Przyczyny i leczenie bulimii

Bulimia jest chorobą, która zazwyczaj dotyczy młodych dziewczyn, charakteryzuje się tzw. "wilczym głodem", chora osoba w bardzo krótkim czasie potrafi zjeść duże ilości pokarmu, które później zwraca, ponieważ boi się, że jej waga znacznie wzrośnie. Najbardziej niepokoi fakt, że bulimia często jest kojarzona przez młode dziewczyny ze specyficzną formą odchudzania. Tymczasem lekarze biją na alarm - ten trend ma tendencję wzrostową.

Co to jest bulimia?


Bulimia ma podłoże psychiczne, chora osoba odczuwa paniczny strach przed przytyciem, dlatego zmusza swój organizm do wymiotów. W późniejszym etapie tej choroby same wymioty nie wystarczają więc chore osoby sięgają po środki przeczyszczające i moczopędne po to aby jak najwięcej usunąć z organizmu pokarmu.

Chore osoby bardzo dobrze się maskują, dlatego na początku rozwoju bulimii nawet nie widać, że dana osoba zmaga się z nią, w późniejszych etapach też ciężko jest rozpoznać jakiekolwiek oznaki choroby jednak po wykonaniu badań można zauważyć niski poziom glukozy, cholesterolu, magnezu potasu.

Jakie są przyczyny bulimii?



Główną przyczyną, która prowadzi do bulimii jest długotrwały stres, który jest na przykład spowodowany złymi relacjami między bliskimi, problemami miłosnymi, kłopotami rodzinnymi, egzaminami lub pracą. Osoby chore mają charakterystyczne cechy osobowości - nie wierzą w siebie, mają częste zmiany nastrojów (wybuchowość na przemian z depresją), załamują się.

Jak walczyć?



Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią dietę, która jest niezbędna do prawidłowego odżywiania i leki (często są to zioła), które zwiększają odporność na stres. Jeżeli występują cięższe przypadki choroby wtedy stosuje się farmakoterapię i porady psychologiczne. W niektórych poradniach stosuje się regulatory akupunkturowe, które są bardziej skuteczne niż leczenie farmakologiczne, po którym występują skutki uboczne (spadek libido, brak koncentracji,  senność). Natomiast po regulatorach akupunkturowych u chorych wymioty ustępują już po kilku dniach.

Reklama

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL