zbyt niskie mogą wyglądać źle na tle wysokich, pustych ścian. Najlepsze będą meble nowoczesne lub w stylu skandynawskim, które stworzą nietuzinkową, eklektyczną aranżację.

Sypialnia na antresoli, czyli must have mieszkania w kamienicy

Wnętrza z wysokim sufitem nadają się też doskonale do budowy antresoli. Może ona pełnić funkcję sypialni lub innej przestrzeni użytkowej, takiej jak biuro. Antresola to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskamy dodatkowy metraż, a przy tym wzbogacimy pomieszczenie i nadamy mu lepszych proporcji. Ciekawym urozmaiceniem będą także schody prowadzące na antresolę. Mogą mieć formę minimalistycznej drabinki lub obszerniejszych schodków z ozdobną balustradą. Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże, warto zdecydować się na schody kręte, które nie zajmą cennego miejsca. Zachowana przestrzeń pod antresolą to doskonałe miejsce na garderobę, w której zamiast zabudowanych szaf mogą znaleźć się otwarte wieszaki i półki na buty.

Idealne kolory do mieszkania w kamienicy

Mieszkania w kamienicach są zwykle dosyć przestronne, więc można urządzać je w dowolnej kolorystyce. Pamiętajmy jednak o zachowaniu równowagi. Jeśli zdecydujemy się na białe ściany i drewniany parkiet to warto dodać do nich elementy, które przełamią całość. Białe meble i półki można udekorować dodatkami w ciemniejszych kolorach, a na ścianach powinny znaleźć się na przykład obrazy w czarnych ramach. Doskonale sprawdzą się także nowoczesne dodatki, takie jak lampy, szklane wazony czy drewniane figury lub stojaki na kwiatki. Mieszkanie w kamienicy to przestrzeń idealna dla roślin, niewielkich drzewek ozdobnych czy zielników. Dzięki nim wnętrze stanie się bardziej klimatyczne i przytulne.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama