Reklama

Jak zwiększyć libido?

Współcześni Polacy uprawiają seks rzadziej i krócej niż ich rodzice. Stres i zmęczenie to częste, ale niejedyne powody, dla których nie mamy ochoty na zbliżenia. Mniejszy popęd seksualny jest problemem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego coraz częściej pojawia się pytanie: jak zwiększyć libido?

Co to jest libido?

Zygmunt Freud zapytany: co to jest libido, powiedziałby, że jest ono energią pochodząca z popędów kierujących naszymi zachowaniami. Przyrodnicze definicje mówią, że libido to ochota na seks, która pojawia się bez obecności partnera czy wyraźnego zewnętrznego sygnału erotycznego, a wywołana jest przez hormony: testosteron i estrogen. 

Interdyscyplinarne wyjaśnienie określa libido jako stan psychiczny i odpowiadające mu reakcje biologiczne, które są początkiem zachowań seksualnych. Mówiąc prościej, libido to popęd seksualny i stopień, w jakim odczuwamy pożądanie. 

Reklama

Wysokie czy niskie libido?

Niskie libido oznacza, że u danej osoby w ogóle nie występuje zainteresowanie seksem lub jest ono minimalne. Natomiast wysoki poziom libido mają jednostki odczuwające żądze bardzo często. Przy czym "normalna" częstotliwość pojawiania się popędu seksualnego będzie różna dla różnych ludzi - u jednych seks czy masturbacja raz w tygodniu to zupełnie wystarczająca częstość, dla innych normą będzie codzienne współżycie.

Spadek polskiego libido

Profesor Zbigniew Izdebski, który od lat bada kontakty intymne mieszkańców kraju nad Wisłą, zauważył, że prowadzimy uboższe życie seksualne niż nasi rodzice. Według badań aktywność seksualna Polaków w 2020 r. zmniejszyła się o 10 proc. w stosunku do 1997 r. Skrócił się także czas, który poświęcamy łóżkowym przyjemnościom. Przeciętna para w 2001 r. uprawiała seks przez około 18 minut, w 2017 stosunek trwał już tylko niespełna kwadrans. Mniejsza ochota na seks może wynikać z różnorodnych czynników, jednym z nich jest pandemia COVID-19.

Ambitni i z niskim libido

Jako główne przyczyny spadku libido naukowcy najczęściej wskazują przemęczenie i stres. Współcześni ludzie często są niezwykle ambitni: dążą do sukcesu zawodowego, uznania, sławy, fortuny. W efekcie pracujemy dużo i często nie pozwalamy sobie odpocząć. Chronicznie zestresowani i zmęczeni zabijamy swoje libido. 

Dlaczego mamy mniejszą ochotę na seks?

Libido zależy od trzech typów czynników: biologicznych, psychologicznych oraz społeczno-środowiskowych. Wśród psychologicznych powodów niskiego zainteresowania seksem trzeba wymienić: konflikty w związku, niską samoocenę, depresję, obniżony nastrój czy różnego rodzaju lęki (np. przed zajściem w ciążę czy kłopotami z erekcją), brak lub złe doświadczenia z seksem, wstyd i zakłopotanie, brak poczucia bezpieczeństwa.

Do najczęstszych biologicznych powodów zaburzeń popędu seksualnego zaliczane są bezsenność, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz inne problemy kardiologiczne, a także zaburzenia hormonalne i neurologiczne. Zażywanie leków antydepresyjnych, przeciwbólowych czy nasennych to kolejni sprawcy mniejszej ochoty na seks. W przypadku kobiet powodem niskiego poziomu libido może być antykoncepcja hormonalna, a u mężczyzn niedobór cynku. Nie bez znaczenia jest też wiek - im jesteśmy starsi, tym mniejszą ochotę mamy na współżycie. Ochota na seks u wielu kobiet związana jest z cyklem menstruacyjnym.

Niekiedy normy społeczne, które nakazują np. kobiecie być skromną i odbierają jej prawo do odczuwania pożądania, są także przyczyną mniejszego (podświadomie czy świadomie wymuszonego) libido. Niekiedy sytuacja środowiskowa zmniejsza ochotę na seks - przykładem może być brak prywatności, gdy duża rodzina mieszka w niewielkim mieszkaniu. Badania wykazały, że niski status ekonomiczny także może u niektórych zmniejszać ochotę na seks.

Menstruacja a libido

Libido u kobiet może być zależne od fazy cyklu miesięcznego. Najmniejszy popęd występuje przed i podczas okresu. Po jego zakończeniu wzrasta poziom estrogenu i testosteronu we krwi, który osiąga apogeum około 10. dnia cyklu - to wówczas większość kobiet odczuwa najsilniejsze pożądanie. Znaczna część pań obserwuje u siebie wysokie libido także podczas owulacji.

Co wspólnego mają koronawirus i libido?

W pierwszej połowie 2020 roku 51 proc. Polaków zadeklarowała zadowolenie ze swojego życia intymnego. Większe zainteresowania seksem podczas pierwszej fali koronawirusa zauważyło u siebie 22 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet. Badanie przeprowadzono na początku pandemii, gdy jeszcze nikt nie spodziewał się, że potrwa ona tak długo. U końca 2021 roku psycholodzy i seksuolodzy obserwują wzrost problemów związanych z libido i życiem seksualnym. 

Na początku pandemii respondenci jako główny powód wpływający na ich niechęć do aktów miłosnych wskazywali zmęczenie i stres (25 proc. kobiet i 22 proc. mężczyzn). Dla 18 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn problemem w podjęciu współżycia była ciągła obecność dzieci i innych osób w domu. Obecnie seksuolodzy zauważają, że podczas izolacji jesteśmy zmuszeni do ciągłego przebywania z drugą osobą. Dla zgodnych partnerów może być to okazja do bliskości, jednak dla par z problemami staje się powodem do kłótni, agresji i narastania kłopotów w związku i łóżku. Ciągłe przebywanie w domu sprawia, że nie dbamy o wygląd, co może sprawić, że w oczach partnera stajemy się mniej atrakcyjni.

Szacuje się, że w Polsce z depresją zmaga się około 1,5 miliona osób. Liczba ta zwiększyła się w wyniku izolacji, utraty pracy i innych społecznych oraz psychologicznych aspektów pandemii. 42 proc. Polaków w trakcie epidemii koronawirusa zauważyło u siebie obniżony nastrój, stany lękowe, zaburzenia snu. Ponad 78% z tych osób deklaruje, że przed pandemią nie miało takich objawów. Spadek libido i pogorszenie życia seksualnego może być spowodowany depresją i złym stanem psychicznym wielu Polek i Polaków.

Jak zwiększyć libido?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak zwiększyć libido - wszystko zależy od prawidłowego zidentyfikowania czynników, które wywołały jego obniżenie. W wielu przypadkach może to być zmęczenie i stres. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są relaks i odpoczynek. Należy się dobrze wysypiać i korzystać z urlopów. Pomocne okazują się także medytacja i wyciszenie. Polecana jest także aktywność fizyczna, dzięki której narządy płciowe są lepiej ukrwione, co zwiększa libido i odczuwaną przyjemność. U niektórych par powodem obniżonego libido może być nuda i monotonia - te powinny eksperymentować w sypialni i poszukiwać nowych dróg osiągania przyjemności. 

Jak podnieść libido u kobiety?

Niektóre kobiet odczuwają pożądanie responsywne, czyli takie, które można wywołać jedynie zewnętrzną stymulacją. W przypadku takich pań sprawdzą się pieszczoty, przytulanie i inne formy bliskości. 

Jak podnieść libido u kobiety? Panie mogą spróbować naturalnych substancji zwiększających libido - afrodyzjaków. Na panie szczególnie dobrze działa anyż, czekolada, maca, miłorząb japoński, szparagi, lubczyk, kozieradka, rozmaryn, rodzynki, winogrona i brzoskwinie. Warto spróbować także aromatoterapii zapachem wanilii, róż czy drzewa sandałowego. 

Jak podnieść libido u mężczyzn?

Panowie także mogą być podatni na afrodyzjaki, szczególnie dobrze działają na nich brzoskwinie, arbuzy, morele, figi, owoce morza, gałka muszkatołowa, lubczyk, kozieradka, imbir, mięta, oregano i żeń-szeń. Dieta bogata w ryby, produkty pełnoziarniste oraz zwierające cynk: pestki dyni, ostrygi, żółty ser, wątróbkę, jaja, ryż czy kaszę gryczaną także może okazać się pomocna. 

Jak zwiększyć libido mężczyzny? U panów pożądanie mogą wywołać bodźce wzrokowe, pikantne SMS-y czy innego rodzaju zachęty ze strony partnerki. 

Ogromna gama przyczyn spadku libido u obu płci ma podłoże zdrowotne, dlatego obserwując dłuższy spadek pożądania, warto udać się do lekarza i dokładnie zbadać swój organizm. Niekiedy konieczne może okazać się przyjmowanie leków. Jeśli wykluczone zostaną przyczyny fizjologiczne, a problem będzie się pogłębiał, należy udać się do psychologa bądź seksuologa.

***

Zobacz także:

Brak seksu pogarsza zdrowie?

Seks w czasie miesiączki

Sekret udanego związku. Nigdy nie pomijaj tego kroku

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: libido
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy