Reklama

Minimalizm jest modny! Jak działa “kapsułkowa garderoba”?

Wobec wyprzedażowej gorączki zakupów łatwo o chaos i kompulsywne zakupy pod wpływem emocji (oraz „okazyjnej” ceny na metce). Tymczasem eksperci radzą: zacznij robić bardziej przemyślane zakupy i stwórz spójną garderobę kapsułkową, w której wszystkie elementy będą ze sobą współgrały. Jak ją skomponować i dlaczego warto?

Podobno w każdej kobiecej szafie dałoby się wyselekcjonować 3 kartony pełne ubrań z podpisem: za 5, za 10 i za 15 kg. Żarty, żartami, jednak potwierdzeniem tej humorystycznej tezy może być badanie przeprowadzone przez markę Domodi, według którego aż 64% kobiet przyznaje się, że kupuje rzeczy pod wpływem impulsu: "na lepsze czasy" lub w rozmiarze, który wymaga zrzucenia przynajmniej kliku kilogramów. Dla przyszłej, lepszej wersji siebie. W sytuacji, gdy przechodzimy kryzys gospodarczy i rośnie świadomość ekologiczna, coraz szybciej przebija się do mainstreamu trend na minimalizm i Zero Waste. Warto zastanowić się, jak można go wdrożyć, aby zakupy robić rozsądniej, a posiadane już ubrania wykorzystywać najlepiej jak się da. 

Reklama

Jakoś(ć) to będzie? 

Minimalizm wywodzi się z filozofii Zen, która stawia mocno na jakość używanych na co dzień przedmiotów, a zarazem ich na estetykę, która ma sprawiać przyjemność. Ta zasada dotyczy również ubrań. Za radą Dominique Loreau, Francuzki żyjącej od lat w Japonii, autorki książki "Sztuka prostoty", warto przyjąć zasadę iż" "gdy decydujesz się na zakup jakiegoś ubrania, upewnij się, nadaje się ono do noszenia co najmniej z pięcioma innymi, które już masz". Tę cenną wskazówkę możesz wykorzystywać przy wszystkich zakupach. To podstawa przy tworzeniu garderoby kapsułkowej. Na czym to polega i jak to zrobić w praktyce? 

Szafa kapsułkowa -  co to takiego?

Szafa kapsułkowa jest garderobą w której liczy się nie ilość, ale jakość ubrań. Na podstawie kilkunastu lub kilkudziesięciu starannie dobranych ubrań i dodatków można stworzyć wiele różnych kombinacji - bez dokupowania kolejnych. W ten sposób oszczędzasz czas, pieniądze, a także tworzysz swój własny, rozpoznawalny styl. Dbasz też w ten sposób o naszą planetę, ponieważ branża modowa niestety w znaczny sposób zanieczyszcza środowisko (pod tym względem znajduje się na drugim miejscu, tuż po petrochemicznej!).

Capsule Wardrobe w praktyce -  kilka złotych zasad 

Tworzenie kapsułowej szafy zacznij od uczciwych (wobec siebie) porządków. To pierwszy, a zarazem najtrudniejszy krok. Wyjmij wszystko i podziel ubrania na 3 grupy: do oddania lub na sprzedaż, do noszenia oraz do przechowania (te należą do grupy "do noszenia", ale akurat skończył się na nie sezon).  

- W grupie “do oddania" powinny znaleźć się ubrania, których z jakichś powodów nie nosisz od przynajmniej roku. Przestań łudzić się, że zaczniesz je zakładać i nie czekaj na tzw. dobrą okazję, która może nigdy nie nadejść. Jeśli chcesz, poproś kogoś o pomoc w decyzji. Niech będzie to ktoś, kogo zdanie szanujesz - radzi Sandra Kotarska, ekspert portalu domodi.pl. - Wyselekcjonowane do oddania rzeczy od razu spakuj i przekaż dalej, żeby nie kusił Cię powrót do starych nawyków - dodaje ekspertka. 

Czas na ćwiczenie z kreatywności. Z grupy “do noszenia" wybierz 10 ubrań, które według Ciebie do siebie pasują ­ zarówno góry, jak i doły oraz samodzielne sukienki i dodatki. Skomponuj z nich (sama lub z pomocą) przynajmniej 5 zestawów. Pomocniczo, możesz je zapisać lub zrobić ich zdjęcia. 

Porządek to nie wszystko. Jak mądrze kupować ubrania? 

Zauważasz, że czegoś Ci brakuje? Pozbyłaś się ostatniego płaszcza? Zrób konkretną listę zakupów i trzymaj się jej. Robiąc zakupy online, możesz sprawnie przefiltrować wyniki i w kilka sekund znaleźć to, czego szukasz. Rozróżniaj kaprysy od rzeczywistych potrzeb, nie nagradzaj ani nie pocieszaj się ubraniami - znajdź na to inny sposób. Kupuj rzeczy dobrej jakości, które przetrwają dłużej niż jeden sezon. W innym wypadku minimalizm szybko zmieni się znów w konsumpcjonizm. 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: minimalizm
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy