Reklama

Jasna drewniana podłoga. Czy warto i jak o nią dbać?

Drewno to jeden z najładniej prezentujących się materiałów podłogowych, dodatkowo ocieplający wnętrze i funkcjonalny. Pod jednym warunkiem: odpowiedniej pielęgnacji. Jak zadbać o drewnianą podłogę tak, by cieszyć się jej użytkowaniem przez długie lata?

Drewno to materiał wymagający regularnej i przemyślanej pielęgnacji. Podłogę należy nie tylko myć, ale również stosować specjalne preparaty i zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tylko w ten sposób będzie ona cieszyć mieszkańców efektownym wyglądem oraz funkcjonalnością. I to przez długie lata, ponieważ drewno to materiał niezwykle wytrzymały i trwały. Jak więc prawidłowo pielęgnować drewnianą podłogę?

Reklama

Codzienna eksploatacja i unikanie uszkodzeń

Dbanie o drewnianą podłogę warto zacząć od zabezpieczenia jej przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze jest na przykład podkleić nogi ruchomych mebli, takich jak stoły, krzesła czy fotele, by te nie rysowały podłogi. Zastosować można choćby miękkie podkładki z pianki czy filcu, które pozostają niemal niewidoczne, a chronią podłogę niezwykle skutecznie. Co kilka miesięcy należy jednak skontrolować ich stan, ponieważ dość szybko się zużywają i ścierają. Użytkowanie drewnianej podłogi, zwłaszcza jasnej, to także konieczność szybkiego reagowania na rozlane napoje (woda, kawa, sok, herbata) oraz upadające kawałki jedzenia, przede wszystkim tłustego. Wszystko najlepiej sprzątnąć możliwie najszybciej: w pierwszym przypadku - suchą szmatką, w drugim - lekko wilgotną.

Rysy i zadrapania powodować może również piasek lub kamyki - w momencie, gdy na nie nadepniemy, działają na podłogę jak papier ścierny. Dlatego tak ważne są duże i dobrej jakości wycieraczki przed wejściem do mieszkania czy domu, a także regularne odkurzanie oraz zamiatanie podłogi, zwłaszcza w przedpokoju. Warto też pamiętać o tym, by w razie konieczności zmiany miejsca cięższych mebli, nie przesuwać ich po podłodze, a przenosić.

Prawidłowe mycie i konserwacja

Drewnianą podłogę najpierw należy odkurzyć, a dopiero później umyć. Warto wiedzieć, że powinno się to robić przy minimalnym udziale wody. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na mopy dozujące. Jeśli jednak korzystamy z mopa klasycznego - przed każdym kontaktem z podłogą należy go maksymalnie wycisnąć. Częstotliwość mycia zależna jest już natomiast od intensywności użytkowania.

- Podłoga powinna być czyszczona w razie potrzeby. Częstsze mycie będzie konieczne na przykład wówczas, gdy posiadamy dziecko lub zwierzaka. Regularne odkurzanie nie tylko wpływa na nasz komfort, ale również zmniejsza ryzyko zarysowania drewna i sprawia, że staje się ono bardziej odporne na zabrudzenia i szkodliwy wpływ wody, co z kolei pozwala na cieszenie się nieskazitelnym wyglądem podłogi przez długie lata - radzi Piotr Szczęśniak, ekspert marki VOX, oferującej solidne drewniane podłogi z kolekcji Skandinavien. Produkty marki udowadniają również, że drewniane materiały pozostają niezwykle solidne i użytkowanie nie ma większego wpływu na ich wygląd. Na przykład stworzone z jednego kawałka drewna deski podłogowe Dąb Oresund. Na trwałość wpływ ma tu przede wszystkim siedem warstw lakieru utwardzanego promieniami UV, które gwarantują także odporność na różnego rodzaju zabrudzenia. Dodatkowym, wizualnym już atutem, pozostają z kolei naturalne sęki, które sprawiają, że każda podłoga jest unikalna i niepowtarzalna.

Dbanie o drewnianą podłogę to nie tylko unikanie uszkodzeń i regularne mycie, ale także konserwacja. W przypadku uszkodzeń mechanicznych, powstałych na przykład w wyniku upadku jakiegoś ciężkiego przedmiotu, najlepiej przeprowadzić konserwację punktową, czyli zabezpieczyć podłogę przed deformacją spowodowaną wpływem wody. Konserwacja punktowa jest możliwa w przypadku podłogi olejowanej. Lakierowaną można zabezpieczać woskami, będzie to jednak tylko zabezpieczanie, chroniące przed uszkodzeniem wodą, a nie punktowa konserwacja. W przypadku lakieru trudno mówić o punktowej naprawie. Szlifowanie i cyklinowanie zazwyczaj będzie konieczne w całym pomieszczeniu, aby efekt był idealny.

Równie ważna pozostaje jednak konserwacja cykliczna. Warto ją przeprowadzać regularnie (minimum raz do roku) lub - w razie konieczności - częściej. Należy dobrać odpowiedni preparat, przeznaczony do konkretnego rodzaju powierzchni, następnie zapoznać się z instrukcją i dokładnie umyć podłogę. Środki te będą inne w zależności od tego, czy posiadamy podłogę olejowaną czy lakierowaną. W przypadku tej pierwszej, konserwacja polega na usunięciu starych powłok wosku, pokryciu pierwotnie zastosowaną warstwą oleju pielęgnacyjnego, a następnie - polerowaniu. Warto pamiętać, by przez okres około dwóch tygodni nie myć podłogi na mokro i ograniczyć jej eksploatację. Z kolei jeśli chodzi o powierzchnie lakierowane, zasadnicza różnica jest taka, że ich nie polerujemy. Wystarczy usunięcie poprzedniej warstwy (z pomocą przeznaczonego do tego celu specyfiku) i nałożenie środka regenerującego.

Pielęgnacja drewnianej podłogi nie jest zadaniem ani trudnym, ale przesadnie czasochłonnym. Odkurzanie raz lub dwa razy w tygodniu to nie wszystko. Ważne jest także dokładne mycie, wykonywane przy użyciu środków przeznaczonych do podłóg drewnianych oraz lekko wilgotnego mopa. Częstotliwość konserwacji podłóg olejowanych zależy do rodzaju zabezpieczenia. Podłogi olejowane mogą być wykończone olejem naturalnym, olejowoskiem albo olejem UV. W przypadku dwóch ostatnich wystarczy konserwacja co rok lub dwa. Z kolei olej naturalny należy konserwować w zależności od pomieszczenia oraz intensywności użytkowania, jednak powinno mieć to miejsce częściej niż raz do roku. Drewniane materiały to nie tylko szlachetny, ponadczasowy wygląd, ale również poczucie ciepła i specyficzny klimat oraz funkcjonalność i solidność. Innymi słowy: inwestycja na długie lata.

Artykuł z ekspozycją partnera


materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy