Reklama

Reklama

Dekalog przyjaźni

O przyjaźń, jak o każdy związek, trzeba dbać. Oto rady, które sprawią, że wasza przyjaźń będzie trwała lata.

1. Bądź lojalna. Przy osobach trzecich mów o przyjaciółce tylko dobrze. Nigdy nie przekazuj dalej tego, co ona powiedziała ci w tajemnicy.

2. Dbaj o to, by nie utracić kontaktu. Zadzwoń raz na kilka tygodni, nawet w najgorętszym okresie, zapytaj, co słychać. Umawiajcie się do kina, teatru.

3. Wysłuchaj jej. Nawet jeśli tobie wydaje się, że prezentowany problem jest błahy. Jeśli tak uważasz, spróbuj zmienić jej punkt widzenia w sposób delikatny, pokazując inne możliwe do przyjęcia perspektywy. Ale nie ignoruj.

Reklama

4. Chwal ją często. Mów o jej dobrych cechach, komplementuj.

5. Krytykuj szczerze i konstruktywnie. Krytyczną uwagę zawsze zakończ miłym, trochę żartobliwym akcentem: "Ale buty masz za to śliczne!", "I tak cię kocham!".

6. Bądź obok, gdy w jej życiu dzieje się coś złego. Może nie pomożesz znaleźć rozwiązania, a obiektywnie patrząc, twoja obecność niewiele da. Ale czasami trzeba po prostu być. To wystarcza.

7. Wybaczaj, gdy się poróżnicie. Gdy ona trochę nawali, zrobi przykrość, nie chowaj długo urazy. 8. Bądź za nią odpowiedzialna. Troszcz się, gdy widzisz, że zimą jest za lekko ubrana, albo gdy uważasz, że bierze na swoje barki za dużo obowiązków.

9. Pamiętaj, że przyjaźń ma granice. Twoja przyjaciółka może mieć swój świat: partnera, znajomych, a nawet innych przyjaciół. Nie bądź o to zła.

10. Dbaj, by wasza relacja była symetryczna. Pozwól jej być obok, gdy przechodzisz w życiu kryzys. Dopuść ją do swoich sekretów, staraj się otwierać, nawet gdy to dla ciebie trudne. Przyjmuj od niej komplementy. Kiedy w czasie ulewy ona zaproponuje, byś wzięła jej parasol, zrób to. Daj się sobą zaopiekować, nawet jeśli uważasz samą siebie za silną i samowystarczalną. Na tym polega przyjaźń!

Na podstawie: Steve Duck "Understanding relationships" ("Zrozumieć bliskie relacje").

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje