Reklama

Reklama

Domowy nawóz do kwiatów. Idealny na wiosnę

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. W okres intensywnego wzrostu wchodzą nie tylko rośliny w naturalnym środowisku, ale również te, które hodujemy w domach. Aby wspomóc naturalne procesy, można sięgnąć po domowe nawozy i odżywki do kwiatów. Oto kilka sprawdzonych receptur.

Zima to trudny czas dla roślin doniczkowych. Niedostatek światła słonecznego, różnica temperatur, wynikająca ze zderzenia ciągnącego od okien chłodu z ciepłym powietrzem z kaloryfera, suche powietrze, to tylko kilka czynników, wpływających negatywnie na kondycję roślin.

Po kilku zimowych miesiącach, by wrócić do formy, kwiaty doniczkowe potrzebują naszego wsparcia. Aby dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych, można sięgnąć po gotowe preparaty, dostępne w sklepach ogrodniczych. Można też przygotować nawóz czy odżywkę do kwiatów we własnym domu. Oto trzy sprawdzone i skuteczne przepisy, dzięki którym kwiaty będą bujnie rosnąć. 

Reklama

Domowy nawóz do kwiatów - fusy z kawy i herbaty

Domowe nawozy do kwiatów doniczkowych są nie tylko ekologiczne i łatwe w przygotowaniu, ale również tanie. Większość z nich przygotowujemy z kuchennych resztek. Najprostszym przykładem są nawozy do kwiatów, tworzone na bazie fusów z kawy i herbaty. Resztki, pozostałe po zaparzeniu napojów wystarczy umieścić w doniczce, rozkładając je równomiernie na wierzchniej warstwie ziemi.

Można też sporządzić prostą mieszankę do podlewania: fusy mieszamy z wodą i taką miksturą podlewamy roślinę.

Zobacz również: Forsycja. Jak ją pielęgnować?

Domowy nawóz do kwiatów - skórka z banana

Domowy nawóz ze skórkek bananów to nieco bardziej czasochłonny, ale bardzo skuteczny sposób na nawożenie kwiatów doniczkowych. By go przygotować, skórki z kilku bananów kroimy na małe kawałki, wkładamy do słoika, zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni. Po tym czasie płynna odżywka jest gotowa do użycia.

Nawóz z bananowych skórek, będący bogatym źródłem fosforu,  bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku storczyków. 

Zobacz również: Kiedy przycinać róże?

Domowy nawóz do kwiatów - skorupki jajek

Płynny nawóz ze skorupek jaj dostarcza roślinom tak istotnych składników jak: fluor, wapń, czy cynk. By go sporządzić, skorupki jaj umieszczamy w słoiku, zalewamy wodą i pozostawiamy w ciemnym miejscu na około dwa tygodnie. Innym rozwiązaniem jest rozkruszenie skorupek i zmieszanie ich z wierzchnią warstwą gleby.

***

Zobacz również:

 

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy