Reklama

Reklama

​Krótkowzroczność

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, która polega na niewłaściwym skupianiu promieni świetlnych.

Osoby, które nie potrafią przeczytać tekstów z dużych odległości, mają problem z określeniem małych elementów w oddalonym, obserwowanym obiekcie oraz mrużą oczy, mogą mieć wadę wzorku - krótkowzroczność.

Co jest powodem krótkowzroczności?

Zdrowe oko bez żadnego napięcia mięśni skupia promienie świetlne dokładnie na siatkówce, co w rezultacie daje ostry obraz. U osób z krótkowzrocznością promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, co skutkuje nieostrym obrazem z daleka. Obecnie wyróżnia się trzy przyczyny tej wady wzroku - uwarunkowania genetyczne, wiele godzin pracy wzrokowej z bliska oraz uwarunkowania etniczne.

Reklama

Leczenie krótkowzroczności

Osoby z krótkowzrocznością są leczone przy pomocy okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych. Soczewki są zawsze wklęsło - wypukłe. Dodatkowym sposobem są zabiegi chirurgiczne, eliminujące wadę wzroku.

Rodzaje krótkowzroczności

Opisując tą wadę wzroku, podaje się jej stopień w dioptriach ze znakiem minus przed liczbą. Krótkowzroczność osiowa postępują najbardziej w okresie dojrzewania i stabilizuje swój poziom do trzydziestego roku życia, jest najczęściej spotykaną. Krótkowzroczność krzywiznowa powodowana jest przez nadmierną wypukłość rogówki lub soczewki. Trzeci rodzaj to krótkowzroczność refrakcyjna, będąca skutkiem zaćmy lub cukrzycy.

Jak często występuje krótkowzroczność?

U ludzi rasy żółtej dochodzi nawet do 80 proc. populacji, zaś białej do 30 proc. 

Jak zapobiegać postępowaniu wady?

Osoby z krótkowzrocznością powinny wystrzegać się czytania w pozycji leżącej, powinny dbać o utrzymanie wystarczającej odległości od czytanych tekstów, monitora, wystarczające oświetlenie w miejscu pracy oraz często robić przerwy podczas pracy wzrokowej.

 

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje