Wszystko o cyklu miesiączkowym

Regularny cykl miesiączkowy powinien trwać od 20 do 35 dni, a przeciętna długość to 28 dni. Jeżeli twój okres występuje częściej niż 20 dni lub rzadziej niż 35 to oznaki, że masz nieregularne miesiączki.

Jakie są przyczyny nieregularnego miesiączkowania?

Bardzo często głównymi przyczynami nieregularnych cykli jest stres, zmienny tryb życia oraz leki. Nieregularny okres występuje także u młodych dziewczyn, które dopiero zaczęły miesiączkować. Często dzieje się tak, że twój cykl zostaje przerwany i musisz czekać na niego nawet kilka miesięcy. Nie ma powodów do niepokoju - wszystko unormuje się w swoim czasie, jeżeli jednak nic się nie zmieni, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na nieregularne miesiączki jest szybka utrata wagi, która powoduje zmiany w twoim organizmie oraz cyklu menstruacyjnym. Odpowiednie odżywianie również jest bardzo ważne, szczególnie powinnaś unikać słonych potraw oraz gazowanych napoi, które znacznie pogarszają twoje samopoczucie przed okresem i w trakcie okresu również.

Reklama

Dolegliwości podczas miesiączki

Zdarza się, że podczas okresu odczuwasz bóle brzucha, które są spowodowane owulacją - jajeczko podczas okresu wydostaje się z jajowodu. Nie powinnaś martwić się tym bólem - wystarczą zwykle leki przeciwbólowe, zioła, ćwiczenia i relaks. Zbyt obfite krwawienie podczas okresu również są uciążliwe, jeżeli musisz bardzo często zmieniać podpaski lub tampony więcej niż 6 razy na dzień powinnaś udać się do lekarza.

Kolejnym problemem, z którym często zmagają się kobiety podczas miesiączki są obolałe, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi, opuchnięte nogi, nabrzmiały brzuch, a także wahania nastroju są to typowe objawy tzw. PMS czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Tabletki antykoncepcyjne a okres

Ginekolodzy potwierdzają, że tabletki antykoncepcyjne pomagają z dolegliwościami miesiączkowymi - zmniejszają krwawienie, bóle brzucha, skracają okres, i co najważniejsze regulują twój cykl. Jeżeli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne na pewno sama zauważyłaś różnicę w swoim cyklu menstruacyjnym.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL