Rak jajnika – próba dla związku?

W obliczu zdiagnozowanego nowotworu złośliwego, zmienia się wiele dziedzin życia. Kobiety tracą zainteresowanie seksem, rezygnują ze swojego hobby i unikają spotkań towarzyskich. Jaki wpływ na relacje z partnerem może mieć rak jajnika?

Często diagnoza spada na pacjentkę jak grom z jasnego nieba. Niełatwo jest jej pogodzić się z chorobą i przejść do porządku dziennego. Część kobiet odsuwa się od znajomych, rodziny i partnera. Inne jeszcze bardziej pragną bliskości. Co oznacza rak w relacjach partnerskich?

Próba związku

Wiele kobiet, które dowiedziały się o nowotworze jajnika przeżywa prawdziwe załamanie w relacjach z partnerem. Rak, jak każda ciężka choroba, ma ogromny wpływ na psychikę pacjentki i jej bliskich. W takich momentach kobietami targają różne, skrajne emocje. Jedne pragną intymności i zbliżenia z partnerem, inne chcą za wszelką cenę odseparować się od ludzi, by nie obarczać ich swoim problemem.

Czasem zdarza się, że diagnoza odkrywa bolesną prawdę o związku. To ciężka próba, której nie wszyscy są w stanie podołać, zwłaszcza jeśli relacja jest jeszcze młoda. Ciężki stan psychoemocjonalny chorej, zmienne nastroje i potrzeba stałego wsparcia sprawiają, że również partner przeżywa załamanie. Relacje w związku znacznie się zmieniają, a para musi sprostać poważnym wyzwaniom. - Niestety, dość często jest tak, że mężczyźni nie wytrzymują presji choroby, postrzeganej społecznie jako śmiertelnej, zdiagnozowanej u swojej żony czy partnerki - mówi Agnieszka Mytnik autorka pracy "Jakość życia po usunięciu narządu rodnego w skutek choroby nowotworowej". - Liczni mężczyźni nadal postrzegają kobiety przez pryzmat jajników. Kiedy ich partnerka już ich nie ma, nie widzą w niej kobiety, staje się dla nich aseksualna - dodaje Agnieszka Mytnik. - Nie potrafią się odnaleźć - podsumowuje.

Wsparcie psychicznie

Okres kilkudziesięciu dni po diagnozie raka jajnika to czas, w którym chora potrzebuje dużego wsparcia ze strony najbliższych. Wówczas partner i rodzina pacjentki powinni skupić się na pomocy. W jaki sposób? Najlepiej poszukując odpowiedzi na dręczące pytania dotyczące terapii, rozwoju choroby i ewentualnych powikłań.

Warto także wesprzeć kobietę w poszukiwaniu odpowiedniego specjalisty. Jeśli lekarz opiekujący się chorą nie jest otwarty na dialog i niechętnie wyjaśnia zawiłości choroby nowotworowej, należy poszukać innego, który będzie nas słuchał, wyjaśniał, rozmawiał, który będzie miał dla  nas czas. W znalezieniu właściwego specjalisty pomogą grupy wsparcia działające przy stowarzyszeniach zajmujących się pomocą kobietom z rakiem jajnika. Od nich można także uzyskać pomoc i odpowiedzi na podstawowe pytania i wątpliwości.

Relacje intymne

W obliczu ciężkiej, śmiertelnej choroby całkowicie zmienia się obraz relacji intymnych. Mało która kobieta w tym okresie myśli o seksie i spełnianiu marzeń, by udowodnić sobie i innym, że jej życie to pasmo udanych przygód. Większość skupia się wówczas na ratowaniu życia i doborze odpowiedniej terapii.

Nie da ukryć się, że zwykle życie erotyczne kobiety ze zdiagnozowanym rakiem jajnika nie wygląda identycznie jak przed chorobą. Sam stosunek schodzi na dalszy plan, zmniejsza się pożądanie seksualne, a relacje intymne nabierają zupełnie nowego znaczenia. Zwiększa się potrzeba bliskości i intymności z partnerem, pragnienie poczucia ciepła i wzajemnego zrozumienia. W silnych związkach diagnoza zwykle wzmacnia relacje pomiędzy partnerami i zbliża ich do siebie.

Niektóre kobiety mimo choroby potrzebują kontaktów seksualnych, jednak wstydzą się poruszać ten temat ze swoim lekarzem. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do współżycia zarówno w trakcie leczenia, jak i po terapii. Po przebyciu poważnego leczenia operacyjnego, seks jest wręcz zalecaną przez specjalistów formą rekonwalescencji. W każdym wypadku należy jednak indywidualnie skonsultować sprawę z ginekologiem.

Diagnoza raka jajnika to nie tylko ogromny cios dla pacjentki. To także ciężka próba dla jej partnera i ich związku. W tym czasie należy zapewnić chorej dobre wsparcie i bliskość. Choć kontakty intymne mogą ulec drastycznej zmianie, często choroba jest w stanie zbliżyć do siebie parę i zacieśnić ich relację.

Artykuł powstał w ramach kampanii "Dla niej. Możemy więcej".

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje