Ból głowy

Ból głowy jest najczęstszym powodem konsultacji lekarskich, ale co najważniejsze - 90 proc. bóli głowy nie wiąże się z poważnymi chorobami, a jest jedynie spowodowane napięciami nerwowymi, ewentualnie schorzeniami zatok.

Ból głowy spowodowany jest głównie przemęczeniem, nadużyciem alkoholu czy niedospaniem. Tylko 15 proc. ludzi stwierdza, że bóle te wpływają na jakość życia i to oni wymagają pomocy lekarskiej.

Powody bólu głowy

Przyczyny mogą być zwyczajne, choćby przemęczenie, bardziej skomplikowane, czyli zapalanie zatok lub poważne stany chorobowe.

Napięciowy ból głowy

Jest problemem dotyczącym osób z problemami zawodowymi lub rodzinnymi. Ból opasuje głowę obręczami, może pojawiać się tygodniami z przerwami.

Zapalenie zatok

Przyczyną zapalenia i wiążącego się z nim bólu może być katar, katar sienny lub infekcja. Jest to stale towarzyszący ból, bez nasilania się, pulsujący.

Reklama

Migrena

Są to powracające bóle głowy, którym towarzyszyć mogą zaburzenia widzenia. Często dotykają młode osoby w okresie dojrzewania. Charakterystycznymi objawami są: wrażliwość na światło, możliwe wymioty, albo drętwienie jednej z kończyć tuż przed pojawieniem się bólu głowy.

Zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych

Infekcja dotyczy opon, które otaczają mózg i rdzeń kręgowy. Objawia się wymiotami, gorączką, światłowstrętem, bardzo złym samopoczuciem, ostrym bólem głowy, sztywnieniem karku, a nawet obniżonym stopniem świadomości. W momencie podejrzeń tej choroby wskazane jest niezwłoczne udanie się do lekarza.

Wylew podpajęczynówkowy

Gwałtowne wystąpienie ostrego bólu, porównywanego z ciosem w tył głowy. Dodatkowo pojawić się mogą wymioty, usztywnienie karku, dezorientacja, trudności w mówienie, zaburzenia widzenia i drżenie. Należy natychmiast wezwać lekarza.

Wylew podtwardówkowy

Do wylewu może dojść u starszych ludzi po uderzeniu się w głowę. Kilka tygodni później mogą nastąpić okresy senności, utraty świadomości, lekki ból głowy, nietrzymanie moczu i kału, zaburzenia mowy oraz drgawki. Są to objawy często uznawane za normalne w podeszłym wieku, jeśli natomiast pojawiły się po wcześniejszym uderzeniu w głowę, nie należy ich bagatelizować.


Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ból głowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL