Reklama

Reklama

Gdy przyczyną omdleń jest chore serce

Omdlenie jest krótkotrwałą utratą przytomności, spowodowaną zmniejszonym przepływem krwi przez naczynia w mózgu. Występuje nagle i samoistnie ustępuje. Może wystąpić nawet w pozycji leżącej.

Przyczyny

Omdlenia mogą być wynikiem działania leków (np. obniżających ciśnienie, moczopędnych, nasennych, antydepresantów), odwodnienia, hipoglikemii (niedocukrzenia) w związku z niewłaściwą kontrolą cukrzycy, ale też objawem chorób zagrażających życiu. 

Reklama

Najczęściej zdarzają się: Omdlenia odruchowe - mamy z nimi do czynienia, jeśli poprzedziło je zblednięcie, nudności czy zawroty głowy. 

Omdlenie tego rodzaju może być reakcją na jakiś bodziec, np. ból, głośny dźwięk, widok krwi. Zdarzają się też osobom długo stojącym w tłoku, w dusznym pomieszczeniu (kościele, sklepie). 

Są niebezpieczne o tyle, że prowadzą do upadku i ewentualnego urazu, ale same w sobie nie niosą dużego ryzyka dla zdrowia. 

Wyjątkiem są tu osoby starsze i schorowane, np. z niewydolnością serca lub cukrzycą, dla których każda utrata przytomności może być groźna. 

Omdlenia związane z pionizacją - spowodowane tzw. hipotonią ortostatyczną, tj. znacznym spadkiem ciśnienia wskutek nagłego przyjęcia postawy pionowej, a więc np. szybkiego wstania z łóżka po długim leżeniu. Zwłaszcza u osób starszych może to doprowadzić do utraty przytomności. 

Omdlenia na tle kardiologicznym, poprzedzone bólem w klatce piersiowej, bólem głowy, brzucha, dusznością, kołataniem serca, i związane z dużym wysiłkiem fizycznym, są znacznie groźniejsze. 

Ich przyczyną może być choroba serca (np. choroba wieńcowa) lub, zwykle u osób starszych, zaburzenia jego rytmu. Te omdlenia mogą wystąpić nawet w pozycji leżącej.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: omdlenia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje