Reklama

Reklama

Chcesz ćwiczyć jogę? Sprawdź, czy możesz

Zwolennicy jogi twierdzą, że leczy ona ciało i duszę. Jednak to nie jest aktywność dla każdego!

Zwana balsamem dla duszy joga, łącząca ćwiczenia rozciągające, kontrolowane oddychanie i medytację, jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności, którą można uprawiać w każdym wieku. A jednak nie na wszystkich ma ona zbawienny wpływ.

Jak nie zrobić sobie krzywdy?

Osoby cierpiące na jaskrę i z niekontrolowanymi skokami ciśnienia powinny przed rozpoczęciem ćwiczeń jogi skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem są też zaawansowana osteoporoza oraz wstawiony sztuczny staw. Konieczność stosowania różnorodnych pozycji sprawia, że jogi nie powinny ćwiczyć osoby, które mają kłopoty z  równowagą (przy wykonywaniu asan niezbędne jest wytrzymanie w jednej pozycji przez co najmniej minutę).

Reklama

Osoby, które odczuwają ból w plecach, powinny się najpierw upewnić, czym on jest spowodowany. Jeśli na przykład dyskopatią, joga nie pomoże, wręcz przeciwnie - ból może się jeszcze bardziej nasilić.

Warto także wiedzieć, że joga może skutkować nadwyrężeniami stawów, więzadeł i ścięgien, szczególnie jeśli ćwiczymy ją sami lub pod okiem niedoświadczonego instruktora. W ekstremalnych przypadkach więzadła rozciągają się tak, że nie mogą już stanowić wzmocnienia dla stawów.

W przypadku mięśni ryzyko to jest mniejsze, bo lepiej dopasowują się do dużego obciążenia.


Twoje Imperium
Dowiedz się więcej na temat: joga

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje