Waga, sen i materac: wszystko o związku wagi i łóżka z jakością snu

Wiele osób sądzi, że wystarczy spać długo, by wstawać rano wypoczętym. Warto jednak wiedzieć, że na zdrowy sen składa się nie tylko liczba przespanych godzin, ale również jego jakość. By był efektywny, musimy zapewnić sobie nie tylko spokój i ciemność. Przede wszystkim musimy zadbać o wygodne podłoże dopasowane do naszych wymiarów. Jak dobrać materac do wagi ciała jego użytkownika?

Dlaczego twardość materaca ma znaczenie?

Materac powinien stanowić dobre podparcie dla kręgosłupa. Zbyt miękki spowoduje, że nasze ciało będzie się zapadać. W efekcie doprowadzimy do wyginania się sylwetki. Wiele nocy przespanych na takim materacu może poskutkować nawracającym bólem pleców i karku, a także zmęczeniem. Czy lepszy będzie twardy materac? Często można spotkać się z twierdzeniami, że im twardsze podłoże do spania, tym lepiej. Niestety takie podłoże może powodować zbyt duży nacisk na naczynia krwionośne, co może prowadzić do drętwienia kończyn. Łatwo sobie wyobrazić, że na twardym materacu trudno się odprężyć. Nasze ciało całą noc będzie poszukiwało pozycji pozwalającej obniżyć napięcie mięśniowe.

Jak dopasować materac do swoich potrzeb?

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze materaca jest waga użytkownika. W dobraniu odpowiedniej twardości pomoże nam specjalne oznaczenie opracowane przez producentów materacy.

- Jeśli ważymy mniej niż 60 kg, powinniśmy się zdecydować na materac miękki oznaczony symbolem H1. Z takich materacy najczęściej korzystają kobiety i dzieci — tłumaczą eksperci marki Hilding, producenta materacy. - Osoby ważące pomiędzy 60 a 80 kg powinny zdecydować się na materac o średniej twardości, oznaczony symbolem H2. Podłoże twarde, czyli H3, przeznaczone jest dla użytkowników ważących powyżej 80 kg. W ofercie mamy również materace bardzo twarde i o wzmocnionej strukturze dla osób ze znaczną nadwagą. Te oznaczone są symbolem H4. Pamiętajmy jednak, że nie musimy się sztywno trzymać tych oznaczeń, najważniejszy jest nasz komfort — wyjaśnia.

Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup materaca, warto przetestować podłoże. Najlepiej wybrać się do salonu i po prostu położyć się na wystawowych materacach. Dzięki temu powinniśmy stwierdzić, który odpowiada nam najbardziej. Warto również zwrócić uwagę na modele wyróżniające strefy twardości — każda z nich optymalnie podtrzymuje wszystkie części ciała. Taki efekt można osiągnąć w nowoczesnym materacu sprężynowym lub w modelu z pianki termoelastycznej, która odkształca się pod wpływem temperatury ciała.

Co zrobić, gdy para znacznie różni się wagą?

Znaczne różnice wagowe pomiędzy użytkownikami łóżka nie należą do rzadkości. Ona waży 55 kg, on - 89 kg. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy konieczny będzie zakup dwóch materacy? Niekoniecznie. W takiej sytuacji można zakupić jeden materac o regulowanej twardości. Możliwość dostosowania podłoża dają dwustronne materace piankowe SleepMed wykonane z wysokoelastycznej pianki. Te modele dają możliwość uzyskania aż czterech stopni twardości. Możemy również pokryć miękką połowę twardszą matą kokosową. Dzięki temu każdy użytkownik łóżka będzie się dobrze wysypiać.

Właściwie dopasowany materac pozwala odpowiednio podeprzeć każdy odcinek ciała i stanowi doskonałe wsparcie dla kręgosłupa. Dzięki temu możemy zdrowo wypocząć i wstać rano wyspani i pełni energii. Dlatego warto zadbać o to, by podłoże do spania było odpowiednio dobrane do wagi ciała i naszych preferencji.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy