Reklama

Reklama

Sposoby na pozyskanie oszczędności, prosto z naszego domu

Życie to niekończące się wydatki: jedne planowe, ponoszone każdego i uwzględniane w codziennym budżecie, ale są też te, które potrafią zaboleć najbardziej, bo niespodziewane, spadające na nas jak grom z jasnego nieba. Jak oszczędzić pieniądze, gdy z pensji ciężko coś odłożyć?

Zamiast rozkładać ręce, warto rozejrzeć się po mieszkaniu i zobaczyć, ile skarbów się w nim kryje. Dla nas mogą to być już nieprzydatne przedmioty, bez jakiejkolwiek wartości, ale dla innych - wręcz przeciwnie.

Szafa pełna pieniędzy

Pierwsze, co wielu przychodzi na myśl, to szafa, a raczej znajdujące się w niej ubrania. Szybki przegląd pozwoli nam się przekonać, co się jeszcze przyda, a co prawdopodobnie wyląduje w koszu na śmieci, piwnicy lub innym zapomnianym miejscu. Żyjemy w czasach pędzącego konsumpcjonizmu, kupując wiele rzeczy na jeden sezon, a czasem, by coś ubrać na konkretną okazję. To właśnie o takich strojach warto pomyśleć w pierwszej kolejności. Ale nie tylko, bo przecież moda się zmienia, a więc to, co kilka lat temu było jeszcze trendy, teraz co najwyżej przywołuje nostalgiczne wspomnienia minionych lat.

Reklama

Nie traktujmy zawartości naszej szafy z przesadnym sentymentem, bo bardzo możliwe, że kryją się w niej okazy, które możemy spieniężyć. I to za niemałą kwotę. Pokazują to zresztą internetowe giełdy sprzedaży, które są bardzo popularne.

Księgozbiór do weryfikacji

Dla wielu książki mają ogromną sentymentalną moc, zwłaszcza te, na których się wychowaliśmy. Prowadziły nas przez okres dzieciństwa, gdy ulubieni bohaterowie dodawali sił, a ich fascynujące historie rozpalały wyobraźnię. Tak samo było w czasie dorastania, bo często właśnie wtedy budujemy swoją tożsamość, a dzieła literackie, które na nas wpłynęły, zostają już z nami na zawsze. A co z pozostałymi - tymi pozycjami, które nie wywarły na nas wielkiego wrażenia? Kupiliśmy, przeczytaliśmy i zapomnieliśmy? Szkoda je trzymać na półce, gdzie zajmują tylko miejsce.

Dokonując książkowej inwentaryzacji, możemy uzbierać pokaźny zbiór egzemplarzy z szansą na znalezienie nowych nabywców. W poprzednim akapicie pisaliśmy o giełdach i także tu takie występują, ale są też inne źródła, jak przykładowo skup książek. Warto sprawdzić, jak przedstawia się stan naszego księgozbioru, przeanalizować, co nam się przyda, z jakimi pozycjami nie chcemy się rozstawać, a jakie są nam zupełnie obojętne - na tej podstawie wybierzemy książki do sprzedania. Przy okazji - nie tylko uporządkujemy mieszkanie, ale i zarobimy pieniądze.

Wartościowe multimedia

Jeśli chodzi o gry komputerowe, to na ich przykładzie widać w sposób najbardziej wyraźny, jak szybko mija czas i jak dynamicznie rozwija się rynek rozrywkowy. Mylą się jednak ci, którzy twierdzą, że przez upływ czasu, stare gry nie mają żadnej wartości. Wręcz przeciwnie - wiele osób pragnie wrócić do młodych lat i raz jeszcze poczuć ten sam dreszczyk emocji.

Filmy DVD to kolejny przykład przedmiotu, który wydaje się dziś przeżytkiem, ale nie dla osób kolekcjonujących starocie. Na pewno większą wartość będą miały filmy mało znane, autorskie, czasem niezależne (jakich często nie da się znaleźć online!), niż płyty dołączane do gazet czy tytuły bardzo popularne, dostępne w serwisach streamingowych.

Płyty CD i winylowe to zaś zupełnie inna liga, bo chociaż kompakty nie są specjalnie poszukiwane, to czarne płyty przeżywają renesans. Jeśli w swojej kolekcji posiadamy tzw. białe kruki, to możemy na nich zarobić spore pieniądze. A jeśli nie, to i tak warto próbować, sprawdzając, po ile sprzedawane są płyty, które mamy w swojej kolekcji.

Nietrafione prezenty nie muszą wylądować na śmietniku

Któż ich nie dostał? Są bardzo krępujące, bo jak pokazać osobie obdarowującej, że prezent nam się nie podoba? Niektórzy twierdzą, że podarków nie powinno się ani sprzedawać, ani oddawać, a tym bardziej wyrzucać. Tylko co z nimi zrobić, gdy zajmują miejsce lub nie pasują do wystroju mieszkania? Tutaj więc podobnie jak w przypadku ciuchów - warto pozbyć się sentymentów i poczucia winy, wystawiając niepotrzebne nam rzeczy na sprzedaż. Może znajdzie się ktoś, dla kogo dany przedmiot będzie czymś wymarzonym?

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie pieniędzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy