Reklama

Reklama

Uczulenie na promienie

Wystarczy, że słońce ledwo cię muśnie, a już jesteś zsypana bąblami? Zapewne masz na nie alergię.

Słońce częściej uczula kobiety, a alergia pojawia się w wieku 20-35 lat. Duża grupa to ludzie wrażliwi także na inne alergeny (np. na pokarmy, pyłki roślin czy leki). Ten rodzaj alergii nazywany jest pokrzywką słoneczną (świetlną).

Na ciele pojawiają się pęcherze, które przypominają bąble po oparzeniu pokrzywą - stąd nazwa choroby. Pęcherze mocno swędzą, utrzymują się przez kilka godzin i znikają, nie pozostawiając żadnych śladów. Najczęściej uczula słońce plaż Morza Śródziemnego, ale i nasze słoneczko potrafi wywołać alergię.

Reklama

Jeżeli jesteś nadwrażliwa na promienie UV-B, bąble pojawiają się tylko tam, gdzie słońce może bez problemu operować - na dekolcie, rękach i nogach.

Gdy natomiast uczulają cię promienie UV-A, pokrzywka może pojawić się także w dni pochmurne. Te promienie przenikają też przez szyby (uważaj więc w czasie jazdy samochodem) i przez ubranie. Bąble występują na całym ciele.

Lekarze odnotowali, że coraz częściej trafiają do nich pacjenci nadwrażliwi na oba rodzaje promieniowania. Co więcej, u niektórych pokrzywka pojawia się także po ekspozycji na sztuczne oświetlenie.

Choroba potrafi utrzymać się bardzo długo (około 5 lat), a niekiedy nawet przez całe życie. Leczenie pokrzywki słonecznej jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Dostępne metody działają wyłącznie objawowo. Gdy masz alergię na UV-B, mogą pomóc kremy z wysokimi filtrami (50 lub 100) i unikanie słońca. Podczas wysypu bąbli ulgę przynoszą leki steroidowe i przeciwhistaminowe.

30/2014 Tele Tydzień

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje