Reklama

Reklama

Czym grozi nadciśnienie?

Gdy często boli cię głowa, dzwoni ci w uszach, a z nosa leci krew, sprawdź swoje ciśnienie. Zbyt wysokie może doprowadzić do groźnych chorób.

Ciśnienie dorosłego człowieka nie powinno przekraczać 140/90 mmHg. Jego wahania są zjawiskiem naturalnym, ale jeżeli zbyt długo pozostaje stale podwyższone, jest groźne. - Nadciśnienie tętnicze to choroba wciąż bagatelizowana.

Pokutuje przekonanie, że skoro nie boli, to pewnie to nic poważnego. Dodatkowo tłumaczymy sobie, że przecież tyle osób choruje i żyje, więc my też sobie poradzimy. Niestety, nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji nieleczenia tej zdradliwej choroby - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz, hipertensjolog, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Reklama

Nadciśnienie powoduje, że w sercu może dochodzić do przerostu i pogrubienia ściany mięśnia serca (zwłaszcza lewej komory). Tętnice z biegiem czasu sztywnieją, a nerki zaczynają uwalniać niewielkie ilości białka. Jeżeli w tym czasie zareagujemy, większość zmian można jeszcze zatrzymać lub odwrócić.

W przeciwnym razie może dojść do przyspieszonego rozwoju miażdżycy, zawału serca czy też udaru mózgu. Dodatkowo nieleczone nadciśnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn pogarszania się funkcji nerek, zwłaszcza w wieku podeszłym, a także zmian w obrębie siatkówki i rozwoju demencji u osób starszych.

Co więc robić? Przede wszystkim zmień dietę, bo choroba często jest wynikiem spożywania potraw tłustych i słonych. Zrezygnuj z nich, pij też mniej kawy. Jedz dużo owoców, warzyw i produktów zbożowych. Ciśnienie obniża też aktywność fizyczna. - Przestrzeganie tych zasad i przyjmowanie leków, jeżeli jest to konieczne, w znacznym stopniu opóźnia rozwój choroby, a w przypadku zmian w układzie sercowo-naczyniowym, może je wręcz odwrócić - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz.

Niebezpieczeństwo

Nieleczone wysokie ciśnienie skraca życie średnio o 15 lat. Doprowadza do uszkodzenia serca, mózgu, nerek czy oczu. O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy w większości pomiarów wykonywanych o różnych porach dnia oraz w spoczynku wartość ciśnienia skurczowego wynosi ≥140 mmHg, natomiast rozkurczowego ≤ 90 mmHg.

Tele Tydzień 22/2014

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje