Rak jelita grubego – najważniejsze fakty

Mało kto mówi o tym publicznie, a pacjenci często wstydzą się przyznać do diagnozy. Rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych naszych czasów. Dlaczego tak jest i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Onkolodzy biją na alarm: rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Może rozwijać się przez wiele lat, nie wykazując żadnych  objawów. Jedynym sposobem jego wczesnego wykrycia są regularne badania kontrolne. Kto powinien się im poddać?

Grupa ryzyka

Ofiarami nowotworu jelita grubego najczęściej padają osoby dojrzałe. Choć szczyt zachorowań przypada po 70. roku życia, kontrolę warto wykonać dużo wcześniej. Po ukończeniu 50 lat powinniśmy koniecznie zgłosić się na badania przesiewowe.

Szczególnie zagrożone są osoby otyłe, spożywające duże ilości czerwonego mięsa, unikające jedzenia warzyw i owoców oraz palące papierosy. Ryzyko zwiększa się, jeśli w naszej rodzinie były już przypadki zachorowań na raka jelita grubego, a także gdy stwierdzono u nas chorobę Leśniowskiego-Crohna, wykryto gruczolaki lub zdiagnozowano wrzodziejące zapalenie jelita.

Nowotwór jelita w rodzinie nie oznacza, że każdy jej członek zachoruje. Osoby chore na raka jelita grubego ze względu na predyspozycje genetycznie to około 20 proc. wszystkich przypadków. Znaczną większość stanowią pacjenci, u których diagnoza nie ma związku z dziedziczeniem.

Groźne liczby

W ostatnich latach ilość zachorowań znacznie wzrosła. Ma to związek, między innymi ze zmianą struktury społeczeństwa: coraz więcej osób dożywa wieku starszego, przez co zwiększa się również częstotliwość zachorowań. Z czasem zmieniły się również nasze nawyki żywieniowe. Częściej sięgamy po produkty przetworzone i spożywamy czerwone mięso, co przekłada się na większe ryzyko.

Jak pokazują szacunkowe dane w Polsce w 2018 roku liczba nowych zachorowań na raka jelita grubego wyniosła ponad 24,5 tysiąca przypadków, a liczba zgonów ponad 14 tysięcy. Te dane ukazują druzgocącą prawdę: każdego dnia nowotwór jelita grubego zabiera życie 40 osobom. Niestety, przewidywana liczba zachorowań w następnych latach ciągle rośnie. Rak staje się globalnym problemem epidemiologicznym. Jedynym sposobem walki z tym zjawiskiem są badania przesiewowe. Niestety, zainteresowanie nimi jest znikome. Z bezpłatnych badań w ostatnich latach skorzystało zaledwie 20 proc. osób, które otrzymały zaproszenie. Skąd taka niska frekwencja?

Straszna profilaktyka?

Podstawowym badaniem przesiewowym, które pomoże w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Osoby, u których w czasie badania nie wykryto żadnych nieprawidłowości, zyskują pewność, że w ciągu najbliższych 10 lat nie zachorują na raka jelita grubego, ponieważ mniej więcej tyle czasu potrzebuje nowotwór, by zacząć się rozwijać. Pozwala im to żyć spokojnie, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań profilaktycznych.

Pacjenci, u których wykryto polipy mogą liczyć na ich usunięcie i przerwanie procesu wzrostu, a tym samym zatrzymanie rozwoju nowotworu. U zaledwie jednego na 100-200 pacjentów wykrywa się raka, a aż 75 proc. z nich jest w I lub II stadium, bez przerzutów. Dzięki temu leczenie jest krótsze, efektywniejsze i często nie wymaga interwencji chirurgicznej. Dlaczego mimo tego chętnych na badanie jest tak mało?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze skuteczności kolonoskopii. Niedostateczna wiedza i niski poziom edukacji w tym temacie sprawiają, że badanie to nie jest postrzegane jako realna możliwość przeciwdziałania rakowi jelita.

Argumentem przeciwko badaniom przesiewowym jest często wstyd. Pacjenci obawiają się kolonoskopii, ze względu na lęk przed bólem i niezachowaniem zasad intymności. Z tego powodu tak ważne jest, by zwiększyć świadomość osób w grupie ryzyka, że nie należy bać się kolonoskopii. Badanie przeprowadza się po uprzednim znieczuleniu  by pacjent mógł cieszyć się jak największym komfortem. Przygotowując się do zabiegu otrzymuje on jednorazową bieliznę z niewielkim otworem w okolicy odbytu, dzięki czemu nie musi obawiać się braku intymności. Decydując się na kolonoskopię oraz zmieniając swój styl życia możemy skutecznie zapobiegać oraz leczyć złośliwe nowotwory jelita grubego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Roche

PL/ONCO/1901/0003


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy