Reklama

Seks ma same zalety? Czasem warto się od niego powstrzymać

Seks to jedna z najprzyjemniejszych aktywności w naszym codziennym życiu. Ma wiele zalet zdrowotnych, m.in. zmniejsza stres i obniża ciśnienie. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których stosunek może być szkodliwy dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Kiedy powinniśmy odmówić naszej partnerce lub partnerowi?

Oprócz oczywistych zalet seksu jak zwiększenie poczucia bliskości i bezpieczeństwa czy sprzyjanie odchudzaniu przez spalanie kalorii, są także inne wskazania medyczne do jego uprawiania. Wśród nich znajdują się takie korzyści zdrowotne jak: zmniejszanie stresu, obniżanie ciśnienia, wzmacnianie serca, łagodzenie bólu, a nawet leczenie bezsenności. Jednak mimo licznych korzyści z regularnego uprawiania seksu, w pewnych momentach należy powstrzymać się od współżycia.

Kiedy nie uprawiać seksu? Wskazania zdrowotne

Osoby chorujące na ciężkie choroby czy po przebytych operacjach i poważniejszych zabiegach powinny się powstrzymać od uprawiania seksu na czas rekonwalescencji. Przede wszystkim uważać powinni chorzy na serce - po przebytym zawale wskazana jest nawet kilkutygodniowa wstrzemięźliwość od stosunków seksualnych. Warto w tej sprawie skonsultować się ze swoim lekarzem.

Reklama

Współżycie nie jest wskazane także w przypadku infekcji intymnej jednego z partnerów. Podczas seksu bakterie mogłyby się rozprzestrzenić oraz spowolniłoby to proces leczenia. Dlatego też w takim przypadku należy szczególnie zadbać o higienę intymną i przyjmować odpowiednie leki, powstrzymując się jednocześnie od stosunku.

Jeśli chodzi o kwestie dotyczące jedynie kobiet, to szczególną ostrożność przy seksie powinny zachować przed jak i po zabiegach ginekologicznych. Również przed wykonaniem niektórych badań np. cytologii ważne jest, aby przez kilka dni przed nimi zrezygnować ze współżycia, które mogłoby zniekształcić późniejsze wyniki.

Wiele kobiet ma obawy przed uprawianiem seksu podczas ciąży. Jeżeli nie ma ryzyka poronienia, odbywanie stosunku jest możliwe. Najlepiej jednak także skonsultować to z ginekologiem. Ostrożność jest zalecana podczas pierwszego trymestru, kiedy zagrożenie poronienia jest największe, a dodatkowo kobiety zmagają się wtedy z licznymi dolegliwościami, jak nudności czy drażliwość piersi. Przeciwskazaniami są również: ryzyko przedwczesnego porodu, niewydolność szyjki macicy oraz nieprawidłowo ułożone łożysko.

Po porodzie także należy zachować abstynencję seksualną. W trakcie połogu goją się rany w okolicach intymnych, co więcej może pojawić się niekontrolowane krwawienie czy wydzielina z pochwy. Z tych powodów lepiej przez kilka tygodni od rozwiązania ciąży powstrzymać się od seksu.

Kiedy nie uprawiać seksu? Wskazania psychiczne

Zupełnie naturalne jest, że czasami po prostu nie mamy ochoty na seks. Nie jesteśmy w nastroju, przeżywamy problemy w pracy, gorzej się czujemy. Wszystko to nasz partnerka lub partner powinni zrozumieć - pod warunkiem, że zakomunikujemy to w odpowiedni sposób. Warto wytłumaczyć, dlaczego akurat tego dnia wolimy zrezygnować ze współżycia i zaproponować inną formę spędzenia wspólnie czasu.

Niektóre pary stosują seks jako formę pogodzenia się po kłótni. Również w filmach i serialach takie rozwiązanie jest często pokazywane. Jednak nie wszyscy są jego zwolennikami i jest to jak najbardziej normalne. Kiedy mamy w sobie wiele emocji, potrzebujemy się uspokoić, a wtedy nawet samo przebywanie, nie mówiąc już o stosunku, z osobą, która nas zdenerwowała, może te emocje tylko nasilać.

Jeśli nie jest to jednorazowa kłótnia, a dłuższy kryzys, tym bardziej ciężko o udany seks. W takim okresie trudno nam znaleźć na niego ochotę, a jeśli już decydujemy się na stosunek, to raczej jest to obowiązek niż przyjemność. I będzie tak dopóki nie rozwiążemy problemów w związku, dlatego warto postawić na komunikację, bez której żaden element nie będzie prawidłowo funkcjonował.

Pamiętajmy, że najważniejsza jest zgoda naszej partnerki czy partnera na seks. Nieważne, czy jest to dopiero co poznana osoba czy nasza żona lub mąż - gwałt małżeński wbrew poglądom wielu osób istnieje i niestety regularnie do niego dochodzi w wielu polskich rodzinach. Oczywiście, jeśli chodzi o kogoś nieznajomego trzeba zachować szczególną ostrożność, pamiętać o zabezpieczeniu, a także o własnym bezpieczeństwie - fizycznym i psychicznym.

Warto przy tym temacie wspomnieć również o osobach aseksualnych, które najczęściej nie odczuwają pociągu seksualnego. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają libido, w ogóle nie uprawiają seksu czy nie tworzą związków. Wciąż mogą bowiem posiadać pociąg romantyczny - choć istnieją także osoby aseksualne i aromantyczne jednocześnie. Aseksualność nie jest chorobą czy zaburzeniem, a naturalnie występującym zjawiskiem, przez wielu uważanym nawet za osobną orientację seksualną.

Czytaj więcej:

Najlepsza godzina na seks. Szczyt możliwości kochanków

Czym grozi nieuprawianie seksu? Zdrowotne konsekwencje abstynencji seksualnej

Na seks czekałam do ślubu, a potem do rozwodu

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: abstynencja seksualna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy