Reklama

Reklama

Jak pozbyć się siniaków

​To najczęstsza kontuzja mięśni. Potłuczenia zwykle są skutkiem przewrócenia się albo silnego uderzenia.

Siła upadku powoduje, że dochodzi do uszkodzenia naczyń włosowatych. Są to cienkościenne naczynia krwionośne, które oplatają tkanki i docierają do prawie każdej komórki ciała. Miejsce stłuczenia na początku bardzo boli, ale naskórek nie jest rozcięty.

Jednak krew z pękniętych naczyń wylewa się do okolicznych tkanek, a to wywołuje zasinienie skóry. Czasem powstaje guz (krwiak), który boli przy dotyku. Gdy hemoglobina zacznie się wchłaniać, siniak zmienia kolor - od ciemnogranatowego, przez odcienie fioletu, aż do żółtego. Trwa to 7-10 dni.

Jeżeli chcesz przyspieszyć gojenie, zaraz po upadku przyłóż zimny kompres. Zahamuje on wewnętrzne krwawienie i zmniejszy obrzęk. Woreczek z lodem lub żelowy kompres trzymaj nie dłużej niż 10 min. Jeśli nie masz pod ręką lodu, do obolałego miejsca przyłóż cokolwiek zimnego, np. puszkę ze schłodzonym napojem.

Reklama

Okładu nie przykładaj jednak bezpośrednio na skórę, bo możesz ją odmrozić. Kompres owiń np. w ręcznik lub nawet cienką bluzę. Obolałą rękę albo nogę staraj się trzymać wyżej serca, to także ograniczy podskórne krwawienie. Po upływie doby na potłuczone miejsce przyłóż kompres ciepły i wilgotny.

To z kolei rozszerzy naczynia krwionośne, dzięki czemu organizm szybciej wchłonie krew z uszkodzonych naczyń. Siniaki potraktuj aerozolem lub żelem na stłuczenia. O innych sposobach ich likwidacji, czytaj w ramce na górze. Jeżeli masz skłonność do siniaków, profilaktycznie zażywaj preparaty z wit. C i rutyną.

Idź do lekarza, gdy...

Siniak jest rozległy, z dużym obrzękiem, bardzo boli i nie goi się.
Uderzyłaś się w głowę i masz nudności.
Masz wylew w oku, widzisz podwójnie.
Ból w okolicach siniaka pojawia się tylko przy niektórych ruchach.

Cztery domowe sposoby na stłuczenia

1. Rozgnieć 5 ząbków czosnku, wymieszaj z 2 łyżkami oliwy. Nasącz gazę i przykładaj na stłuczone miejsce kilka razy w ciągu dnia.
2. Jedną łyżkę sody oczyszczonej lub octu wymieszaj ze 100 ml wody (niecałe pół szklanki). Nasącz gazę i przyłóż na 10 minut do stłuczonego miejsca.
3. Siniaki i obrzęki złagodzą okłady z nalewki z arniki górskiej, rozcieńczonej w wodzie trzy lub nawet dziesięciokrotnie.
4. Stłucz wewnętrzną część liścia kapusty tak, by puścił sok. Przyłóż na skórę i owiń bandażem. Okład z kapusty możesz zastosować na noc.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy