Reklama

Ultra violet: Jak wykorzystać go we wnętrzach?

Wyrazisty i pełen symboliki odcień fioletu o nazwie ultra violet - to właśnie ten kolor specjaliści z Instytutu Pantone wskazali jako odcień, który przez najbliższe 12 miesięcy będzie wyznaczał trendy i stanowił inspirację zarówno w świecie mody, jak i wnętrzarskich aranżacji.

Dlaczego właśnie fiolet?

Kolor roku Pantone, jak zwykle wybierany był w wielkiej tajemnicy, na zamkniętej naradzie. Nad finalną decyzją debatują specjaliści z całego świata, a ich główne założenie jest takie, że dany kolor ma podkreślać duch epoki, wynikać z potrzeb społecznych oraz trendów ideologicznych. W tym roku wybór padł na ultra violet (18-3838).

Jak wyjaśniają eksperci ośrodka, ich wybór nie był przypadkowy: "Fiolet z domieszką błękitu kojarzy się z kosmosem, a więc niczym nieograniczonymi możliwościami. Jest to również pochwała indywidualizmu oraz wychodzenia poza wszelkie utarte konwencje". Co ciekawe, ultra violet, jako kolor kojarzony z duchowością i mistycyzmem, pozwala nam się także wyciszyć i spojrzeć na codzienne problemy z nieco innej perspektywy.

Reklama

Ultra violet we wnętrzach - z czym go łączyć?

Aranżacja fioletu we wnętrzu wcale nie jest taką prostą sprawą. Najlepiej wygląda w stylistyce glamour oraz prowansalskiej. Doskonale komponować będzie się z bielą, czernią, szarością, srebrem i złotem. Nie bójmy się tego koloru komponować również z odcieniami kremowymi, kawy z mlekiem, błękitu, turkusu, mięty oraz pudrowego różu.  

- Ultra violet sprawdzi się też w towarzystwie ciemniejszych odcieni, takich jak np. granat, kobalt, bordo, marsala, magenta czy brąz. Najbardziej uniwersalnym połączeniem będzie natomiast zestawienie fioletu z czernią, szarością oraz bielą. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru, aby nie zaciemnić za bardzo naszego wnętrza - radzi Justyna Czapla, ekspert sklepu Eurofirany.

Jeżeli nie możemy zdecydować się na konkretny kolor, pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie duet oparty na połączeniu fioletu z jedną z wymienionych barw. W takim wydaniu fiolet nie będzie przytłaczał stylizacji, dzięki czemu aranżacja wnętrz zachowa właściwy balans.

Z czym nie łączyć ultra violet?

Wnętrza w kolorze fioletu często charakteryzują się powagą i eleganckim charakterem, ale niektóre połączenia kolorystyczne mogą nie wyjść naszemu wnętrzu na dobre. Ryzykowne będzie zestawienie z ultra violetem pomarańczowego, zielonego i czerwonego. Efekt może być kiczowaty i "gryźć w oczy".

Dodatki w kosmicznym kolorze

Na szczęście subtelne dodatki w kolorze mocnego fioletu, w przeciwieństwie do dużych powierzchni, łatwo wprowadzić do naszych domowych aranżacji. Jest to także świetna okazja do wnętrzarskich eksperymentów, co jest zgodne z głównym założeniem przedstawicieli Pantone na ten rok. Bo ultra violet ma nas inspirować do zmian.

Wszelkie elementy jak np. świece, nowoczesny wazon, wzorek na ceramice, drobne akcesoria kuchenne czy łazienkowe, dekoracyjne poduszki, dywany, zasłony, ręczniki oraz podkładki na stole w tym kolorze mogą okazać się w tym roku wnętrzarskim hitem. A wszelkie tekstylia możesz wymieniać niewielkim kosztem i nakładem sił.

Nie zapomnijmy także o jednej z najpiękniejszych domowych dekoracji, czyli żywych kwiatach. W modnym kolorze znajdziemy storczyki odmiana vanda oraz cyklameny i hiacynty. Ciekawym rozwiązaniem będzie także postawienie na fioletowe doniczki i osłonki.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: pantone | kolory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama