Grzybobranie: Czas, start!
Deszczowa wiosna może sprawić, że w tym sezonie zbiory grzybów będą wyjątkowo obfite. Zanim jednak wybierzesz się na poszukiwania sprawdź, o czym musisz pamiętać, by grzybobranie nie skończyło się wizytą w szpitalu
Grzybobranie: Czas, start!
1 / 6
Gdzie zbierać grzyby?
Doświadczeni grzybiarze znają miejsca, w których leśne rarytasy rosną szczególnie obficie. Szansa, że zdradzą ich lokalizacje jest niewielka, każdy musi więc samodzielnie znaleźć swoje grzybowe zagłębie.
Na najbardziej obfite zbiory można liczyć w województwach: lubuskim, wielkopolskim i pomorskim. Niektóre gatunki preferują sąsiedztwo konkretnych drzew, np. borowików najlepiej szukać pod dębami i sosnami, podgrzybków pod bukami, kozaków pod brzozami, a rydzów w świerkowym lesie.
Są i miejsca, których należy unikać: zbieranie grzybów jest zakazane na terenach rezerwatów i parków narodowych, w lasach objętych zakazem wstępu, w ostojach zwierzyny, wśród drzewostanów nasiennych oraz na terenach wojskowych.
Legalne, ale niezalecane jest zbieranie grzybów w pobliżu dróg, wysypisk śmieci, w sąsiedztwie zakładów przemysłowych. Grzyby bardzo szybko chłoną zanieczyszczenia z gleby, wspomnianych miejsc lepiej więc unikać w trosce o własne zdrowie.